Kasım 13, 2018 Uzay Hakkında Fazlaca Yanlış Bilinen 9 Bilgi!

Uzay Hakkında Fazlaca Yanlış Bilinen 9 Bilgi!

1- Yıldızlar kayar.

Kime, nereye kayıyor? Yıldızlara en güzel ve en yakın örnek; güneşimiz. Şimdi güneş kaysa olur mu? Olmaz. Bu üstteki görüntü dünyaya müthiş bir hızla çarpan küçük kaya parçaları, atmosfere girdiğinde yanar ve bu güzel görüntüyü oluştururlar.

2- Uzayda su yoktur.

Küçücük gezegenimizin yüzeyinin 3’te 2’si su, koca evrende su yok, mümkün mü? Bazı gezegenlerde su yok doğru, ancak dünya dışında akla gelecek her saf madde mevcut hem de bol miktarda, özellikle de su… Kim bilir, içinde de birşeyler yüzüyor olabilir.

3- Işık yılı bir zaman birimidir.

Kafa karıştırıcı biraz desem de değil, basit. Koca evrende kilometre ile hesap yapmaya kalksak sıfırlardan başımız dönerdi. Bu yüzden ışık yılı denilen ”uzaklık birimi”, en hızlı hareket eden ışığın uzay boşluğunda bir yılda katettiği mesafeye denir.

4- Çoban yıldızı bir yıldızdır.

Çoban yıldızı, Zühre, Sabah Yıldızı gibi isimlerle de anılır aslında hepsi Venüs gezegeninin ta kendisidir. Geceleri Ay’dan sonra en parlak olan, bilmeyenlerin yıldız sandığı, Güneş Sistemi’nin Güneşe en yakın 2. gezegeni Venüs’tür arkadaşlar.

5- Güneş yanar.

Güneş, alev şeklinde bir top ya da top şeklinde yanan bir alev değildir. Güneşte olan şey nükleer tepkime. Bunlar atomların birleşme ve parçalanma tepkimeleri. Yanma olayında ise oksijen gereklidir.

6- Sadece Satürn’ün halkaları vardır.

Güneş sistemimizde Satürn kadar büyük ve göz alıcı olmadığı için pek bilinmese de Jüpiter, Uranüs ve Neptün’ün de halkaları bulunmaktadır.

7- Dünya, Güneş’e 1 mm daha yakın olsaydı sıcaktan kavrulur, 1 mm daha uzak olsaydı soğuktan donardık.

Dünya, Güneş’e en uzak konumdayken aradaki mesafe 152 milyon km, en yakın konumdayken ise 147 milyon km’dir. Yani milimetre değil 5 milyonluk kilometrelik gibi bir fark söz konusu.

8- Gezegenleri çıplak gözle göremeyiz.

Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn çıplak gözle görülebilir. Tabi onca yıldız arasında hangisi olduğunu bilemiyoruz ama az çok bilgisi olanlar hangisi olduğunu bilir.

9- Dünya her yıl aynı noktadan geçer.

Dünya Güneş etrafında dönerken, Güneş sistemimizde Samanyolu etrafında döner. Samanyolu ve diğer milyonlarca galaksi ise sürekli hareket hâlinde olup sabit bir şekilde durmaz.
Yani arkadaşlar uzayda olan herşey hareket hâlindedir.

Dünya, Güneş ve Samanyolu galaksisinin hızlarını merak ediyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir