Tarih & Antik Çağ

2000 Yıllık Heykelleriyle Nemrut Dağı ve Kommagene Krallığı!

2000 Yıllık Heykelleriyle Nemrut Dağı ve Kommagene Krallığı!

Nemrut Dağı, Türkiye’nin Adıyaman ilinde yer alan 2.150 metre yüksekliğindeki bir dağdır. Kahta ilçesi yakınlarında Ankar dağları civarında Toros dağ silsilesinde bulunur. Nemrut, Kommagene Krallığı’nın arkeolojik kalıntılarına ev sahipliği yapmakta olan bir dağdır.

Kommagene Krallığı;

Bugün çiğ köfte markası olarak daha fazla tanınan Kommagene isimli bu krallık, milattan önce 163 yılından milattan sonra 72 yılına kadar yaklaşık 250 yıl süre boyunca günümüzdeki Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş illerini kapsamakta olan bir bölgede egemendi.

Selevkos İmparatorluğu‘nun parçalanmasından sonra bölgenin valisi Ptolemaeus bağımsızlığını ilan ederek Kommagene Krallığı’nı kurmuş; imparatorluk altın çağlarını, Ptolemaeus’un torununun oğlu Antiochos döneminde yaşamıştır. Dağda yer alan heykeller de yine bu dönemde inşa edilmiştir.

Tanrıların Dağı;

Antiochos, milattan önce 62’de Nemrut Dağı’nın tepesine, pek çok Yunan ve Pers tanrısının heykelini yaptırmıştır. Heykeller Helenistik, Pers sanatı ve Kommagene ülkesinin özgün sanatı harmanlanarak yontulmuş ve bu manada Nemrut Dağı’na batı ve doğu uygarlığının köprüsü de denilmiştir.

İlgili İçerik: Antik Yunanistan hakkında bilgiler!

Kireç taşı bloklarından yapılan ve devasa boyuttaki bu tanrı heykelleri sayesinde Nemrut Dağı, Tanrıların Dağı olarak da adlandırılmıştır. Ayrıca dağda aslan ve kartal biçimindeki heykeller, koruyucu heykeller olarak bilinmektedir. Fakat bu heykellerin çoğu günümüze sağlam bir şekilde ulaşamamıştır.

Heykellerin yanı sıra yazıtlarda kralın mezarının da burada olduğu belirtilmiş, fakat günümüz teknolojisiyle bile mezarın tam yerine dair bir ize henüz rastlanılmamıştır. Ayrıca bu dağda birçok keşfedilmemiş tünel ve mezarın olduğu düşünülüyor. Dağda bulunan kitabelerde ise heykeller hakkında bilgiler yer almaktadır, yani bir nevi geleceğe bırakılan rehberler. Bazı heykellerin üzerinde ise Kral’ın vasiyeti yer almaktadır ve bu vasiyette kendinden sonra gelecek krallara öğütler vermiştir.

Heykellerin arkasında bulunan tepe kısmı ise dağın tepesi değil tümülüsdür. Tümülüs; Anadolu ve bazı bölgelerde tarih boyunca çok sayıda yapılmış olan tepelere verilen isimdir. İçerisinde mezar veya mezarlık bulunan, üzerine toprak yığılarak oluşturulan tepe ve tepeciklere denir.

Dünya mirası;

Nemrut’un pek çok noktasına bugün hala ulaşım sağlanamıyor. Tamamen insan eliyle yapılmış olan höyüklerde ve mezarlarda neler olabileceği konusu ise hala sır. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen Nemrut Dağı, 1988 yılında da Nemrut Dağı Millî Parkı ile korumaya alınmıştır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar