İlginç BilgilerSuç ve Şiddet

297 Miligram LSD Verilerek Öldürülen Fil Tusko!

297 Miligram LSD Verilerek Öldürülen Fil Tusko!

Tarihte öyle ilginç deneyler ve olaylar karşımıza çıkıyor ki, insan bu olayların nasıl gerçekleştiğine ve müsaade edildiğine akıl sır erdiremiyor. Bilim adı altında tarih boyunca maalesef birçok insanın ve insandan daha çok hayvanın hayatları boş yere mahvoldu.
Bunlardan biri de Tusko isimli bir gösteri fili. Kader arkadaşı Tospy gibi maalesef bu filin de sonu hüsran olmuştur.

İşte LSD verilerek acı şekilde ölen Tusko’nun hikayesi;

Hindistan’dan Amerika’ya sirklerde gösteri alması için getirilen Tusko yıllar boyunca insanları hayvanat bahçelerinde ve sirklerde eğlendirdi. 1962 tarihinde Oklahoma Üniversitesi’nden bir takım araştırmacılar ömrünün son yıllarını yaşayan bu fil üzerinde bir deney yapmak istediler.

Yapılacak bu deneyin amacı file güçlü bir uyuşturucu olan LSD verilerek erkek fillerde görülen ve aşırı saldırgan davranışlar sergileyen mest (musth) durumunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini gözlemlemekti.
Araştırmacılar 3 Ağustos 1962 tarihinde Oklahoma Hayvanat Bahçesi’nde Tusko’ya 297 miligram LSD enjekte ederek Tusko’nun davranışlarını gözlemlemeye başladılar. Tusko’ya enjekte edilen bu LSD miktarı bir insanın en fazla kaldırabileceği miktarın tam üç bin katı kadardı.

LSD Nedir;

Kısaca bu uyuşturucudan bahsetmek gerekirse; LSD (Liserjik asit dietilamid) 1943 yılında İsviçreli bilim insanı Albert Hoffman tarafından, çavdarda oluşan bir mantar türü kullanılarak keşfedilmiş ve o dönemde bir takım mide tedavileri için kullanılmıştır.
Kokainden yaklaşık yüz kat daha güçlü olan bu uyuşturucu Tusko’nun vücuduna yayılmaya başladıktan sonra yaklaşık beş dakika sonra Tusko yere çökmüş ve deney başladıktan bir saat kırk dakika sonra da olduğu yerde hayatını kaybetmiştir.

Tusko

Halk yaşanan bu olaydan sonra araştırmacalara tepki göstermiş olsa da araştırmacılar şu açıklamayı yapmıştır; ”Tusko’nun ölümüne neden olan şey LSD değildir. Bu deneyi başka hayvanlarda birçok kez denedik ve hiç ölümle sonuçlanmadı. Ölümüne neden olan şeyin sirk gösterilerinde daha canlı hareket edilebilmesi için kendisine verilen başka ilaçların neden olduğudur. LSD’nin bu ölümü sadece tetiklemiştir.”

Böylesine ucuz bir açıklamadan sonra araştırmacılar işin içinden çıkmayı başarsa da bu açıklamalara hiç kimse inanmamıştır.
Nitekim masum fil Tusko korkunç bir şekilde hayatını kaybetmişti. Yapılan bu deney ise tarihin en yüz kızartıcı deneylerinden biri olarak tarihteki yerini almıştır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar