Sıra Dışı Hayatlar

Adam Rainer: Cüce Olarak Doğup Deve Dönüşen Adam!

Adam Rainer: Cüce Olarak Doğup Deve Dönüşen Adam!

1899 yılında Avusturya-Macaristan’ın Graz şehrinde dünyaya gelen Adam Rainer, ismini dünya tarihinin tozlu raflarına hem cüce hem de dev insan olarak adını yazdırmış dünyanın en sıra dışı insanlarından biridir.

Cücelik dönemleri;

Bir cüce olarak dünyaya gelen Adam Rainer, çocukluk ve ergenlik yıllarını bir cüce olarak geçirmiştir. 19 yaşına geldiğinde boyu sadece 111.5 santim olarak ölçülmüştü. Rainer askere gitme vakti geldiğinde ise kısa boyu nedeniyle askere dahi alınmamıştır. Adam Rainer 20’li yaşlarına geldiğinde ise hayatını tümden değiştirecek olan akromegali hastalığına yakalanır.

Adam Rainer

Bu hastalıktan kısaca bahsetmek gerekirse, büyüme hormonlarını etkileyen bir tümör ilk önce el ve ayakların büyümesine, daha sonra alnın, çenenin, burnun büyümesine ve son olarak boyun uzamasına sebep oluyor. Aynı zamanda bu hastalık görme bozukluğu, kalın cilt, sesin kalınlaşması, yüksek tansiyon, eklem ve baş ağrılarına da sebebiyet veren ender görülen bir rahatsızlıktır.

Boyu 2 katını geçti;

Adam Rainer bu hastalık nedeniyle birkaç sene içinde boyu hızla boyu uzuyor. 111 santim bir boya sahip iken 33 yaşına geldiğinde boyu 228 santime kadar uzuyor. Fakat bu hastalık ve ani değişim Rainer’ın geri kalan hayatını da yatalak geçirmesine sebebiyet veriyor.

Adam Rainer 4 Mart 1950 tarihinde 51 yaşında iken hayatını kaybettiğinde boyu tam 233 santimdi ve gençliğindeki boyunun iki katından daha uzundu. Adam Rainer bir cüce olarak doğmasaydı veya daha ömrü daha uzun olsaydı, belki de dünyanın en uzun insanı olarak tarihe geçecekti.

Çünkü o zamanlarda bu hastalığa yapılabilecek pek bir şey yoktu ve Rainer devamlı uzamaya devam ediyordu.

Peki en uzun insan kim?

Robert Wadlow

Kayıtlara göre ise dünyanın gelmiş geçmiş en uzun insanı 272 santim boyundaki Amerikalı Robert Wadlow’dur. Robert, tıpkı Rainer gibi bir rahatsızlığa sahipti ve henüz 10 yaşında iken babasından çok daha uzundu. Hayatının sonuna kadar uzamaya devam eden Robert Wadlow çok genç yaşta, henüz 22 yaşında iken hayatını kaybetti. Çok hızlı uzayan Robert, biraz daha uzun yaşasaydı eğer büyük ihtimalle 3 metreden daha uzun olacaktı. Ancak kısacık ömrüne rağmen hala en uzun insan rekoru onun elinde.

Sultan Kösen;

Günümüzde ise dünyanın en uzun insanı 10 Aralık 1982 tarihinde Mardin ilimizde dünyaya gelen Sultan Kösen’dir. Hipofiz bezinde aşırı büyüme hormonu salgılayan bir tümör nedeniyle Sultan Kösen şu an 251 santim bir uzunluğa sahiptir. Buna ek olarak Sultan Kösen, 27,5 santim ile en uzun ellere, 36,5 santim ile de en uzun ayaklara sahiptir.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar