Haziran 24, 2019 Vietnam Savaşı’nın Sembolü Kim Phuc’ın Hüzünlü Hikayesi!

Vietnam Savaşı’nın Sembolü Kim Phuc’ın Hüzünlü Hikayesi!

Hemen alttaki bu fotoğrafı daha önce mutlaka görmüşsünüzdür. Dünyanın en meşhur fotoğraflarından biridir. Savaşın aslında ne demek ve ne gibi sonuçları olduğunu simgeler. Bu yazımızda ise ortada koşan çıplak kızın hikayesini anlatacağız.

Soğuk Savaş’ın, Kore Savaşı’ndan sonra 2. en sıcak çatışması olan Vietnam Savaşı’nın son yıllarına gidiyoruz, yıl 1972…

8 Haziran günü Kuzey Vietnam’da bir tapınakta saklananların üzerine Amerikan uçağından dört napalm bombası atıldı. Napalm bombası belirli sayıda yanıcı sıvıların, pelteleştirilmiş benzin ile karışımından elde edilmiş kimyasal bir silahtır. Napalm bombasının tapınağa atılmasından sonra sağ kalan çocuklar vücutları yanık içinde ve çığlıklar atarak kaçışırken, foto muhabiri Nick Ut kendisine Pulitzer ödülünü getirecek olan bu fotoğrafı çekti.

Fotoğraf: Nick Ut

Ortada çığlık çığlığa koşan küçük kız Vietnam Savaşı’nın ne denli dehşet içinde olduğunun isimsiz simgesi hâline geldi. Amerika’yı dünya kamuoyunun önünde güç durumda bıraktı, bu her ne kadar ABD için bir şey ifade etmese de kendi ülkesinde dahi protesto gösterilerine yol açtı. Amerika yaşlı, çocuk ayırt etmeksizin acımasızca tüm insanları katlediyordu, etmeye de devam etti.
Nitekim Vietnam Savaşı 1975 yılında sona erdi.

Fotoğraf: Nick Ut

1982 yılında bir Alman gazeteci fotoğraftaki kızı aramaya koyuldu. Uzun bir arama sonucunda kızın adının Kim Phuc olduğu ortaya çıktı. Daha sonra ona ulaştıklarında hikayesini kendi ağzından dinleme fırsatları oldu. Kim Phuc’ın bütün vücudu yandığı için Saygon’da 14 ay hastanede yatmış, yanık derisi bedeninden ayıklanırken her seferinde acıdan bayılmıştı. İleri bir yaşta, kocasıyla gittiği Moskova dönüşü siyasi mülteci olarak Kanada’ya sığınmıştı.

Kim Phuc ve Oğlu

Onu bulduklarında 34 yaşında ve evliydi. 3 yaşında bir oğlu vardı. Astım ve şeker hastalığı ile mücadele ediyor, sık sık migren krizi geçiriyordu. Vücudunun her yerinde kalıcı yaralar taşıyordu. Ancak tüm bunlara rağmen Kim Phuc o kadar güçlü biriydi ki; ”Ne talihli bir insanım ki yüzümde hiç bir iz yok” diyebiliyordu.

Kim Phuc

1995 yılında ABD’de Vietnam Savaşı’nı anmak için bir tören yapıldı. Bu törene Kim Phuc da davet edildi. Sıra Kim Phuc’ın konuşma yapmasına geldiğinde onu kürsüye çağırdılar. Yaşadıklarını anlatan Kim Phuc sözlerini şöyle bitirdi; ”O bombaları atan pilotla karşılaşsam sanırım ona geçmişi değiştiremeyiz derdim, ancak bugün ve yarın barışa hizmet etmek için elimizden geleni yapabiliriz.”
Kim Phuc’ın konuşması böyle bitmişti ve tam kürsüden ayrılıyordu ki, eline bir kağıt tutuşturdular ve kağıdı gönderen kişiyi işaret ettiler. Kim Phuc o yöne doğru baktı ve orada durgun, eli ayağı titreyen bir adam vardı. Kim Phuc kağıdı açtığında şu yazıyordu; ”O adam benim.”

Kim Phuc

8 Haziran 1972 tarihinde Vietnam’daki çocukların üstüne kimyasal napalm bombasını atan uçağın pilotu John Plummer oradaydı. John bu olaydan ve gördüğü o fotoğraftan sonra hayatı boyunca vicdan azabıyla kendine gelememiş. Ordudan istifa edip din adamı olmuş. O fotoğraftaki küçük kızın resmini kesip yıllar boyunca cüzdanında taşımış.

Kim Phuc ve John Plummer karşı karşıyaydı ve soğuk bir ortam vardı. Kim Phuc bir an adama baktı, sonra kollarını açarak ona doğru koştu.
Hangisinin yarası daha derindi, kim bilir…

Kim Phuc ve John Plummer

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir