Ocak 9, 2019

Tarihin Gördüğü En İlginç Savaş; Şebeş Savaşı!

Dünya tarihinde bir çok ilginç savaş yaşanmıştır. Çok kısa süren savaşlar, yüzyıllar süren savaşlar, Avustralya’da develere karşı yapılan savaş ve daha bir çoğu. Bu savaş ise belki de en ilginç olanı;

Yaklaşık 100 bin kişilik Avusturya kuvvetleri, Osmanlılarla savaşmak için Karánsebes Kasabası (Günümüz Romanyasında) yakınlarında kamp kurar.
Hussar Birliği (Hafif Süvari Birliği) keşif için Timiş Nehri’nin karşı yakasına geçer, Osmanlılardan hiç bir iz bulamaz.

Hussar Birliğinin yolda karşılaştığı çingene konvoyu, Avusturya Askerlerine içki satarlar.
Hussar Birliğinden ses çıkmayınca bir başka Avusturya Piyade Kolu onları bulmaya gider, ancak onlar da Hussarların içki partisini görünce onlara katılmak ister.

Fakat Hussarlar içkilerini Piyadelerle paylaşmak istemez, içki fıçılarının etrafını sarıp koruma altına alır, tartışma sürerken bir asker ateş eder. Böylece Hussarlar ve Piyadeler arasında çatışma başlar.

Çatışma sırasında bazı Piyadeler, Hussarları korkutmak için “Turcii! Turcii!” diye bağırır. Bunu duyan Hussarlar, Türkler geldi zannedip kaçar, Hussarların kaçtığını gören Piyadelerde kaçışmaya başlar.

Avusturya Ordusu; Lombardlı İtalyanlardan, Balkan Slavlarından, Avusturyalılardan ve çeşitli azınlıklardan oluşan karma bir ordudur.
Bu sebeple askerler birbirlerini anlamakta zorlanmaktadırlar.

Durumu düzeltmeye çalışan Avusturyalı subaylar; “Halt! Halt!” (Durun!) diye bağırır, fakat Almanca bilmeyen askerler bu kelimeleri Allah! Allah! diye anlayınca işler daha da kötüleşir.

Süvarilerin kampa doğru dört nala geldiğini gören bir birlik kumandanı, Osmanlı Akıncılarının saldırısına uğradıklarını zannedip, topçulara ateş emri verir. Bu sırada, çatışma sesini duyan askerler ne olduğunu anlayamadan kaçmaya başlar.

Birlikler her gördüğü gölgeyi Türk zannedip vurmaya başlar, aslında ateş ettikleri kendi askerleridir. Bu kargaşa sonucu tüm ordu geri çekilir, İmparator II. Joseph atını küçük bir çaya sürerken attan düşüp sakatlanır.

İki gün sonra olay yerine ulaşan Osmanlı Ordusu 10 bin kadar ölü ve yaralıyla karşılaşır, savaş başlamadan bitmiş, Osmanlı Karánsebes şehrini rahatça ele geçirmiştir.

Kaynak: arsivtarih

Benzer İçerikler;

Bizi instagram üzerinden takip etmeyi unutmayin. / instagram@senbildiye

Facebook Yorumlar