Kasım 14, 2018 Uçaktan Düşüp Hayatta Kalan Hostes!

Uçaktan Düşüp Hayatta Kalan Hostes Vesna Vulovic!

Dünyada bir çok mucizevi olay gerçekleşiyor, bunlar arasında imkansız denilebilecek bir hayatta kalma hikayesi ile karşınızdayız. Hikayemizin kahramanı Vesna Vulovic…

Günümüzden 47 sene önce sivil havacılık tarihine geçen bir olay yaşandı. 26 Ocak 1972 tarihinde, JAT Yugoslav Havayolları’nın Stockholm-Belgrad seferini yapmakta olan uçak 10 bin metre yükseklikteyken patlamış ve Çekoslovakya sınırları içerisindeki bir köyün yakınlarına düşmüştü.

10 bin metre yükseklikte meydana gelen patlamanın sebebi, bir Hırvat terörist tarafından uçağa yerleştirilen el yapımı bomba olduğu açıklanmıştı.
Bu olayın tarihe geçmesinin sebebi ise, uçağın hosteslerinden Vesna Vulovic’in kazadan ağır yaralı olarak kurtulmasıydı.

İlginç bir şekilde hayatta kalmayı başarmış hostesin vücudundaki neredeyse tüm kemikleri kırılmış ve 27 gün boyunca komada kalmıştı. Vulovic’in belden aşağısı geçici olarak felç olmuştu.
Uçakta bulunan diğer 27 kişi ise, Vesna Vulovic kadar şanslı değildi.

Vesna Vulovic böylece dünyada en yüksekten paraşütsüz bir biçimde düşen ama ölmeyen insanı ünvanını kazandı. Vesna Vulovic tam ayağa kalktıktan sonra JAT firmasının idari birimlerinde uzun yıllar boyunca masa başı işlerde çalışmaya devam etti.

Vulovic’in böylesine yüksekten düşen bir uçaktan nasıl sağ çıktığındaki en kuvvetli teori, uçağın kuyruk bölümündeki bir yere sıkışarak, uçaktan dışarı fırlamaması ve uçağın karlı olan bölgeye düşerek düşüşün yavaşladığı düşünülüyor.

Vesna Vulovic bu mucizevi hayat hikâyesi ile Guninnes rekorlar kitabına’da girdi.

23 Aralık 2016 yılında, 66 yaşında iken hayata veda eden Vesna Vulovic, Belgrad’taki dairesinde arkadaşları tarafından ölü bulundu.

Benzer İçerikler;

Yorum Gönder