Tarih & Antik Çağ

35 Bin Yıllık Mağara Çizimleri: Chauvet Mağarası!

35 Bin Yıllık Mağara Çizimleri: Chauvet Mağarası!

18 Aralık 1994 tarihinde 3 arkadaş şans eseri Güney Fransa’da Ardeche Nehri yakınlarında muazzam bir biçimde korunmuş olan mağara resimlerine sahip bir mağara keşfetti. Antik çağ adına çok önemli keşiflerden birisi olan Chauvet Mağarası, içindeki resimlerin incelenmesi sonucunda resimlerin yaklaşık 35 bin yıl öncesine ait olduğu öğrenildi.

Nesli tükenmiş hayvanlar;

Bugün bu mağara, en kıymetli tarih öncesi sanat alanlarından biri olarak kabul edilir. 22 Haziran 2014 tarihinde Unesco Dünya Mirası Listesi‘ne alınan Chauvet Mağarası, yünlü mamutlardan mağara ayılarına, büyük kedilerden yünlü gergedanlara kadar günümüzde nesli tükenmiş olan birçok hayvan çizimlerine ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca mağarada bir takım işaretlerden hayvan kafatasları ve fosillerine kadar birçok şey daha keşfedildi. Bu çizimler keşfin yapıldığı ilk zamanlarda 20-25 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülüyordu, fakat 2016 yılında radyokarbon tarihleme yöntemi kullanılarak çizimlerin 33500 ila 37000 yıl öncesine dayandığı tespit edildi.

Kemikler, kafatasları ve duvarlardaki pençe izlerinin yanı sıra bu mağarada, aynı zamana tarihlenen bir çocuk ile bir kurt veya köpeğin ayak izleri bulundu. Bu da, evcil köpeğin kökeninin son buzul çağından önce başladığını göstermektedir.

Mağaranın bu kadar iyi korunmasının nedeni ise girişinin bir heyelan sonucunda belki de binlerce yıl kapalı kalmış olmasıydı. Ancak 1994 yılında girişin bir kısmını aralayan Chauvet Mağarası, içerisindeki muazzam kalıntılarını da gün yüzüne çıkarmış oldu.

Mağara resimlerini yapan ve kendilerinden ilkel olarak bahsettiğimiz bu insanlar, çizimlerinde hayvanların yaşantısı ve davranış biçimlerinden bir yanardağ patlamasına kadar yaşadıkları ve gözlemledikleri birçok olayı bu duvarlara yansıtmıştır. Ayrıca resimlerin yapılacağı alanlar temizlenerek duvarlar pürüzsüz bir hale getirildikten sonra yapılmaya başlanmıştır. Üstelik bu mağara çizimlerini yapan sanatçılar, diğer mağara çizimlerinde nadiren görülen farklı teknikler de kullanmıştır.

Mağaraya yakından bakın;

Chauvet Mağarası keşfedildiği 1994 yılından bu yana korumaya alınmıştır ve hala da halka kapalıdır. Mağaranın doğal oluşumunun zarar görmemesi için bunun uzun süre boyunca da böyle devam edeceği düşünülüyor. Ancak mağaraya ziyaret kapalı olduğu için sanal olarak gezebiliyoruz. Tam buraya tıklarsanız eğer, mağarayı 3 boyutlu bir şekilde daha yakından görebilirsiniz.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar