Kasım 15, 2018

Uzayda Şimdiye Kadar Keşfedilmiş En İlginç 9 gezegen!

1 – J1407-B

Dünya’mızdan 400 ışık yılı uzaklıkta bulunmakta. Garip olmasının sebebi, etrafında bulunan halkalar. Bu halkaları sistemimizde yer alan Saturn’den de biliyoruz ancak halkaları Saturn’ün halkalarından 200 kat daha büyük.

2 – TrEs-2b

Güneş sisteminden 750 ışık yılı uzaklıkta bulunan bu gezegen, bilinen en karanlık gezegen olarak adlandırılıyor. Gezegen, atmosferine gelen ışığın yalnızca yüzde birini yansıtıyor. Bunun nedeni gezegendeki ışığı emen kimyasal gazlar.

3 – 55 Cancri-e

Dünyaya 40 ışık yılı uzaklıkta olan bu gezegeni ilginç yapan şey başlı başına dev bir elmas olması. İlk var olduğunda dış katmanlarında bolca karbon bulunduğu düşünülüyor ve kendi güneşine yakın olduğu için sonradan bu karbonun elmasa dönüştüğü düşünülüyor.

4 – Wasb-12B

Kendi güneşine çok yakın bir yörüngede seyreden bu gezegen, her geçen gün canlı canlı yenmekte ve yıldızına gitgide yaklaşmakta. Sonunda kendi yıldızı tarafından yenilecek olan Wasp-12B, doğal şeklini de çoktan kaybetmiş durumda.

5 – GJ-1214B

Bizden 40 ışık yılı uzaklıkta ve su gezegeni olarak adlandırılmış bu gezegen, tamamıyla sudan oluşan dev bir okyanus. Kesinlikle hiç kara olmadığı düşünülüyor. Bu suların derinliğinin kilometrelerce olduğu ve gezegenin çekirdeğine kadar indiği öngörülüyor.

6 – HD-188753

Bizden yaklaşık 150 ışık yılı uzaklıkta bulunan bu gezegeni ilginç yapan şey 3 tane güneşinin olması. Bu gezegende yürüseydiniz, bir değil üç gölgeniz olurdu ve gezegenin her neresine bakarsanız bakın, bir güneşin batışı mutlaka size denk gelirdi.

7 – Gliese 436b

Garip gezegenler sınıfına alınmasının sebebi yanan bir dev bir buz topu olması, kendi güneşine çok yakın ve yüzeyi sürekli alevler içerisinde ancak yanan şey buzdur. Yanan buzların erimemesinin nedeni, yer çekimi etkisinin buzların erimesine mani olması.

8 – HD189733b

Namı diğer rüzgar gezegen, saatte 36 bin km hızla esen rüzgârlara sahip. Dünyada en hızlı rüzgar saatte 580 km ölçüldü. Bu rüzgarlar ses hızının 29 katı. Eğer bu rüzgarlar dünyada olsaydı bir saat gibi kısa bir zamanda dünyada bir tur atmış olurduk.

9 – Kepler 438b

Dünyanın ikizi olarak adlandırılan bu gezegen ilginç olmasından ziyade en fazla yaşanılabilir gezegen olduğu için paylaşıyorum. Dünya ile %88 oranında birbirine çok yakın olan bu gezegen şimdiye kadar keşfedilmiş en yaşanılabilir gezegen ancak 472 ışık yılı uzaklıkta.

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir