Kasım 3, 2018

Yakın Zamanda Nesli Tükenecek Aslanlar Hakkında Bilgiler!

Aslanlar 10 bin yıl önce Avustralya ve Antarktika hariç tüm kıtalara yayılmıştı. Bugün ise Avrupa, Amerika kıtasında Asya’nın ise Hindistan hariç diğer bölgelerinde nesli tükenmiş, yalnızca Afrika ve Hindistan’da varlığını sürdürmektedirler. Zamanla nüfusları azalmış, özellikle 20. yüzyıldan bu yana çok hızlı bir şekilde soyları tükenmiştir. 1950’li yıllarda dünyada 500 bin aslan varken, şu an ise dünyada 30 bin civarı aslan bulunmaktadır.

700

Aslanlar, kedigiller sınıfında kaplanlardan sonra en büyük kedidir. Erkek aslanların yaşları yelelerinden belli olur. Yelesi ne kadar koyu ise aslan o kadar yaşlıdır. Dişiler ise genelde çiftleşmek için olgun aslanları tercih ederler.
Diğer kediler aksine aslanlar suyu pek sevmez. Günde yaklaşık 20 kilo et yer. Bu 80 kilo bir insanın günde 5-6 kilodan fazla et yemesine denktir. Kedigiller de bir tek aslanların kuyrukları püsküllüdür.

Aslanlar 2 yaşında yuvadan ayrılır fakat tam olgunluğa 5 yaşında ulaşır. Erkek aslanların birden fazla eşleri vardır. Aslanlar çiftleşme öncesinde sürekli kükrer. Dişi aslanların gebelik süresi 105 gündür. Bir doğumda 2-5 arası yavru dünyaya gelir ve yavrular doğduğunda kördür. Gözleri 6 gün sonra açılır. 3 aylık olduklarında sütten kesilir ve avlanma dersleri almaya başlarlar. Aslanlar, insanlar gibi değildir bu yüzden farklı gelebilir ancak bir av yakalandığında en son yavrular yer. Bu yüzden vitamin ekslikliği yaşayan yavrularda ölüm oranı çoktur. Fakat bu bir nüfus kontrol yöntemidir. Böyle durumlarda da dişiler yavrularının ölmemesi için avlanır ve önce yavruları beslerler.

Dünyaya gelen 8 aslandan ortalama 1 tanesi yetişkin olana dek yaşayabiliyor. Aslanların boyları 3 metreye kadar ve kiloları 200 nadiren 250 kiloya kadar ulaşabilir. Hız almadan 2 metre yüksekliğe ve 8 metre uzaklığa zıplayabilir. Genelde geceleri aktif olan aslanlar gündüzleri ev kedileri gibi tembel hareket eder ve uyurlar. Ortalama ömürleri 20-25 yıldır iyi beslenmiş bir aslan ise 30 yıla kadar yaşayabilir.

2002 yılında görüntülere yansıyan bir olayda dişi bir aslan ilginç bir şekilde yavru antliobu yememiş, korumuş ve sahiplenmiştir. Daha sonra antlip grubun diğer üyeleri tarafından yenilse de, dişi aslanın yaptığı bu merhametli hareket kayda geçecek önemli bir olaydır.

Aslanlar ormanların kralı olarak nitelendirilir çünkü eskiden ormanlarda yaşarlardı, şimdi ise çayır ve ovalarda yaşamaktadır. Bir aslanın kükremesi tam 8 kilometre öteden duyulabilir. Aslanlar karanlıkta çok iyi görebilirler. Kaplanlar ve leoparlar gibi çok hızlı ve atik olamayan aslanlar grup halinde avlanırlar. Aslanların doğal düşmanları yoktur yalnızca zebraların çifte atması veya Afrika mandası gibi hayvanların sert boynuzları ile yaralanabilirler.
Ve son olarak aslanlar da soyları tükenme tehlikesi altında olan hayvanlardan biridir.

Benzer İçerikler;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir