Ocak 12, 2019

Tarihte ”Bu da mı Yaşanmış” Diyeceğiniz, Birbirinden İlginç 15 Olay!

1. Antik Mısır’da hükümdar öldüğü zaman öbür dünyada ona hizmet etmesi için hizmetçileri de onunla birlikte gömülürdü.

2. Roma imparatoru Commodus, imparatorluktaki tüm engelli insanları Roma’ya toplayıp Collesium’da ölümüne dövüştürmüştür.

3. Beşinci yüzyılda Avrupalılar hastalıklarını iyileştireceklerine inandıkları için ceset yerdi.

4. Antik Mısır’da, sinekler Firavun’u rahatsız etmesin diye kölelerin vücudu balla kaplanırdı.

5. “Deli Petro” olarak bilinen 1. Petro, karısıyla aşığını idam ettirdikten sonra kesik başlarını alkol dolu kavanoz içerisinde karısının odasında saklamıştır.

6. Sadece 1487 yılında Aztek tapınağındaki ayinlerde 20.000’in üzerinde insan kurban edilmiştir.

7. En son süvari birliği 2. Dünya Savaşı sırasında kullanılmıştır. Alman piyade birliğine saldıran Moğol süvarilerinden 2000 kişi öldürülmüş, buna karşın hiç Alman askeri ölmemiştir.

8. Eskiden sigara şirketleri doktorlarca önerildiklerine dair reklamlar yapıyordu.

9. William Henry Harrison en kısa süreli Amerikan başkanıdır. Başkanlığı sadece 31 gün sürmüştür. Başkanlığa seçilişinin ardından çok soğuk bir havada yaptığı göreve başlama konuşmasında palto giymeyi reddettiği için zatürre olmuş ve kısa bir süre sonra ölmüştür.

10. 1971’de toprak kaymalarını incelemek isteyen Japon bilim adamları, büyük bir yağmur fırtınası efekti yapmak için bir tepeyi yangın hortumlarıyla suladılar. Bu yüzden tepenin çökmesi sonucu meydana gelen heyelanda, 4 bilim adamı ve 11 izleyici hayatını kaybetti.

11. Clement Vallandigham isimli avukat 1871’de müvekkilinin savunmasını yaparken jüri üyelerine silahın pozisyonunu göstermek isterken yanlışlıkla kendisini vurdu ve hayatını kaybetti. Olayın ardından müvekkili serbest bırakıldı. Çünkü gösterdiği pozisyona göre müvekkili suçsuzdu.

12. 1911 yılında Fransız terzi Franz Reichelt kendi buluşunu denemek için Eyfel Kulesi’nin tepesine çıktı. Buluşu ise kendi diktiği elbise şeklindeki bir paraşüttü. Reichelt Eyfel Kulesi’nden atladı ve elbisesi açılmadığı için hayatını kaybetti.

13. Danimarkalı astronom Tycho Brahe, 1601 yılında düzenlenen ve uzun süren bir ziyafette çişini tutmak zorunda kalmıştı. (Yemeğin ortasında kalkmak çok kaba bir hareket olarak yorumlanıyordu) Mesanesi fazla dolan Brahe, bu sebeple ortaya çıkan enfeksiyon yüzünden hayatını kaybetti.

14. Avusturyalı Hans Steininger 1.4 metrelik sakalı ile oldukça meşhur olmuştu. 1567 yılında Hans Steininger, kasabasında çıkan yangına yardıma giderken yanlışlıkla sakalına takılıp düştü ve boynu kırılarak öldü.

15. Firavun II. Ramses’in mumyası, yaklaşık 3 bin yıl sonra bulunduktan sonra, mumya incelenirken bir mantar büyümesi tehdidi altında olduğu belirlenmiş ve çürümeyi önlemek gerekçesiyle restorasyon için pasaport çıkartılarak Fransa’ya götürülmüştür.

Benzer İçerikler;

Facebook Yorumlar