Ocak 14, 2019

Cennet Ülke Norveç Hakkında Bilgiler!

Norveç veya resmi adıyla Norveç Krallığı 5.5 milyonluk bir nüfusa sahiptir ve başkenti Oslo’dur. İskandinav Yarımadası’nın batısında ve en kuzeyinde yer alır. Norveç’te krallık olmasına rağmen bu sadece simgeseldir, ülke ”Anayasal Monarşi” ile yönetilmektedir.

Norveç sanılanın aksine Avrupa Birliği’nin resmi bir üyesi değildir. İsviçre, İzlanda, Lihtenştayn ile birlikte EFTA (Avrupa Serbest Dolaşım Örgütü) üyesidir. Bu örgütten çıkıp AB’ye geçmek istememektedirler. Zira ülkede iki kere referandum yapılmış ve sonuç olarak halk Avrupa Birliği’nin dışında kalmayı seçmiştir.

Norveç’te insan hakları çok erkenden tartışılmaya başlanmış. İlk kadın hakları örgütü 1884 yılında kurulmuş ve bu alanda kadınların eğitiminden, seçme ve seçilme hakkına kadar bir çok başarılı işe imza atılmıştır.
Norveç ayrıca suç oranının en düşük olduğu ülkeler arasındadır hatta öyle ki 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yaklaşık 75 sene içinde sadece 10 polis öldürülmüştür.

Norveç dünyanın en büyük somon balığı üreticisidir. Yeri gelmişken şunu da söyleyelim; Japonların yapmış olduğu ve çoğu kişi tarafından japonlara özgü bir yemek olduğu sanılan suşi, 1980’li yıllarda Norveç ülkesinden öğrenilmiştir.

1952 ve 1994 Kış Olimpiyatları Norveç’te yapılmıştır. Ülkenin milli sporu kayaktır ve ülkede 1000’e yakın kayak merkezi bulunur.

Norveç 2014 yılında yaşam kalitesi indeksine göre, dünyanın en yaşanılır ve yaşam standardı en yüksek olan ülke seçilmiştir.

Norveç ülkesinde hapis yatan mahkûmların kaldığı odalar, çoğu ülkenin orta dereceli otel odalarından daha moderndir. Ayrıca mahkûmlar odalarından internete girme haklarına sahiptir.

Eğer yazarlıkla bir ilginiz varsa bu uygulama neden ülkemizde yok diyeceksiniz. Çünkü Norveç’te bir kitap yayımladığınız zaman devlet size destek amaçlı 1000 adet kitabınızı satın alıp bunları ülkenin genelindeki halk kütüphanelerine dağıtıyor. Söz konusu çocuk kitapları ise bu sayı 1550’ye çıkıyor.

Norveç’in en meşhur direniş eyleminden bahsedelim. Bu direniş 1943 yılında Rjukan’da bulunan Vemork Ağır Su Tesisi’nin sabote edilmesidir. Fabrika sabote edilmiş ve bu sayede Adolf Hitler’in atom bombası yapabilecek kaynaklara ulaşması engellenmiştir.

10 Son olarak Norveç’in eğitim durumundan söz edelim. Sizinde tahmin edececeğiniz üzere ülkede okuma-yazma oranı neredeyse %100’dür. Ayrıca dışarından Norveç’e üniversite okumaya gelen gençler için eğitim masrafları, özellikle bazı bölümler için oldukça ucuzdur.

Norveç’e ne zaman gidilir?
Eğer buraya gitmek ve keşfetmek gibi bir arzunuz varsa, hangi ayda gittiğiniz kesinlikle çok önemli. Çok soğuk bir ülke olduğu için buna hazırlıklı olmanız gerekiyor. Eğer kışın gider ve kışa pek alışkın değilseniz sizin için oldukça zor bir tatil olabilir. Ülkenin doğal güzelliklerini keşfetmek için yazın gitmeniz daha doğru olur fakat kuzey ışıklarını görmek, açık hava konserlerine ve festivallere katılmak isterseniz kış aylarında gitmeniz gerekir.
Vize almanız mecburidir.

Benzer İçerikler; 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir