Mart 12, 2019

Türkiye’den İskoçya’ya Uzanan 12.000 Yıllık Yeraltı Tünelleri!

Yazımıza ilk önce Kapadokya’da bulunan Derinkuyu yeraltı şehrinden başlayalım. Kapadokya’da 36 tane yeraltı şehri bulunuyor, bunların en büyükleri olan Derinkuyu ise tam 8 katlı. En az 5000 yıl önce yapılan bu yer Bizans döneminde yoğun olarak kullanılmıştır.

Bu yer ”Derinkuyu” adını 60 70 metre derinlikte bulunan 52 tane içme suyu kuyusundan almış. Kapadokya’da 1830’lara kadar yer üstünde yerleşim olmaması ve binlerce yıl boyunca insanlar yeraltında yaşamış olması da bir çok soruyu beraberinde getiriyor.

Yeraltı şehirleri; vahşi hayvanlardan korunma, diğer devletlerle iletişim ağı, saldırılardan kaçmak için ve daha bir çok sebepten inşa edildiği düşünülüyor. Bugün ki konumuz Derinkuyu’dan ziyade daha eski bir tarihi geçmişe dayanan yeraltı şehirleri hemde Avrupa’ya kadar uzanan…

Dr. Heinrich Kush, Secrets of the Undeground isimli kitabında tüm Avrupa kıtasında düzinelerce olan neolitik yerleşimin altında devasa yeraltı tüneli kanıtları bulunduğunu bunların Akdeniz’e kadar uzandığını ifade ediyor.

Dr. Kusch; “Almanya’da yüzlerce metre uzunluğunda yeraltı tünelleri keşfettik. Avusturya’da da yüzlercesini bulduk. Bu devasa yeraltı tünelleri her yerde bulunuyor ve bunlardan binlercesi var.” diyor.

Ayrıca Kuzey İskoçya’dan, Akdeniz’e kadar uzanan binlerce tünel bulunmakta. Bazı bölgelerdekiler daha büyük, depolama ve halka açık etkinlikler için kullanılan çok geniş odaları var. Üstelik Türkiye’deki yeraltı şehirleri toprak cinsinden çok yumuşak taşlardan oluşuyor.

Bu da yeraltı odalarını destekleyecek olan sütunları inşa ederken çok dikkatli olmak zorunda oldukları anlamına geliyor. Eğer bu başarılamasaydı, şehir yerle bir olurdu. Fakat şimdiye kadar arkeologlar Derinkuyu veya başka bir yeraltı şehrinde bir çöküşe ait kanıt bulamamışlar.

Göbekli Tepe gibi diğer eski yapılar bizi on bin yıl önce dünyamızda yaşayan insanların inanılmaz bilgi ve yetenekleri olduğunu sonucuna götürüyor. Yani geçmişteki insanların gerek piramitler gerek yeraltı şehirleri veya diğer büyük yapılardaki mühendislikleri takdire şayanmış.

Bu tünellerin bir kısmı gezip görmek için halka açık, ancak bazı yerleri çok dar olduğu için klostrofobisi olanlar için pekte zevkli geçeceği söylenemez…

Peki sizce binlerce km’lik devasa yeraltı şehirlerinin her yerde yapılmış olmasının gerçek amacı neydi?

Kaynak: korkubilimi.com

Benzer İçerikler;

Facebook Yorumlar