HikayelerSuç ve Şiddet

Canice Katledilen Afgan Kadın Ferhunde Melikzade!

ACIMASIZCA KATLEDİLEN AFGAN KADIN FARKHUNDA MELİKZADE!

Tarih 19 Mart 2015…
Bu tarih dünyanın en karanlık tarihlerinden biridir.
Çünkü size Ferhunde’nin hikayesini anlatacağım;
Yüreğinizin dayanabildiği kadar okuyun! Ferhunde Melikzade 27 yaşında Afganistan vatandaşı bir kadındı ve öğretmen olacaktı.

Ferhunde, 19 Mart günü Afganistan’ın başkenti Kabil’deki bir caminin hemen önünde, para karşılığında muska satan bir molla (dini liderlere, cemaat liderlerine, dini bilginlere verilen isim) ile tartışmaya başladı.

Çocuğu olmayan, çeşitli hastalıkları olan veya sıkıntılarının giderilmesini isteyen insanların kağıt parçalarından ve muskalardan medet ummasını doğru bulmuyordu Ferhunde ve bunun için caminin önüne gidip o muska satıcısıyla tartışmaya başladı.

Para kazanmak için küçük küçük kağıt parçalarına dualar yazarak insanlara satan o molla, bu kadının cesareti karşısında adeta afallamıştı. Ardından ise molla hemen iftira atıp “Bu kadın Kuran yaktı.” diye bağırıp, çağırmaya başladı. Sözde bir din adamı bu adam hiç düşünmeksizin iftira atmaktan çekinmemişti.

Bir grup kendini İslam dinine mensup sanan hayvansı insanlar bir anda Ferhunde’nin çevresinde toplandı.
Ferhunde Melikzade “Ben bir Müslümanım ve Müslümanlar Kuran yakmaz.” diye feryat etse de hiç kimseye sözünü geçiremedi.

Linç edildi, yakıldı;

Bu olay 2015 yılında yaşandığını tekrar hatırlatalım, yani daha çok yeni. Fakat geçen yıllar cahil insanlar için hiçbir şey ifade etmiyor olsa gerek. Çünkü orada bulunan insanlar ağızlarından salyalar akarak Müslümanlık bunu gerektirir tavrında hareketler sergilerken, polisler bile dahi ibret olsun diye bu olaya karışmadılar ve sadece olacakları izlediler. Ferhunde’yi kalabalık grup önce tekme tokat dövdü, sonra yetmedi sopalarla dövdüler, artık kendinden geçen Ferhunde’yi yetmedi araba ile üstünden geçtiler. O bile yetmedi, benzin döküp yaktılar.

Sonra Ferhunde’nin babasına telefon açtılar; “Gel, kızın bir günah işledi, götür.” dediler. Hakkında bir sürü iftira uydurdular, akli dengesi bozuk deli bir kadın Kuran yaktı dediler. Oysa Ferhunde’nin savunduğu tek şey hurafelerden uzak durulması ve dini kullanarak para kazanan kişilere müsaade edilmemesiydi.

Olaydan sonra;

Ferhunde’nin babası olaydan sonra soy adını ”Ferhunde” olarak değiştirdi. Babası soyunu gurur duyduğu bu isimle devam ettirmek istedi.

Olayda içinde polislerin de bulunduğu yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı. Bazıları 16 yıl hapis cezası alırken, bazıları idama mahkum edildi, fakat daha sonra bu idam cezaları iptal edildi.

Ferhunde Melikzade’nin cenazesi sokaklara çıkan yüzlerce kadın hakları eylemcileri olan kadınların omzunda son yolculuğuna uğurlandı.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar