Çok OkunanlarSuç ve Şiddet

6 Yaşında Öldürülen Güzellik Kraliçesi: JonBenet Ramsey!

6 Yaşında Öldürülen Güzellik Kraliçesi: JonBenet Ramsey!

JonBenet Ramsey! Bu genç kızın hayatını az kişi bilse de ismini çoğu kişi mutlaka duymuştur, çünkü bu küçük kız 90’lı yılların ortasında tüm dünyada ama özellikle Amerika’da oldukça meşhurdu. JonBenet Ramsey Amerika’da düzenlenen çocuklar arası güzellik yarışmasında birinci olmuş ve güzellik kraliçesi olarak ün yapmıştı.

Ancak bu küçük kızın kaderi, güzelliği kadar da acıydı. Sadece 6 yaşında iken faili meçhul bir cinayete kurban gitti. Arkasında onlarca şüpheli ve teoriler bıraktı. İşte tüm ayrıntıları ile JonBenet Ramsey cinayeti ve tüm yaşananlar…

JonBenet ve Ailesi;

Ramsey Ailesi

JonBenet tam adıyla JonBenet Patricia Ramsey 6 Ağustos 1990 tarihinde Amerika’nın Georgia eyaletinde John ve Patsy çiftinin 2. çocukları olarak dünyaya geldi. JonBenet’ın, kendisinden 3 yaş büyük Burke adında bir de abisi vardı.
Annesi Patsy 1956 yılında dünyaya gelmiş ve 1977 yılında Virginia eyaletinin güzellik kraliçesi ödülü ile taçlandırılmıştı.
Babası John ise Patsy ile evlenmeden önce 3 çocuk babası zengin bir iş adamıydı. Yani JonBenet zengin, aynı zamanda da ünlü bir ailenin çocuğuydu.

JonBenet’ın annesi Patsy’nin şaşalı bir hayatı vardı. Kızının da kendisi gibi olmasını istiyordu; ona makyajlar yapıyor, saçlarını devamlı sarıya boyuyor, yetişkinler gibi elbiseler giydiriyor ve kızının çok küçük olmasına rağmen bu davranışlarından hiç geri durmuyordu. Amerika’da düzenlenen çocuklar arası güzellik yarışmasında JonBenet’ın da olmasını düşünen Patsy, kızını bu yarışmaya soktu ve JonBenet bu yarışmada 1. oldu. Tüm Amerika’da bir anda büyük bir üne kavuşan JonBenet birçok kez sahne aldı, reklamlarda oynadı, sevimliliği ve tatlılığı ile tüm dünyaya kendini sevdirdi.

JonBenet Cinayeti;

Patsy Ramsey cinayetten önce kanser hastalığını yenmiş, babası ise kariyerinde önemli bir adım atmıştı. Bunları da kutlama amacıyla 1996 yılının Noel’inde evlerinde bir parti düzenlediler, bu partiye yaklaşık 400 kişi katıldı. Her şey güzel gidiyordu, JonBenet Ramsey ve ailesi gelen konukları karşılamış ve misafirlerden gelen hediyelerini aldıktan sonra saat 21:00 civarı odasına çekilmişti.

Gecenin ilerleyen saatlerinde parti sona ermiş, tüm misafirler evlerine dağılmıştı. Patsy, sabahın erken saatlerinde evinin merdivenlerinde bir fidye notu buldu ve koşarak kızının odasına koştu, ardından kızının odasında olmadığını gören Patsy hemen polisi aradı.

Polisler hızlıca eve gelmişlerdi, aile ile konuşuyor ve bir yandan kızı kaçıran kişilerden telefon bekliyorlardı. Çünkü fidye notunda 118 bin dolar para istedikleri ve saat 8 ile 10 arasında evi arayacaklarını belirtmişlerdi, fakat ne bu saatler içinde ne de daha sonrasında evi arayan olmadı. Anne Patsy polisleri ilk aradığında, polis diğer çocukları Burke’ün nerede olduklarını sormuş, annesi ise odasında uyuduğunu söylemişti. Fakat daha sonra konuşma dinlendiğinde arkadan babası ve Burke’ün konuşma sesleri gelince işler farklı bir boyuta taşındı, bu cinayet öyle basit çözülecek bir cinayet olmayacaktı.

