İlginç Bilgiler

1855 Yılında Gerçekleşen Büyük Bursa Depremi!

1855 Yılında Gerçekleşen Büyük Bursa Depremi!

Günümüzden yaklaşık 165 yıl önce, 28 Şubat 1855 tarihinde meydana gelen Büyük Bursa Depremi hakkında bilgiler;

Depremin etkileri;

Merkez üssü Bursa’nın Kemalpaşa ilçesi olan depremin resmi olarak kaydedilen büyüklüğü 7.5’tir. Şehrin tamamında ve çevre illerde de yıkıma sebep olan bu şiddetli depremde resmi kayıtlara göre en az 300 kişi hayatını kaybetmiş.

Binlerce ev ve işyerinin harabeye döndüğü depremde bazı tarihi anıtlar, önemli yapılar ve camiler sarsıntıyla yıkılmış. Ancak felaket bununla sınırlı kalmamış. Bu depremden yaklaşık 1,5 ay sonra 11 Nisan’da, 7 büyüklüğünde artçı bir deprem meydana gelmiş. Bu deprem Gemlik’ten Mudanya’ya kadar olan bölgeyi ağır şekilde etkilemiş. Kayıtlara göre ise deprem, en az 1300 kişinin vefatı ile daha fazla can almış.

Süre olarak da daha uzun süren deprem ilk depreme kıyasla çok daha fazla hasar bırakmış. Örneğin ilk depremde Bursa Ulu Camii’nin 2 kapısı yıkılırken, artçı depremde tekrar onarılan kapılar ile birlikte 4 kapısı birden yıkılmış. Yine kayıtlara göre o gece şehir 5-6 kez daha sallanmış.

Buyuk Bursa Depremi

Bazı yetkililer bu artçı deprem için;

“Eğer artçılardan biri ilk deprem kadar şiddetli olsaydı, Uludağ parça parça olur, dere-tepe dümdüz olurdu.” demiştir. Konu ile ilgili olarak ise; “Uludağ’dan şehre kayaların düştüğü, yerlerin yarıldığı, Kükürtlü Hamamı yanındaki Hatice Sultan Türbesi civarı ile Bademli bahçenin üst tarafında ve Kara Mustafa Hamamı civarında yol üstünde yerden sıcak su fışkırdığı” kayıtlara geçmiştir.

Üstelik depremlerin henüz tam anlamıyla kış ayından çıkmadan yaşanması, depremin tahribatını çok daha fazla arttırmış. Çünkü deprem sırasında yıkılan sobalar ile Bursa’nın dört bir yanında çok büyük yangınlar meydana gelmiş. Ayrıca bu yangınlar birçok yere sıçramış, çarşıda da yüzlerce dükkan harap olmuş. Nitekim diğer bir deyişle Bursa ilimiz, 1855 yılının kışında adeta küçük kıyameti yaşamış.

Türkiye ve dünyadaki diğer büyük depremler hakkında da bilgi almak isterseniz buraya tıklayınız.

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar