Mart 11, 2019 5 Dakika da Antik Mısır!

Antik Uygarlıklar Serisi; Antik Mısır Hakkında Bilgiler!

Mısır’da insan kalıntıları on binlerce yıl öncesine dayansa da, bu bölgede yani Nil Nehri çevresinde geniş çaplı yerleşim milattan önce 6000 yıllarında başlamıştır. Mısır tarihi genellikle üç “krallık” dönemine ayrılarak incelenir, bunlar; Eski, Orta ve Yeni Krallık dönemleridir.

1 – Sfenks;

Piramitlerden ziyade, koruyucuları Sfenks’e değineceğim. Gövdesi uzanan aslana ve kafası firavunun kafasına benzeyen Sfenks ilk olarak 1817 yılında keşfedilip araştırmaya başlandı. Gize’de bulunan 4 bin yıllık antik bir levhada şunlar yazar; ”Dünya var olalı en büyük sır burada gizlenmiştir. En büyük sır Sfenks’in sırrıdır.” 73 metre uzunlukta, 20 metre yükseklikte ve gövdesi uzanan aslan şeklinde olan Sfenks ‘dünyanın en büyük tek taş’ heykelidir.

Sfenks Heykeli ve Büyük Piramit

İlgili İçerik: Sfkens hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

2 – Nefertiti;

Kleopatra’yı hemen hemen herkes bilir, peki ya Nefertiti. Meşhur çocuk firavun Tutankamon’un üvey annesi, Antik Mısır’da büyük bir değişiklik yaparak çok tanrılı inanç sisteminden tek tanrılı inanç sistemine geçiş yapan Akhenaton’un eşi. Nefertiti güzelliği ve kıvrak zekasını kullanarak Firavun Akhenaton ile aynı güce sahip olmasını sağlamış ve henüz kadınların değeri bir hiç iken koca bir imparatorluğu eşiyle birlikte yönetmiştir.

Nefertiti Büstü

3 – Horus’un gözü;

Horus’un gözü; Antik Mısır’da önemli bir sembol olan bu göz, Horus’un 24 saat boyunca açık olan gözünü simgeler. İnsanların beyninde olan Epifiz bezi ise 3. göz veya iç gözümüz olarak bilinir. Biz uyurken bile gözlerimizin görmediğini algılar. Yani 24 saat açıktır. Benziyor mu?

4 – Mısır Hiyeroglifleri;

Birbirinden kolayca ayırt edilebilecek 700’den fazla sembolden oluşur. İlk yazı örnekleri 5 bin yıl öncesine kadar gitmektedir. Dünya dışı ve ileri teknoloji çizimi hiyeroglifler ise ayrı bir gizem konusudur. Ayrıca sayıların yazım şekli alttaki görselde belirtilmiştir.

5 – Gize Piramitleri;

Tarihin en gizemli yapılarındandır. Mısır’da yapılan en eski piramitler olmasa da en gösterişli olan bu 3 piramittir. İlk olarak Keops, Khufu ya da diğer adıyla Büyük Piramit inşa edilmiştir. Daha sonra ortadaki Kefren Piramide ve daha sonra da Mikerinos Piramidi inşa edilmiştir.

Antik Uygarlıklar Serisi; Antik Mısır !
Antik Uygarlıklar Serisi; Antik Mısır !

Tüm piramitler ortalama 20 yılda tamamlanmıştır. Piramitlerin iç kısmı sanıldığından çok daha karmaşık bir yapı ile inşa edilmiştir, bugün hala piramitlerin içi tam olarak keşfedilmedi ve her gün yeni keşifler ortaya çıkmaktadır.

İlgili İçerik: Gize Piramitleri hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

6 – Mumya;

Antik Mısır’dan bahsedip mumyalardan bahsetmemek olmaz sanırım. Mısır’da insan mumyasından ziyade hayvan mumyaları daha çok yapılıyordu. Mısır’da ekserisi köpek olan milyonlarca hayvan mumyası bulunmuştur, hatta buna böcek mumyaları da dahil.

Antik Uygarlıklar Serisi; Antik Mısır !

İlgili İçerik: Mumyalama işleminin nasıl yapıldığı hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

7 – Lahitler;

Antik dönemlerden kalma sandık şeklinde mezarlardır. Mısırlılar ölümden sonra yaşama inanırlardı, bu yüzden bu lahitlerin içine ve yanına ölen kişilerin değerli eşyaları koyulurdu. İçerisinde hep kıymetli eşyalar barındıran bu mezarlar oldukça da korunaklı yapılırdı.

Antik Mısır Hakkında Bilgiler!

8 – Tutankamon;

Firavun Tutankamon Antik Mısır tarihinin en ünlü firavunudur. Bu ünü yaptığı icraatlara değil, bulunan mumyasına ve meşhur lanetine borçludur. Sadece 9 yaşında tahta çıkan Tutankamon 18 yaşında hayatını kaybetmiştir. Tahtta oturduğu dönem içinde yardımcılarını dinlemiş ve babasının yaptığı büyük değişiklikleri yıkarak tekrar Mısır’ı eski günlerine kavuşturmuştur. Öldükten 3000 yıl sonra ise mumyası 20. yüzyılın ilk çeyreğinde arkeolog Howard Carter tarafından keşfedilmiştir.

Firavun Tutankamon'un Dönemi, Keşfi ve Laneti!

İlgili İçerik: Tutankamon’un dönemi, keşfi ve laneti hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Benzer İçerikler;