İlginç Bilgiler

2004 Hint Okyanusu Depremi ve Tsunaminin Etkileri!

2004 Hint Okyanusu Depremi ve Tsunaminin Etkileri!

Endonezya’da 26 Aralık 2004 tarihinde yerel saate göre 07.58’de, richter ölçeği 9.1 ile 9.3 arası bir büyüklükte bir deprem meydana geldi. Bu deprem yüzbinlerce insanın hayatını kaybetmesine 1,7 milyon insanın ise, depremden dolaylı şekilde etkilenmesine neden olmuştur. İşte ayrıntıları ile 2004 Hint Okyanusu Depremi;

Depremin etkileri;

Hint Okyanusu Depremi olarak tarihe geçen bu depremin merkez noktası, Endonezya’nın batısında yer alan Sumatra Adası kıyılarıdır. Deprem, Burma yer tabakasının Hint levhası üzerine kayması sonucunda oluşmuştur. 9 üzeri ölçekteki deprem, Şili ve Alaska depremlerinden sonra şu ana dek ölçülmüş en büyük 3. deprem konumundadır.

Depremin etkisini daha iyi anlamak için şöyle bir örnek verelim. Bu deprem, ülkemizde yaşanan ve çok büyük felaketlere yol açan Gölcük Depremi’nden en az 20 kat daha şiddetliydi. Ayrıca 10 dakika süren deprem, Şili Depremi ile birlikte en uzun süren deprem olarak kayda geçmiştir.

Depremin yüzeye yaydığı enerji miktarı Hiroşima’ya atılan bombanın 1500 katına eşitti ve deprem tüm gezegeni yerinden bir santim oynattı. Ayrıca Dünya yüzeyinde Güneş ve Ay’ın neden olduğu gelgit kuvvetlerinin etkisine eşdeğer sismik salınım meydana geldi. Fakat en kötüsü de tsunamiydi.

Peki tsunami nasıl oluşur?

25-30 metre arasında yüksekliğe ulaşan tsunami dalgaları başta Endonezya olmak üzere Batı Hindistan, Somali, Sri Lanka, Tayland ile birçok ülke ve adada etkili oldu. Hatta öyle ki tsunaminin etkileri dünyanın diğer uzak bölgeleri Amerika, Meksika ve Antarktika’da dahi görüldü.

Şehirleri silip süpürdü;

Dalgalar kıyıya vurduğunda hala orada olanlar için artık çok geçti. Zira her şey o kadar hızlı gelişmişti ki insanların kaçmaya fırsatı bile olamamıştı. Bazı kişiler acilen yüksek yerlere çıksalar dahi bu bile yeterli olmadı. Okyanus, resmen şehirlerin üzerini hızlıca örtmüştü.

2004 Hint Okyanusu Depremi ve Tsunamisi

Nitekim tarihin en ölümcül afetlerinden biri olan olayda, büyük çoğunluğu (yaklaşık 170 bin) Endonezyalılardan olmak üzere 230 bin kişi hayatını kaybetti. 1,7 milyon insan fiziksel veya ekonomik olarak bu afetten yara aldı. Ölen insanların 3’te birini ise çocuklar oluşturuyordu…

Depremden sonra;

Türkiye’nin de yer aldığı birçok ülke yardımlara koştu, yine de kurtarma operasyonları haftalar boyunca devam etti. Tsunami, kanalizasyondaki pislikleri sokaklara taşıyınca birçok hastalık ortaya çıktı, insanlar yardımların geç gelmesi nedeniyle açlık ve susuzlukla mücadele etti.

Endonezya henüz bu büyük felaketin yaralarını saramamış iken 3 ay sonra 28 Mart 2005 tarihinde bu sefer 8.6 şiddetinde başka bir deprem ile tekrar sarsıldı. Binden fazla insanın hayatını kaybettiği felakette yine büyük bir tsunaminin geleceği düşünüldü ve Endonezyalılar bu yüzden fazlasıyla korkuya kapıldı.

Ancak neyse ki öncekine göre daha küçük, yaklaşık 3 metre yüksekliğindeki bir tsunami ile ülke, felaketi ucuz atlattı. Endonezya’da çok sık deprem ve volkanik patlamalar gerçekleşse de tsunamiler çok az görülen doğal afetlerdir. Ancak az görülmesine rağmen 2004 tsunami felaketi en fazla insan hayatına mal olan tsunami olarak tarihe geçti. Siz bu acı olayı hatırlıyor musunuz?

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar