İlginç Bilgiler

264 Saat ile Uykusuzluk Rekoru Sahibi Randy Gardner!

264 Saat ile Uykusuzluk Rekoru Sahibi Randy Gardner!

Şimdiye kadar en fazla kaç gün uykusuz kalabildiniz; 36 saat 2 gün, daha mı fazla? Peki ya 11 gün boyunca uyumadan durabilmek nasıl bir şey olurdu. 264 saat uykusuz kalarak rekoru elinde tutan Randy Gardner ve uykusuzluk deneyi.

Okul projesi olarak başladı;

1963’ün Aralık ayında 3 öğrenci okul projeleri için, bir insanın en fazla ne kadar uykusuz kalabileceği konusu üzerine bir deney yapmaya karar verir. Bu deney aynı zamanda da bir rekor denemesi olacaktır, deneyden önceki rekor ise 260 saat (10 gün 20 saat) ile Tom Rounds isimli başka bir kişiye aitti.

Deney fikrini ortaya atan ilk isim Bruce McAllister oldu. Bruce, arkadaşlarına deneyi açıkladığında arkadaşları da fikri ilginç bularak kabul ettiler ve aralarında kura çektiler. Uykusuz kalacak kişi Randy Gardner seçilmişti, diğerleri ise bu deney sırasında Randy’nin hareketlerini gözlemleyecekti.

17 yaşındaki gençler oldukça tehlikeli ama aynı zamanda da bilimsel açıdan önemli bir deney olacağı için, o dönemlerde meşhur bir uyku araştırmacısı ve Uyku Araştırma Merkezi’nin kurucusu olan William Dement’i deneye davet ettiler. Hem bu sayede deney, medyadan da ilgi gördü.

Deney başlıyor;

William Dement’in de deneye dahil olması hem Randy’nin arkadaşlarını, hem de ailesini bir nebze rahatlattı. Nitekim bu zorlu deney 28 Aralık 1963 tarihinde Randy Gardner’ın uzun soluklu ve derin bir uykusundan sonra başladı. Randy, günde 3 öğün yemek alıyor ve her anı kameraya kaydediliyordu.

William ile yardımcısı dönüşümlü olarak uyuyor, Randy’nin beynindeki hareketleri anbean takip ediyorlardı. 48 saate yaklaşıldığında Randy’nin konuşmalarında artık dil sürçmeleri görülmüştü, sonraki saatlerde ise koku duyusu artmış ve hatta bazı kokulara tahammül edemez hale gelmişti.

William Dement, deneyle ilgili şunları söylemişti; “Fiziksel olarak çok iyi, ona basketbol ve bowling oynatabiliyoruz. Ama gözünü kapatsa hemen uyuyacak gibi oluyor, en zoru ise onu geceleri uyanık tutmak.” 5. gününden sonra deney, artık medyanın en çok yer verdiği konulardan biri olmuştu. Hatta öyle ki Amerika’da, Kennedy suikastı ve Beatles turnesinden sonra en çok konuşulan konu oldu.

İlgili İçerik: John F. Kennedy Suikastı Nasıl Gerçekleşti!

Deney bitirilmek istense de;

Randy Gardner bir haftayı geride bıraktıktan sonra artık yemeklerini tek başına, yardımsız yiyemez olmuştu. 9. günden sonra ise hafıza kayıpları yaşamaya başladı. Bu durumda iken William Dement deneyi sonlandırmak istedi.

Fakat Randy Gardner deneye devam etmek isteyerek 264 saat 25 dakika, yani 11 günden fazla uyanık kalmayı başarabildi. Dr. William açıklamalarında önemli birçok bilgiye ulaştığını ve Randy’nin sağlığı ile ilgili sorun olmadığını söyledi. Ayrıca Randy Gardner Guinness Rekorlar Kitabı‘na da girmiş oldu.

Hiç yapmasaydım;

Fakat 3 ay sonra Randy Gardner’da bir takım sorunlar boy göstermeye başladı. Birkaç yıl sonra uyku düzeni bozulmaya ve gitgide uyku süresi azalmaya başladı. Randy Gardner 50’li yaşlarında ise hayatının geri kalanını uykusuzlukla mücadele ile geçirdi ve bir röportajında; “Keşke bu deneyi hiç yapmasaydım.” dedi.

Uykusuzluk rekor denemesi sağlığa zararlı olduğu ispatlandığında, insanlar tarafından rekor denemeleri yapılmaması adına Guinness Rekorlar Kitabı’ndan kaldırıldı.
Sizin uykusuz kalma rekorunuz kaç saat peki?

İlgili İçerik: Rus Uykusuzluk Deneyi Nedir, Gerçek mi?

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar