Mart 14, 2019

Tarihin En Büyük Tren Soygunu!

Yıl 1963…
Yer İngiltere…

Tarihin en büyük tren soygununu gerçekleştirecek olan Bruce Reynolds, toplam 16 kişilik bir ekip kurdu… Bu iş diğer basit soygunlar gibi değildi ve en ince ayrıntısına kadar düşünülmeliydi.

Hedef Londra – Glasgow seferini gerçekleştiren trendi. Günlerce keşif yapıldı, kimisi trenin hangi günlerde ne kadar dolduğunu, kimisi kaçış güzergahlarının harita üzerinde oluşumunu, kimisi lokomotif kullanmayı, kimisi de vagonları birbirinden ayırmayı öğrenmişti.

Soygunun Gerçekleştiği Tren

En önemli sorun ise soygundan sonra ne olacağıydı. Reynolds arkadaşlarını hemen şehri terk etmemeleri ve bir çiftlik evinde kalmaları konusunda ikna etti. Kimsenin soygun çevresine bakacağına inanmıyordu, arkadaşlarıda bu konuda hemfikir oldular.

Soyguncuların Kaldığı Çiftlik Evi

Hemen soygunun yapılacağı yere çok uzak olmayan bir çiftlik (üstteki fotoğraf) satın aldılar. Artık her şey hazırdı. Soygundan bir önceki gece çiftlikte toplandılar. 1 ay yetecek içki ve yiyecekleri vardı. Arabaları ayarladılar ve sabahın olmasını beklediler.

8 Ağustos 1963 saat 02:00…
Maske, eldiven, aynı renkten giyilecek tulumlar. Herşey hazırdı, yola koyuldular ve Cheddington tren istasyonuna gittiler. İstasyonun telefon kablolarını kestiler, daha sonra treni durdurmak için sarı renkte yanan sinyal lambalarını kırmızıya çevirdiler.

Saat 03.05…
Makinist kırmızı renkteki sinyali görünce aniden yavaşladı ve durdu. Çete üyelerinden ikisi vagonları ayırdı. Diğer çete üyeleri makinist ve yardımcısını etkisiz hâle getirdi. Hemen torbaları arabalara yüklediler ve oradan uzaklaşıp çiftliğe döndüler.

Soygundan haberdâr olan polisler hemen gidebilecekleri yerleri araştırmaya başlamışlardı. Her şey Reynolds’ın düşündüğü gibi gidiyordu. Kimsenin aklına soygun çevresine bakmak gelmiyordu. Çete bugünün parasıyla 40 milyon sterlin ile kaçmayı başarmıştı.

Para beklediklerinden fazlaydı. Gün geçtikçe bunalmaya başladılar. Bazıları ayrılma kararı verdi. Reynolds onlara karşı koyamıyordu. En sonunda bir sabah evdeki tüm parmak izlerini silerek çete üyeleri evden ayrıldı. Ama bu iyi fikirdi…

Çünkü bir dedektif o çevrede olabileceklerini tahmin etti ve arama çalışmaları başlatıldı. Evi bulduklarında ise artık çok geçti, soyguncular gitmişti. Ancak çete parmak izlerini sildiklerini düşünseler de evde çok sayıda parmak izi bulundu.

Bazıları yakalandı ve 1964’te duruşmaları gerçekleşti. Yakalananlar toplam 307 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak bazıları hapisten de kaçtı.

Tutuklanan 6 Kişi
(Üstte ortadaki) hapisten kaçtı.

Çetenin yakalanamayan diğer üyelerinin kim olduğu bugün hâlâ bilinmiyor.

Benzer İçerikler;

Facebook Yorumlar