Bu bilgiden sonra aileden şüphelenmeye başlayan polisler evi aramak istediler. Polisler evi ararken JonBenet’ın babası John ve bir arkadaşı yardım etmek niyetiyle hemen bodrum katına indiler ve ne tesadüftür ki, JonBenet’ın cesedi bodrum katında arkadaki bir odadaydı. Küçük kızın ağzı koli bandı ile kapatılmış, elleri ve boğazı ip ile sarılarak boğulmuş süsü verilmiş ve üstüne beyaz bir örtü örtülmüştü.

JonBenet Otopsi Sonuçları;

Otopsi sonuçlarında JonBenet’ın midesinde ananas bulunmuştu. Kafasına sert bir cisimle vurulduğu ve kafatasının kırık olduğu, kötü bir şekilde dövüldüğü ancak ölüm nedeni bu yaralanmalar yüzünden değil boğularak gerçekleştiği saptandı. Üstünde hiç meni bulunmamasına rağmen iç çamaşırında bir damla kan ile vajinal bir yaralanma tespit edilmiş ve daha önceden tecavüz edildiği öğrenilmişti. Peki küçücük bir çocuğa tüm bunlardı yapan ya da yapanlar kimdi?

Şimdi Biraz Kafa Yoralım;

Olayın detayları medyada duyulmaya başladıkça halkın büyük bir çoğunluğu aileden şüphelenmeye başladı. Anne Patsy eski bir güzellik kraliçesiydi, kızının şöhretini kıskanmış ve kendisini öldürmüş olabilir. Bunun dışında şüpheliler arasında abisi Burke de vardı. Burke, kardeşine duyulan büyük ilgiyi kıskanmış, kardeşine zarar vermiş ve aile de bu cinayeti örtbas etmiş olabilir. Fakat küçük kız kafasına sert bir cisimle vurulduktan sonra boğularak öldürülmüştü. Eğer Burke kardeşine zarar verseydi, anne ve babası neden küçük kıza yardım etmek yerine boğmaya kalkışsın?

Otopsi sonuçlarında JonBenet’ın midesinde ananas görülmüştü. Polisler evin mutfağında bir ananas kasesi buldular, üzerinde ise Burke’ün parmak izleri vardı. Burke, geçmişte bazı sıra dışı davranışlar sergileyen bir çocuktu, bunlardan biri de kardeşinin odasının duvarlarına dışkı ile yazı yazmasıydı. Polisler Patsy’e kızının vajinal bir yaralanma nedenini sorduğunda, geçmişte bu tahriş için doktora götürdüğünü, ancak ilginç bir şekilde köpük banyosundan olduğunu iddia etti. Polisler küçük kızın iç çamaşırında bulunan kan örneğini incelediler. Bir erkeğe ait olan bu kan, polislerin veri tabanından 1.6 milyon kişi ile karşılaştırılmasına rağmen hiç kimse ile eşleşmedi. Peki bu kan kime aitti?

Polisler oldukça karmaşık bir işin içinde olduklarını anlamışlardı, çok fazla şüpheli olduğu gibi suçluyu da bulamıyorlardı, ama sadece bu kadar değil, gittikçe olay daha da karmaşık bir hal almaya başlayacaktı.

Şüpheli Fidye Notu ve 911;

Fidye notundan pek bahsetmedik, bu bilinenin aksine çok sıra dışı bir nottu, hatta nottan ziyade mektup, çünkü tam 3 sayfaydı. Notta; JonBenet ile ne yapacakları, parayı nasıl verecekleri gibi birçok bilgi yer alıyordu. En ilginç noktalardan biri de talep edilen para. Neden, 100 veya 120 değil de 118 bin dolar. Bu miktar John’un geçen yıl Noel bonusu olarak aldığı paraydı. John, notu bu bilgiyi bilen birisinin yazdığını iddia etti. Ancak notta aile ve polisler hariç hiç kimsenin parmak izi yer almıyordu. En ilginç durum bu da değildi; notun yazıldığı kağıt ve kalem eve aitti. Yani fidye notu o evde yazılmıştı.

Yazı incelendiğinde Patsy’nin el yazısına benzetildi ancak kesin olarak ispatlanmadı. Aileye yalan makinesine girme teklifi yapıldı, fakat aile bunu 3 kez reddetti. Bir süre sonra o evden uzaklaşarak başka yere taşındılar. Çoğu insan anneyi suçlu buluyordu, Patsy bunun için bir kitap bile yazdı, fakat kendisine inanan pek çıkmadı.

Şüpheli Bavul, Ayak İzi ve Sersemletici Silah;

Bodrum katında bir bavul vardı ve Ramsey ailesi bu bavulun kendilerine ait olmadığını söyledi. Bavul incelendi, içinde Dr. Seuss’a ait bir kitap ve battaniye vardı, battaniyenin üstünde ise meni izleri. İncelemeler yapıldı ve meni John’un önceki evliliğinden olan büyük oğluna ait olduğu ortaya çıktı. Fakat John’un büyük oğlu o evde yaşamıyordu ve cinayet saatinde şehir dışında olduğu belirlendi. O bavulu oraya kim getirdi.

JonBenet Ramsey’nin cesedinin olduğu odanın penceresi kırıktı ve içeride bir ayak izi vardı. Fakat dışarıda temiz karda hiç ayak izi yoktu. Ayak izi ve pencerenin kırılması kötü bir kurgu muydu? Daha sonra John, pencerenin önceki günlerde yanlışlıkla kırıldığını iddia etti.

JonBenet Ramsey’nin boynunda sersemletici bir silahın bıraktığı ize benzer bir iz vardı. Mahallede yaşayan 38 seks suçlusu vardı, bu kişilerin hepsi şüpheli olarak soruşturmaya alındı. Bu kişilerden biri Gary Oliva adında seks suçlusu sabıkalı bir adamdı. Bu adamın vücudunda JonBenet Ramsey de bulunan izin aynısından vardı. Fakat bu detay yeterli olmadı, şüphelilerden biri olarak kalsa da daha sonra serbest bırakıldı.

Yanlış İtiraf;

15 Ağustos 2006 tarihinde Tayland Bangkok’ta öğretmenlik yapan John Mark Karr adında 41 yaşındaki ilkokul öğretmeni pedofili suçundan tutuklandı ve bir itirafta bulundu; ”JonBenet’ı ben öldürdüm! Öldüğü an beraberdik!”

Uyuşturucu kullandığını, cinsel saldırıya uğradığını ve daha sonra yanlışlıkla onu öldürdüğünü iddia etti. 10 yıl sonra bu cinayeti tekrar gündeme taşısa da, John Mark Karr ile ilgili hiçbir kanıt yoktu, kendisinden alınan DNA örnekleri, JonBenet cinayetindeki hiçbir DNA ile eşleşmedi. Bu itiraf, tamamen dikkatleri üzerine çekmek ve popüler olmak için uydurulduğu düşünüldü.

Sonuç;

Aile ile birlikte yüzlerce kişi şüpheli olarak kalsa da suçlu bulunamadı ve cinayet çözülemeden konu kapatıldı. İnsanlar cinayet hakkında birçok teori ortaya attı, bunlar arasında JonBenet aslında Katty Perry isimli şarkıcı olduğuna dair saçma teoriler bile vardı. Patsy Ramsey’nin 2002 yılında kanser hastalığı tekrar nüksetti ve 2006 yılında hayatını kaybetti. Babası John ve abisi Burke şu an hala hayatta. Olay ile ilgili birçok belgesel çekildi, araştırmalar yapıldı, buna rağmen cinayetin zanlısı hiçbir zaman bulunamadı.
Peki sizce katil kim ve cinayet nasıl işlendi?

Bu yazı ve sitedeki diğer yazılar senbildiye.com adresine ait olup izin alınmadan YouTube, Web site veya farklı bir platformda kullanılamaz.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar