Mart 26, 2020

2 Nobel Ödülü Alan Tek Kadın Marie Curie!

Şartlar imkan vermediği halde eğitim için elinden geleni yapan, hayatını bilime adayan ve bilim dünyasının en başarılı kadınlarından biri olan 2 Nobel ödüllü Marie Curie kimdir, buluşları ve kısaca hayatı;

Çocukluğu ve Gençliği;

Marie Curie doğum adıyla Marie Sklodowska 7 Kasım 1867’de Polonya’nın Varşova şehrinde dünyaya geldi. Üç kız ve bir erkek kardeşi olan Marie, Sofia adlı kız kardeşini tifüs hastalığından kaybetti. Aradan 2 yıl geçtikten sonra 12 yaşında iken bu sefer annesini veremden kaybetti.

Marie’nin gençliğinde Varşova Kenti Rus yönetimi altında yönetiliyordu. O sıralarda eğitim sistemi nedeni ile kadınların üniversiteye gitmesi yasaktı, bu nedenle Marie eğitim görmek için yurt dışına gitmesi gerekiyordu. Kardeşi Bronya ile çalışarak eğitim için para biriktirdiler.

3 Yılda 2 Diploma;

Ablası Bronya Paris’e tıp eğitimi almaya gitti ve ardından da Marie 1891’de ablasının yanına Paris’e giderek 3 Kasım’da eğitimine başladı. Marie aradan 1,5 yıl geçtikten sonra sınıfın birincisi olarak fizik diplomasını aldı. 1894’te ise matematik alanında ikinci diplomasını aldı.

Pierre Curie ile Evliliği;

1894’de Fizikçi Pierre Curie ile tanıştı. 35 yaşındaki Pierre Curie, Endüstriyel Fizik ve Kimya Okulu laboratuvarının başkanıydı. Marie ve Pierre, ortak bilimsel ilgilerinin de katkısıyla birbirlerine bağlanıp 1895’te evlendiler ve Marie Skłodowska’nın yerini Marie Curie aldı.

Marie, 1897’de radyoaktif ışın üzerinde araştırmalara başladı. Ancak Eylül 1897’de -ileride annesi gibi Nobel ödülü alacak kızı- Irene’in dünyaya gelmesi, çalışmalarına ara vermesine sebep oldu. 1898’de çalışmalarına hız veren Marie, toryumun da bu ışınları yaydığını fark etti.

Bu noktada eşi Pierre de kendi çalışmalarını bırakarak Marie’ye yardım etmeye başladı ve çift Temmuz 1898’de polonyumu bulduklarını (elementin ismini Marie’nin vatanı olan Polonya’dan esinlenerek koydular) Eylül 1898’de de doğal radyoaktif element radyumu bulduklarını duyurdular.

Nobel Ödülleri;

Marie, 1904’de Fransa’da gelişmiş bilim alanında doktora unvanı alan ilk kadın oldu. Aynı yıl kocası ve Becquerel ile paylaştığı Nobel Fizik Ödülü’nü alarak tarihte Nobel Ödülü alan ilk kadın oldu. Ancak ne yazık ki 2 yıl sonra Nisan 1906’da bir kaza sonucu eşi Pierre’i kaybetti.

1911’de radyum ve polonyumun keşfi ve araştırılmasındaki rolünden ötürü Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü. Böylece tarihte 2 Nobel Ödülü alan ilk kişi oldu ve üstelik halen 2 Nobel’e sahip tek kadındır.

Radyasyona Maruz Kaldı;

Birinci Dünya Savaşı sırasında kızı İrene ile birlikte fizik tedavi uzmanlarına radyoloji ekipmanını nasıl kullanacaklarını gösterdiler. Bu esnada yüksek dozda radyokaktif ışına maruz kaldılar. Radyokaktivite çalışmalarından dolayı, radyokativite birimine “Curie” denilmektedir.

Hatta Marie Curie’nin not defterleri o kadar çok radyasyona maruz kalmıştır ki, ancak kurşun kaplı bölmelerde muhafaza edilip sadece radyoaktif koruma altında incelenebilmektedir.

1934’de kan kanserinden hayatını kaybettiğinde; hastalığı, aşırı dozda radyasyona maruz kalmasına bağlandı. Bu yüzden de kendisine “Bilim için ölen kadın!” denildi.

Kaynak; Wikipedia

Benzer İçerikler;