Tarih & Antik Çağ

10 Madde ile Çin Seddi Hakkında Tüm Bilgiler!

10 Madde ile Çin Seddi Hakkında Tüm Bilgiler!

Çin Seddi’nin uzunluğu kaç kilometredir, Çin Seddi neden yapılmıştır, Çin Seddi’nin tarihi, Çin Seddi uzaydan görünür mü, Çin Seddi’ni kim inşa etti ve Çin Seddi’nin özellikleri hakkında derlediğimiz 10 madde;

1. Çin Seddi kaç km uzunluğundadır;

Dünyanın en uzun savunma duvarı olan Çin Seddi’nin tam uzunluğu her zaman tartışma konusu olmuştur. Bunun nedeni de yapılan yanlış hesaplardır. 2009 yılında yapılan ölçümlere göre duvarın uzunluğu 8.851 km olduğu açıklandı. 8851 km’nin karşılaştırmasını şöyle yapalım; Edirne’den Hakkari’ye gidip geliyorsunuz yine de yarısı etmiyor.

Fakat Çin Halk Cumhuriyeti 2012 yılında yeni bir açıklama yaptı; Duvarın uzunluğu aslında 21.196 kilometre. Bir anda 3 katına çıkan uzunluk biraz tuhaf gelse de bu bölümü sizin mantığınıza bırakıyorum. Gel gelelim duvar ne kadar uzun olursa olsun bugün sadece Ming Hanedanı devrinden kalma 2.5 km’lik set ayakta kalabilmiştir. Diğer kısımların çoğu yıkılmış ve bakımsız durumdadır.

2. Seddin yapılış nedeni nedir;

Başta Türk boyları, Moğollar ve Hiung-nu kabilelerinin kuzeyden Çin’e karşı saldırılarını engellemek adına yapımına başlanmıştır. Daha sonraki sebepler ise ülkeden kaçışları önlemek, yıkılan beyliklerin esir düşen yöneticilerini bu duvarın ötesine sürgün etmek ve devletin tek yönetim altında birleştiğini göstermektir.

3. Ne zaman yapıldı;

Yapımına başlandığı tarih M.Ö. 221’dir. Ancak bu tarihten çok daha eski dönemde duvarın temelleri atılmıştı. İmparator Qin Shi Huang bu duvarları M.Ö. 221’de birleştirerek uzatmaya başladı. Set, M.S. 1644 yılında Ming Hanedanı zamanında tamamlanmıştır.

Yapının inşası yaklaşık iki bin yıl kadar sürse de temelleri yapının temeli bazı kaynaklara göre M.Ö. 7. veya M.Ö. 9 yüzyılda atılmıştır. İmparator Qin Shi Huang aynı zamanda Terakota (Taş Askerler) ordusunu da yaptıran imparatordur.

Taş askerler

İlgili İçerik: Gizem Dolu Taş Askerler (Terakota) Ordusu!

4. Kaç kişi çalıştı;

Bunun için kesin ve hatta yaklaşık bir sayı vermek imkansız olur. Sonuç olarak en kötü ihtimalle (8851 km olsa) Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna uzanan mesafenin yaklaşık 5 katı olan ve yapımı yaklaşık iki bin yıl süren bir yapıdan bahsediyoruz. Ancak bazı kaynaklarda yapının inşaatı sırasında bir milyondan fazla kişinin öldüğü ve 500’lü yıllarda aynı anda 1.8 milyon insanın çalıştığı yazmaktadır.

5. Çin Seddi uzaydan görünür mü;

Gelelim yıllardır bir efsane haline gelmiş bu soruya. Böyle bir şey imkansızdır, zira Çin Seddi uzaydan görünse hepimizin evi de görünürdü. Çünkü bu yapı her ne kadar kilometrelerce uzunlukta olsa da yapının yüksekliği genel olarak 8-10 metre arasında değişmektedir. Bugün üç katlı bir ev bile 10 metrelik bir yüksekliğe sahipken bu olay uydurma ama daha çok komik bir efsanedir, uzaydan görünmesi için uzunluğu değil yüksekliği çok ama çok uzun olması gerekir.

6. Çin Seddi’nin özellikleri nelerdir;

Yapının amacı her ne kadar savunma olsa da aşılamayacak bir yapı değildir, bahsettiğimiz gibi yüksekliği 8-10 metre arasında değişir. Duvarın asıl amacı düşmanın atları ve arabaları karşıya geçirme sırasında yavaşlatmak ve o sırada da gerekilen önlemlerin alınmasıdır. Duvar boyunca 200 metrede bir gözcü kulesi her 9 kilometrede bir fener kulesi yer almaktadır.

7. Çin Seddi nerede başlar, nerede biter;

Po Hay körfezi

Çin Seddi bugün Çin sınırları içerisinde yer alır. Demek istediğimiz set ülkenin sınırları boyunca uzanmaz, daha iç taraftadır. Ülkenin kuzey sınırına paralel olarak uzanan Çin Seddi, Kansu bölgesinden başlayarak başkent Pekin’in kuzeyinden geçer ve Doğu Çin Denizi’nin Po Hay körfezinde son bulur.

8. Çin Seddi’ni kaç kişi ziyaret ediyor;

Hem çok ilgi gören bir tarihi yapı, hem de Çin nüfusunun çok yüksek olmasından dolayı dünyanın en çok turist çeken yapısı Çin Seddi’dir. Yılda milyonlarca insanın ziyaret ettiği Çin Seddi’ni günde on binlerce insan ziyaret etmektedir. Ayrıca bir günde en çok ziyaret edilme rekoru da yine Çin Seddi’ne aittir.

9. Çin Seddi’nin dünya üzerindeki yeri;

Çin Seddi’nin tarihi çok eskilere dayanmasına rağmen Dünyanın 7 Harikası’ndan biri olarak seçilmemiştir. 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne ”Çin’in Sembolü” olarak alınan yapı Çin tarihinin en önemli yapısı konumundadır. Dünyanın 7 Harikası’ndan biri olmayan Çin Seddi ancak 2007 yılında Dünyanın Yeni 7 Harikası’ndan biri olarak yerini almıştır.

10. Çin Seddi’ne Dair Kısa Bilgiler;

Çin Seddi’nin deniz seviyesinden itibaren en yüksek noktası Heita Dağı üzerindedir. Pekin’de bulunan bu dağ deniz seviyesinden 1534 metre yüksekliktedir.

Çin Seddi ilk zamanlarda Mor Hudut ve Dünyanın Ejderhası isimleri ile anılıyordu.

Seddin harcında insan kemikleri bulunduğu iddia edilse de böyle bir bulguya rastlanılmamıştır.

Set hakkında birçok efsane vardır, bunlardan biri de Çin Seddi’nin güzergahı bir ejderhanın bıraktığı izlere göre inşa edildiğidir.

El arabası bu yapının inşası sırasında icat edilmiştir.

Günümüzde Çin Seddi’nde birçok spor aktivitesi ve festivaller düzenlenmektedir.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar