Ocak 23, 2019

10 Madde ile Yeni Zelanda Ülkesi!

Yüzde 30’u ormanlarla kaplı olan Yeni Zelanda veya resmî adıyla Yeni Zelanda Milletler Topluluğu, Güney Büyük Okyanus’ta bir ada ülkesidir.

Yeni Zelanda, birçok küçük ada ile birlikte iki büyük ana adadan meydana gelir. Bu adalar Kuzey Ada ve Güney Ada olarak geçer. Kraliçe 2. Elizabeth, aynı zamanda Kanada gibi bu ülkenin de kraliçesidir.

Dünyanın en uzun yer ismi Yeni Zelanda’da ki; Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwenuakitanatahu (şu hiç okunmadan geçilen) tepesidir. Maoriler (Yeni Zelenda Yerlileri) bu yere Tamatea’nın “Aşkına flüt çaldığı yer” anlamına gelen bu ismi vermişler.

Altta gördüğünüz meşhur Ayrık Elma Kayası’da, Yeni Zelanda’da bulunur;

Yeni Zelanda, yüzölçümüne göre Japonya ile neredeyse eşit olmasına rağmen nüfusu yaklaşık 5 milyondur.
Yeni Zelanda’da arabaların direksiyonu sağdadır.
Yılandan korkanlar varsa gitmek için bir sebebi de Yeni Zelenda’da hiç yılan bulunmaz.

Kiwi adında kanatsız bir kuş, Yeni Zelanda’nın milli sembolüdür. Yeni Zelanda’nın iki ana dili vardır; Ağırlıklı olarak İngilizce ve yerli halkın konuştuğu Maori dili. Ülkenin en kalabalık şehri Auckland, dünyanın en yaşanılır ve güzel 3. şehri seçilmiştir.

Su ile aranız iyi ise Yeni Zelanda sizin için muhteşem bir yer olacaktır. Ada, 6 bin kilometreden daha uzun bir kıyı şeridine sahip olmakla birlikte ülkenin neresinde olursanız olun, denizden ortalama en fazla 125 bin km uzaklıkta olursunuz.

Önemli bir bilgi olarak; Dünyada kadınlara seçme hakkı ve toplumsal cinsiyet ilişkilerinde eşitlik hakkı ilk olarak 19 Eylül 1893 yılında Yeni Zelanda tarafından verilmiştir.

Tabii ki Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinden bahsetmemek olmazdı. Bu filmlerdeki şirin köyler, dağ manzaraları ve çoğu sahne bu ülkede çekilmiştir. Sırf filmleri izleyerek bile bu ülkenin ne kadar çekici olduğunu anlayabilirsiniz.

Ve son olarak; Dünyanın en yüksek tepesi olan Everest dağına tırmanmayı başaran ilk insan Edmund Hillary, Yeni Zelanda’lıdır.

Benzer İçerikler;

Facebook Yorumlar