Uzay & Bilim

21. Yüzyılın En Büyük Meteor Olayı: Çelyabinsk!

21. Yüzyılın En Büyük Meteor Olayı: Çelyabinsk!

Tunguska patlamasından sonra dünyaya düşen en etkili meteor olarak tarihe geçen ve yüzlerce insanın yaralanmasına neden olan Çelyabinsk Meteor Olayı;

Meteorlar ne sıklıkla düşer;

Dünyaya her gün yüzlerce gök taşı çarpar. Ancak bunların büyük çoğunluğu 5 santim ila 1 metre arasında değişen çaplarda olan dünya için oldukça küçük taşlardır. Atmosfere girdiklerinde yanar ve yok olurlar, biz ise bazen bunlara şahit oluruz ve bu olayı halk arasında yıldız kayması (yanlış bir tanım olsa da) olarak adlandırırız.

Fakat ortalama 100 yılda bir dünyaya çok daha büyük meteorlar düşer, örneğin 1908 yılında Sibirya’daki Tunguska Nehri kıyısına düşen meteor gibi. Muazzam bir enerji meydana gelmiş, fakat neyse ki pek fazla yerleşim olmayan bir yere düştüğü için bir can kaybı da yaşanmamıştı.

İlgili İçerik: İnsanlığın şahit olduğu en büyük patlama!

Çelyabinsk meteoru;

Bu olaydan 105 yıl sonra 15 Şubat 2013 tarihinde yine Rusya’ya, ama bu sefer Çelyabinsk şehrine yerel saate göre 09.11’de, yaklaşık 14 bin ton ağırlığında ve 20 metre çapında olan (Eyfel kulesinden daha ağır) bir meteor düştü. Üstelik bu şehirde 1 milyondan fazla insan yaşıyordu.

Rusya’nın birçok şehrinden ve Kazakistan‘dan görülen meteor saniyede 19 km, saatte ise 60 bin km hızla yeryüzüne doğru ilerlerken, yerden yaklaşık 20 kilometre yükseklikte patladı ve etrafına güneşten bile daha parlak bir ışık yaydı. Hatta öyle ki, insanlar bu meteorun ısısını dahi hissetti.

Meteorun şehre olan etkileri;

Meteorun parçalanarak düştüğü yer, şehir merkezi olmaması nedeniyle can kaybı yaşanmadı. Ancak bu afet birçok okul, işyeri ve evlerde hissedildi. 7200’den fazla binanın hasar gördüğü olayda, parçalanan camlar ve pencereler sebebiyle 1500’e yakın insan olayı yaralanarak atlattı. Bu kişilerden 112’si hastaneye kaldırılırken, 2 kişinin durumu ağırdı. Ayrıca olayda bir anaokulunun camları parçalandığı için 20’de çocuk yaralandı.

Bir başka okulda öğretmen olan Yulia Karbysheva, gökyüzündeki yoğun ışığı görünce sınıftaki 44 öğrencisini hızla camlardan uzaklaştırdı. Tüm camların parçalandığı sınıfta hiçbir çocuk hasar görmedi ve öğretmen kahraman ilan edildi. Şehirdeki binaların kırılan camları devlet tarafından onarıldı. Rusya’ya mal olan toplam hasar 1 milyar rubleydi, bu da yaklaşık 33 milyon ABD dolarına denk düşmektedir.

Meteorun düşeceğini kimse bilmiyordu;

Bu olaydan 15 saat sonra dünyanın yakınından geçen bir asteroitten NASA‘nın haberi vardı. Fakat Çelyabinsk meteoru ancak atmosfere girdikten sonra fark edildi. Yani demem o ki NASA dünyaya çarpacak olan meteorların sadece küçük bir kısmını bilebiliyor, çoğundan onlar da habersiz.

Bu da demek oluyor ki; işte/okulda iken, dışarıda yürüyor iken veya evinizde derin bir uykuda iken başınıza bina büyüklüğünde bir taş düşebilir, tıpkı Çelyabinsk şehrine düşen meteor gibi. O gün yaşananlar ise bazı kişiler tarafından kaydedildi, işte o videolardan bazıları;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar