İlginç Bilgiler

Adidas ve Puma: Kardeş Kavgasından Doğan İki Dev Marka!

Adidas ve Puma: Kardeş Kavgasından Doğan İki Dev Marka!

Şu an dünyada spor giyim sektörü üzerine en büyük markalardan ikisi olan Adidas ve Puma, iki kardeş Adi Dassler ve Rudi Dassler’in düşmanlığından doğarak bugünlere gelmiştir. Hatta bu düşmanlık sadece aralarında olan bir dargınlık değil, memleketlerinde gruplara bölünmüş ve 60 yıl süren bir dava haline gelmiştir.

İlk ortak fabrika;

Rudolf (Rudi) Dassler ve Adolf (Adi) Dassler

Adi ve Rudi kardeşler 1924 yılında Almanya’nın Herzogenaurach şehrinde ayakkabı yapıp satmak için Gebrüder Dassler Schuhfabrik (Dassler Kardeşlerin Ayakkabı Fabrikası) adında bir fabrika açarlar.

Bu iki kardeşin işleri çok hızlı büyür ve kısa zamanda Almanya sınırlarını aşarak dünya çapında bilinmeye başlarlar. Hatta öyle ki, 1928 Olimpiyat oyunlarında birçok sporcuyu bu firma giydirmiştir. 1930’lu yılların başlarında ise bu iki kardeş, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’ne üye olurlar.

Şirket büyüdükçe ve haliyle çok fazla para kazanınca kardeşler aralarında bir takım anlaşmazlıklar başlar. Fakat bir söylentiye göre onları birbirine düşüren şey işle alakalı değildi, asıl sebep; İkinci Dünya Savaşı sırasında Rudi’nin ABD askerleri tarafından esir alındığında, ABD birlikleriyle ilişkileri iyi olan Adi’nin kardeşini kurtarmak için hiçbir çabada ve girişimde bulunmamasıydı.

Artık kardeş değil, rakip;

Bu olaydan sonra Rudi, kardeşi Adi ile tüm ilişkilerini koparır ve bir süre sonra, 1948 yılında şehrin diğer yakasında kendi fabrikasını kurar. Adi soyadı Dassler ile birleştirerek marka ismini Adidas olarak değiştirir. Rudi ise ilk başlarda markanın ismini Ruda olarak belirlese de daha sonraki zamanlarda marka ismini daha sportif bir isim olan Puma olarak değiştirir.

Rudolf Dassler (Solda) – Adolf Dassler (Sağda)

Rudi Dassler 27 Ekim 1974 tarihinde, kardeşi Adi ise 4 yıl sonra 6 Eylül 1978 tarihinde hayatını kaybeder. İki kardeş de birbirleri ile küs olarak ölmüştür. Adi Dassler öldüğünde markası olan Adidas, Puma’ya göre çok daha popüler bir markaydı. Puma markası, Rudolf Dassler’ın oğlu Armin Dassler yönetiminde iken dünyaca bilinen bir marka haline dönüşmüştür.

Notlar;

Adidas ve Puma arasında süren bu ezeli düşmanlık, sembolik olarak 2009 yılında iki şirketin çalışanları arasında dostluk adına gerçekleşen bir futbol maçı mücadelesi ile son bulmuştur.

Son olarak Adidas ve Puma’nın yükselişini ve Adi ile Rudi kardeşlerin hayat hikayesini konu alan “Duell Der Brüder” isimli film 2016 yılında beyazperdeye taşınmıştır. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler…

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar