İlginç Bilgiler

Afacan Dennis Çizgi Romanlarının Yazılış Hikayesi!

Afacan Dennis Çizgi Dizisinin Hüzünlü Yazılış Hikayesi!

Hayatınızda en az bir kere de olsa Afacan Dennis çizgi dizisini izlemişsinizdir. Yaramazlıkları ile insanları güldürse de gerçek hikayesi bu sefer sizleri birazcık üzecek. İşte Dennis çizgi dizisinin ortaya çıkış nedeni ve gerçek Dennis’in hüzünlü hikayesi;

Gerçek Dennis ve ailesi;

Dennis’in babası 1920 yılında dünyaya gelmiş yetenekli bir karikatürist olan Henry King Ketcham, kendisi daha çok Hank Ketcham ismi ile bilinmektedir. Hank, 1940 yılında Alice isimli bir kadınla evlenir ve 1944 yılında da Dennis adını verdikleri bir çocukları olur.

Ancak Dennis hiperaktif bir çocuktur ve çok yaramazlık yapmaktadır. Annesi ise uyuşturucu bağımlılığı yüzünden çocuğuna karşı hiç de iyi davranmaz. Hatta izleyenler iyi hatırlayacaktır ki, çizgi dizide de Dennis’in annesinin adı Alice’dir.

Nitekim uyuşturucu bağımlısı anne, Dennis’i hem dövmekte hem de devamlı eşine şikayet etmektedir. Bir karikatürist olan Hank ise, kendi oğlundan yola çıkarak yaramazlık üzerine kurulu bir çizgi roman senaryosu yazmaya karar verir. Çizgi romandaki kahramanın adını değiştirmeden yine Dennis adını verir.

Hank, oğlunun yaptığı tüm yaramazlıkları izlemeye koyulur ve hiçbir şekilde müdahale etmeden kaleme almaya başlar, ardından romanına aktarır. 1951 yılında ise Dennis the Menace ismindeki çizgi roman bir gazetede yayımlanır. Bu tarihten sonra çizgi roman yavaş yavaş tanınmaya, ün yapmaya ve sevilmeye başlar.

1959 yılında ise Dennis’in annesi Alice hayatını kaybeder. Hank ise eşinin ölümünden 3 hafta sonra sekreteri ile evlenir ve Cenevre’ye taşınır. Dennis’i ise yanına almaz, 15 yaşındaki oğluna sadece para gönderir. Bu dönemde ise çizgi romanlar artık tüm dünyada tanınmış ve çizgi dizileri yapılmaya başlanmıştır.

Doğu’da bir yerlerde;

Ayrıca çizgi romanları da 14 farklı dile çevrilir ve 43 ülkede satışlara başlar. Artık Dennis the Menace dünyanın en çok okunan ve izlenen yapımları arasındadır. 1977 yılında Hank, 3. eşi ile birlikte Amerika’ya geri döner. Hank ölmeden önce ona oğlu sorulduğunda ise şu cevabı verir; “Oğlum mu? Bilmem. Galiba Doğu’da bir yerlerde…”

Dennis ise yalnız kaldığı bu süre zarfında yaramazlıkları yüzünden okullardan atılır. Daha sonra da Vietnam Savaşı’na katılır. Babasının dediği gibi doğuda bir yerlerdeydi, savaşta. Savaştan sonra stres bozukluğu ve travma yaşayan Dennis oldukça sıkıntılı dönemler geçirir.

İlgili İçerik: Vietnam Savaşı’nın sembolü Napalm Kızı!

Birçok farklı, sıradan işlerde çalışan Dennis’in, babası ile arası hiç iyi olmamış ve bu ölene kadar böyle devam etmiştir. Kendisi ile yapılan bir röportajda ise babası için şu sözü söylemiştir; “Keşke babam yaramazlığım dışında bende başka bir şeyler de görebilseydi.”

Dennis the Menace çizgi roman albümleri dünya üzerinde 50 milyondan fazla satmış ve Hank kısa zaman içinde dolar milyoneri olmuştu. Üstelik kendi yaramaz çocuğu sayesinde, yaramazlıklarına dayanamayıp terk ettiği çocuğu sayesinde…

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar