Suç ve Şiddet

2008’de Gerçekleşen Ziraat Bankası Balgat Soygunu!

2008'de Gerçekleşen Ziraat Bankası Balgat Soygunu!

Yıl 2008, yer Ankara.
Türkiye tarihinin en kusursuz banka soygununu gerçekleştiren bu ekip öyle bir soyguna imza attı ki, arkalarında hiçbir iz bırakmadan kayıplara karıştı. İşte ayrıntıları ile Ziraat Bankası Ankara Balgat Şubesi soygunu;

Soygun 7 Temmuz 2008 tarihinde bir Pazartesi günü anlaşılıyor. Banka görevlileri mesaiye başladığı sırada müşteri kasalarının bulunduğu bölümde yer alan 300 kasanın 11’inin boşaltılmış olduğunu görünce hemen polise haber veriyor. Soygun hafta sonu yapılmış ve kasaların bulunduğu odaya tünel kazılarak zeminden girilmişti. Sonradan yapılan araştırmalara göre ise tünelin toplam 300 metre uzunluktaki bir ağdan oluştuğu ortaya çıkmıştı.

Aylarca yapılan kazılar;

Üstelik tüneli kazan bu kişiler her şeyi kusursuz düşünmüş, tünelin çökmemesi için iskelet kurarak sütunlar yerleştirmişti. Ayrıca kazı esnasında soyguncuların hiçbiri telefon dahi kullanmamıştı, çünkü çevredeki baz istasyonları incelendiğinde hiçbir delil bulunamadı. Soyguncular kaçarken tünelin içine kurdukları iskeleyi yıkarak kaçtıkları için de araştırmalar çok uzun sürmüş, bu da soyguncular için zaman açısından büyük bir avantaj sağlamıştı. Yetkililer daha sonraki günlerde tünelin en az 4 kişi tarafından 2,5 – 3 ay gibi sürede anca tamamlanabileceğini söyledi.

Tek bulgu bir pusula;

İncelemeler sonucu ise soyguncular hakkında hiçbir delil bulunamadı, tek bir pusula dışında. Ancak bir pusula da soygunu aydınlatmak için oldukça yetersiz kalıyordu. İşin en ilginç kısmı ise soyguncuların yeteri kadar vakti olmasına rağmen 300 kasadan sadece 11 kasayı açıp daha sonra bankayı terk etmeleriydi. Peki neden sadece 11 kasa? Hal böyle olunca akla soygunun para için değil; siyasi, özel veya gizli bir belgenin ele geçirilmesi için yapıldığı gelmişti. Ancak bu 11 kiralık kasanın kime veya kimlere ait olduğu, kasalarda ne olduğu ve nelerin çalındığı hiçbir zaman medyaya yansıtılmadı.

İlgili İçerik: Tarihin en büyük tren soygunu!

Yetkililerin ellerinde sadece bir pusula vardı, böylesine kusursuz bir planda bir pusulanın geride kalması ise bir mesaj dahi olabilirdi. Nitekim soygunu kimin gerçekleştirdiği, kaç kişi oldukları, ne çaldıkları ve işin aslının gerçekte ne olduğu hiçbir zaman öğrenilemedi ve Balgat soygunu davası, kanıt yetersizliği nedeniyle 2009 yılında kapandı. Peki o kasalardan ne çalınmıştı?

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar