Suç ve ŞiddetTarih & Antik Çağ

10 Madde ile 2. Dünya Savaşı Hakkında Bilgiler!

10 Madde ile 2. Dünya Savaşı Hakkında Bilgiler!

Dünyadaki en güçlü devletlerin yer aldığı ve nükleer silahların kullanıldığı bu savaş dünya tarihinin en kanlı savaşlarından biri olmuştur. İşte 2. Dünya Savaşı hakkında 10 bilgi;

1 – Ne zaman başladı ve kimler arasında gerçekleşti;

İkinci Dünya Savaşı 20. yüzyılın ikinci küresel savaşı olup 1939-1945 yılları arasında gerçekleşmiştir. Savaş Almanya’nın Polonya’yı 1 Eylül 1939 tarihinde işgal etmesiyle başlamıştır.

Mihver Devletler;

Almanya, Japonya, Bulgaristan, Macaristan, Romanya ve İtalya.

Müttefik Devletler;

ABD, SSCB, Birleşik Krallık, Çin Cumhuriyeti, Fransa, Polonya, Kanada, Avustralya, Yunanistan, Norveç, Hollanda, Belçika, Güney Afrika, Brezilya, Yeni Zelanda ve Çekoslovakya.

2 – Savaşta kaç kişi öldü;

2. Dünya Savaşı’nda resmi rakamlara göre 70 milyondan fazla insan hayatını kaybetti. Bu ölen kişilerin %65’i sivil iken, %35’i üniformalı askerdi.

En Fazla Kayıp Veren Ülkeler;

SSCB; 23 Milyon
Çin; 20 Milyon
Almanya; 7 Milyon 300 Bin
Polonya; 5 Milyon 600 Bin
Endonezya; 4 Milyon (Hepsi sivil)
Japonya; 2 Milyon 680 Bin
Hindistan; 1,5 Milyon (Neredeyse hepsi sivil)
Yugoslavya; 1 Milyon
Romanya; 833 Bin
Macaristan; 580 Bin
Fransa; 567 Bin
Savaşta nüfus oranına göre en çok kayıp veren ülke Polonya’dır. Nüfusunun %16 gibi önemli bir bölümünü kaybetmiştir.

3 – Holokost ve Birim 731;

Holokost; Nazilerin milyonlarca Yahudiyi, Sovyet tutsaklarını, Polonyalıları ve eşcinselleri olmak üzere sistemli bir şekilde öldürdüğü soykırıma verilen isimdir. Bu katliamdan sonra Avrupa’da yaşayan Yahudilerin yaklaşık %70’i yok olmuştur. 1 milyon çocuk, 2 milyon kadın, 3 milyon erkek Yahudi ve diğer mahkumlar ile birlikte 10 milyondan fazla insan bu soykırımlarda öldürülmüştür. Bazıları ölene kadar çalıştırılmış, bazıları deneylerde kullanılmış ve bazıları da gaz odalarına götürülmüştür.

731. Birim; Japon İmparatorluk Ordusu tarafından Çin-Japonya ve 2. Dünya Savaşı sırasında Çin’in bir bölgesi olan Mançurya halkına kimyasal ve biyolojik silahlar uygulayan bir savaş birimidir. Bu halk üzerinde birçok deneyler yapılmıştır. Bu birim, kurulduğu yıldan savaşın sonuna kadar çocuk ve kadın da olmak üzere birçok acımasız deneye imza atmıştır. Bu insanlık suçu birimde gerçekleştirilen deneylerden bazıları şöyledir; İnsanın ne kadar kan kaybı yaşadığını görmek için kesilen kol ve bacaklar, vücuda enjekte edilen kimyasal maddeler sonucunda insanların bunlara nasıl tepki verdiği veya kangren araştırmaları için uzuvların dondurulup tekrar çözülmesi gibi daha bir çoğu.

4 – ABD’nin Psikolojik Hamleleri;

Hayalet Ordu; Bu isim Alman orduları tarafından verilmiştir. ABD tarafından sadece 1000 kişiden oluşan bu ordu tamamen psikolojik korku yaşatmak için görevlendirilmişti. Hatta bu küçük ordunun üyeleri asker bile değildi. ABD tamamen şişme yataklar gibi şişme tanklar, şişme kamyonlar, şişme askerler ve şişme silahlar üretti.

Havadan bakıldığında dev bir ordu gibi gözükmesine rağmen aslında sahte bir orduydu. Alman askerleri bazen birkaç kişinin tankı tutarak taşıdıklarına şahit oluyor, bu duruma bir türlü anlam veremiyordu, savaşın sonuna kadar da tüm bunların sahte olduklarını anlayamadılar. ABD’nin bu psikolojik hamlesi etkili olmuş ve Almanların gözleri bu ordudan epey bir korkmuştu. Savaştan sonra bile açıklanmayan bu ordu 1996 yılında açıklandı.

Kanlı Fuji Dağı; ABD’nin diğer bir psikolojik hamlesi ise Japonya’nın en yüksek dağı olan ve Japonlar için kutsal kabul edilen Fuji Dağı’na tepeden tonlarca kırmızı boyalar atılarak dağa kanlı bir görüntü vermek ve halkın moralini düşürmekti. Ancak bu psikolojik hamle gerekli uçak ve boya miktarı hesaplandıktan sonra vazgeçildi.

Adolf Hitler’in psikolojik hamlesi ise tüm savaşları çok rahatlıkla kazacakları bir silah geliştirdiklerini ve yakında bu silahı devreye sokarak karşılarında kimsenin duramayacağını söylemiş ve bu yaptığı blöf oldukça etkili olmuş, Alman halkını sevindirirken, düşman ülkeler bu söylemlerden çekinmiştir.

5 – Pervitin Hapları;

Pervitin hapları kristal meth ya da metanfetamin adlı sentetik uyuşturucunun hap haline getirilmiş adıdır. Dinç tutma, motivasyonu arttırma, beyni daha aktif kılma, vücut sıcaklığını arttırma gibi vücuda etkileri olan bu madde aynı zamanda ishal, bulantı, kusma, tansiyon yükseltme gibi yan etkileri de bulunmaktadır.

Ancak en etkili olanı eroinden daha fazla bağımlılık yapmasıdır. Adolf Hitler’in Nazi askerlerine kullandırdığı bu haplar sayesinde Naziler birer zombi askere dönüşüyordu ve çok düşük sıcaklıklara karşı uykuları gelmeden saatlerce savaşıyordu. Naziler bu hapları ilk olarak Polonya kuşatmasında kullanmıştır ve Nazi Ordusu 1939 yılından 1945’e kadar yaklaşık 200 milyon pervitin hapı tüketmiştir.

6 – Pearl Harbor Saldırısı;

7 Aralık 1941 tarihinde Japonya tarafından ABD Askeri Üssüne gerçekleştirilen sürpriz saldırıdır. Milletler Cemiyeti’ne üye olan Japonya, Çin’e uyguladığı baskılardan dolayı ABD, İngiltere gibi diğer üye devletlerin baskısına maruz kaldı. Bu baskılardan sonra 1933 yılında Milletler Cemiyeti’nden ayrılan Japonya 1940 yılında Almanya ve İtalya ile Mihver Devletleri’ni kurdu.

ABD, Japonya’nın bu hamlesine karşılık olarak Panama Kanalını Japon gemilere kapatarak akaryakıt ambargosu uyguladı. Bu ambargoya karşılık olarak hem de ABD’den gelecek bir sürpriz saldırıyı engellemek adına ABD’ye misilleme yaptı ve 7 Aralık 1941 tarihinde, sabah saatlerinde Japonya’nın 429 savaş uçağıyla gerçekleştirdiği Pearl Harbor saldırısı sonucunda ABD’ye ait 188 savaş uçağı ve 12 savaş gemisi imha edilmiştir. Bununla birlikte 2403 Amerikan askeri ve 68 sivil bu saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir.

7 – Savaşın Dönüm Noktası;

Stalingrad Meydan Muharebesi isimli bu savaş tüm tarihçiler tarafından 2. Dünya Savaşı’nın dönüm noktası olarak kabul edilir. Kızıl Ordu ile Japonya hariç tüm Mihver Devletleri’nin karşı karşıya geldiği bu savaş kıran kırana geçmiş sokaklar adeta kan gölüne dönmüştür.

5,5 ay süren bu muharebenin sonunda ise kazanan taraf Kızıl Ordu olmuştur. Hitler’in bu savaşı kazanması halinde büyük bir psikolojik güç elde edecek ve eğer kazansaydı savaşın seyri çok daha farklı bir yerlere gidecekti. Ayrıca bu savaş kazanılmış olsaydı eğer bir çok kaynağa göre Türkiye’de bu savaşa girmiş olabilirdi ve sonrasını tahmin bile edemiyoruz.

Bu savaşın ne denli etkili olduğu Enemy at the Gates (Kapıdaki Düşman) filmi ile çok iyi anlatılmıştır. Savaşın ilk aylarında Almanlar şehrin büyük bir kısmını ele geçirmiş, Hitler savaşı aldıklarına kesin gözüyle bakmış olsalar da daha sonra Ruslar tüm şehri yavaş yavaş geri kazanmıştır. Bu savaşta 1,5 milyondan fazla insan hayatını kaybetmiştir.

8 – Hiroşima ve Nagazaki;

Artık savaşın sonlarına gelinmiş 23 Nisan 1945 tarihinde Ruslar Berlin’e girmiş, 30 Nisan’da Adolf Hitler intihar etmiş ve Almanya 8 Mayıs 1945 tarihinde koşulsuz teslim olmuştu. Japonya için savaş devam ederken ABD Hiroşima ve Nagazaki şehirlerinde nükleer silah kullanarak Japonya’nın teslimiyetine büyük etki sağlamıştı. İlk olarak 6 Ağustos 1945 tarihinde Hiroşima şehrine ”Little Boy” adındaki atom bombası Pilot Paul W. Tibbets tarafından bırakıldı.

Bu bombadan 3 gün sonra 9 Ağustos 1945 tarihinde bu sefer Nagazaki şehrine ”Fat Man” isimli ikinci bomba atıldı. Bu bombanın düşmesi ve daha sonra ortaya çıkan hastalıklar nedeniyle yaklaşık yarım milyon insan hayatını kaybetti. Ancak Japonya bu atom bombalarının atılması sonucu değil, askeri gücü kalmadığı için 2 Eylül 1945 tarihinde teslim olmuştur.

9 – Savaşın Sonu;

Bu kanlı savaş Müttefik Devletler tarafından kazanılmış ve 70 milyondan fazla asker ve sivilin ölümüyle sonuçlanmıştır. Savaş bittikten sonra birçok ülkede zaferin kutlamaları yapılmıştır. Almanya ve Japonya ile imzalanan antlaşmalardan sonra bu ülkeler askeri alanda büyük ölçüde güç kaybetmiştir. Birleşmiş Milletler ve NATO kurulmuş, ABD’nin desteği ile İsrail Devleti kurulmuş, devletler arası rekabet artmış, özellikle ABD ve SSCB arasında güç savaşları başlamıştır.

Savaşın ağırlıklı olarak Avrupa’da yaşanması Avrupa ülkelerinin ekonomisini büyük ölçüde küçültmüştür. 2. Dünya Savaşı’nda kullanılması nedeniyle üstüne düşülmüş ve bu sebeple bilgisayar teknolojisi daha hızlı gelişmiştir. Dünyanın en güçlü devletleri olan Japonya, Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkeler süper güç konumunu SSCB ve ABD’ye bırakmışlardır.

10 – Süper Güçler;

ABD ve SSCB bu savaştan sonra dünyanın süper gücü iki devlet haline gelmiştir ve aralarında Soğuk Savaş dönemi başlamıştır. Aynı zamanda iki devlet kendilerini uzay araştırmalarına vererek bir ispat çabasına girmişlerdir. SSBC ve ABD uzaya birçok insanlı ve insansız araçlar göndermiştir. Nitekim bu uzay savaşını 1969 yılında Neil Amstrong’un aya ayak basması ile ABD kazanmıştır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar