İlginç Bilgiler

2 Atom Bombasına da Maruz Kalan Tsutomu Yamaguchi!

2 Atom Bombasına da Maruz Kalan Tsutomu Yamaguchi!

1945 yılında Japonya’ya atılan atom bombalarının ikisine de maruz kalan ama ikisinden de sağ kurtulan dünyanın en şanslı veya şanssız adamı Tsutomu Yamaguchi ve başına gelenler;

Tsutomu Yamaguchi 16 Mart 1916 tarihinde Japonya’nın Nagazaki şehrinde dünyaya geldi. Ortaöğretim okulundan mezun olduktan sonra Nagazaki Mitsubishi Tersanesi’nde firmanın donanım tasarım bölümünde tasarımcı olarak çalışmaya başladı.

İş için Hiroşima’ya gitti;

Mayıs 1945’te iş gereği Hiroşima‘daki tersaneye 3 aylığına bir iş gezisine gitti. Artık buradaki işi bitmiş ve şehri Nagazaki’ye bir iki gün içinde dönmek üzereydi. 6 Ağustos 1945 sabahında işe giderken bulunduğu yerden 3 kilometre uzaklığa bir atom bombası düştü.

Yamaguchi bombardıman uçağını ve iki küçük paraşütü gördüğünü hatırlıyor ve o an için şunları söylüyor; “Gökyüzünde büyük bir parıltı oluştu ve ardından devasa bir ışıma beni geçici kör etti.” Yamaguchi’nin patlama sonucunda sol kulak zarı yırtıldı ve vücudunun üst kısmında yanıklar oluştu.

Tsutomu Yamaguchi diğer binlercesi gibi yaraları için tedavi gördü ve o geceyi meslektaşları ile birlikte bir hava saldırısı sığınağında geçirdi. Yamaguchi, yaralarına rağmen hemen ertesi gün şehri Nagazaki’ye dönmek istedi ve ağır bandajlı olmasına rağmen 7 Ağustos’ta Nagazaki’ye döndü.

Tsutomu Yamaguchi 2 gün evinde dinlendikten sonra işkolik olmasından mı bilinmez, işe geri dönmek istedi. Yaralarına rağmen 9 Ağustos’ta işe gitti, geçmiş olsun dileklerinden sonra amiri, Yamaguchi’yi yanına çağırdı.

Bir atom bombası daha;

Saat 11’e geliyordu. Tsutomu Yamaguchi amirine yaşadığı olayları ve olay anını anlatıyordu. Saat 11:02’de ise bu sefer de Nagazaki’ye bir atom bombası atıldı. Bu patlama da yine Yamaguchi’nin iş yerine yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta meydana gelmişti.

Fakat Yamaguchi bu patlamayı ilkine göre ucuz atlattı ve kalıcı bir hasar yaşamadı. Ancak sondaki günlerde radyasyona bağlı yüksek ateş ve kusma ile mücadele etti. İlerleyen günlerdeyse sağlığına tekrar kavuştu ve iki atom bombasından sağ kurtulan (bilinen) tek kişi oldu.

Tsutomu Yamaguchi bu olaylardan sonra medyadan uzak kalmayı tercih etti, ta ki 2009 yılına kadar. Daha sonra Japonya hükümeti tarafından her iki bombadan da kurtulan tek kişi olarak resmen tanındı. Tsutomu Yamaguchi 2010 yılında 93 yaşındayken mide kanserinden hayatını kaybetti.

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar