Sıra Dışı Hayatlar

272 Santim Boyu ile Tarihin En Uzun İnsanı: Robert Wadlow!

272 Santim Boyu ile Tarihin En Uzun İnsanı: Robert Wadlow!

272 santim boyu ile tıp tarihinin en uzun insanı olarak kayda geçen Robert Wadlow, 1918 yılında ABD’nin Illinois eyaletinin Alton şehrinde, ebeveynlerinin ilk çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Kendisi Alton doğumlu olduğu için Alton Devi olarak da tanınmaktadır.

Nazik Dev;

Robert Wadlow henüz 8 yaşında iken babasının boyunu geçmişti bile, 19 yaşında iken ise 260 santim boya ulaşan Robert Wadlow, dünyanın gelmiş geçmiş en uzun insanı olarak tarihe geçti. Bu dönemde Amerika’nın en ünlü insanlarından biri olmuştu. İnsanlara karşı çok kibar biri olması nedeniyle kendisine bu sefer de Nazik Dev denmeye başlandı ve daha sonra ABD’nin birçok yerinde turlara katıldı.

Neden bu kadar uzadı;

Aşırı uzun boylu olmasının nedeni hipofiz bezinin aşırı büyümesi ve büyüme hormonunun yapısına bağlıydı. Bu rahatsızlık nedeniyle ölene kadar da uzamaya devam etti. Bu zor hayatına rağmen liseyi bitirebildi ve ardından hukuk okumak üzere Shurtleff Koleji’ne kayıt yaptırdı.

Ancak genç yaşına rağmen bacakları vücudunu taşıyamıyordu ve bu yüzden değnek kullanarak destek almak zorunda kaldı. Bir dönem sonra ise artık bacaklarındaki his azalmaya başlamıştı, fakat hiç tekerlekli sandalye kullanmadı, ya da kullanmaya zamanı kalmadı da denilebilir. Çünkü Robert Wadlow henüz 22 yaşında iken hayatını kaybetti. Ölmeden 13 gün önce 27 Haziran 1940 tarihinde doktorlar tarafından boyu 272 cm olarak ölçülmüştü.

Ölüm nedeni;

Ölümünden 11 gün önce bir festivalde ayak bileğine bağlanan hatalı bir kuşak oldu. Bu küçük hata sonucunda bileği tahriş olmuş ve ayağı enfeksiyon kapmıştı. Doktorlar tedavi altına alsalar da durumu daha da kötüye gitti ve 15 Temmuz 1940 tarihinde uykusunda iken hayatını kaybetti, öldüğünde 199 kiloydu.

Robert’ın cenaze törenine 40 bin kişi katıldı. Yaklaşık 3 metre uzunluğundaki tabutu neredeyse yarım ton (540 kg) ağırlığındaydı ve 12 kişi tarafından taşındı. Doğduğu şehir Alton’da Oakwood Mezarlığı’na gömüldü. Robert’in ailesi ise onun cenazesinin kutsallığına inandığı için bedeninin çalınması için mezarının betonla örtülmesini istedi.

Robert Wadlow’ın 75 numara ölçüsündeki ayakkabıları bugün Alton Sanat ve Tarih Müzesi ile birkaç müzede daha sergilenmektedir. Böylesine büyük ayakkabılar ona promosyon ve reklamcılık için ücretsiz olarak verilirdi.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar