Uzay & Bilim

Albert Einstein ile Yapılan Son Röportaj!

Albert Einstein ile Yapılan Son Röportaj!

Hiç şüphesiz ki dünya tarihinin en zeki bilim insanlarından biri olan Albert Einstein ile ölmeden kısa zaman önce yapılan bir röportaj ve ilginç cevapları;

Dünya neden kaos ve felaketler yaşıyor?

Dünya yaşadığı bu kaosları kötü devlet adamlarının verdiği kararlardan istinaden değil, tüm bu olan şeyleri durup seyreden ve onlara sesini çıkarmayan insanlar nedeniyle yaşıyor.

Dünya nereye gidiyor, 3. Dünya Savaşı çıkacak mı?

Üçüncü Dünya Savaşı doğal kaynakları elde etmek isteyen devletler yüzünden çıkacaktır. Üçüncü Dünya Savaşı’nda hangi silahlar kullanılacak bir fikrim yok fakat Dördüncü Dünya Savaşı’nda taşlar ve sopaların kullanılacağına eminim.

Evrenin sırrına ne zaman varacağız?

Bizler eğer ki sadece bir kum tanesinin sırrına ulaşabilseydik, tüm kainatın sırrını da çözmüş ve öğrenmiş olurduk.

Bir ülkenin geleceği neye bağlıdır?

Bir ülkenin geleceği o ülke vatandaşlarının alacağı eğitime bağlıdır. Eğitim dediğimiz şey ise, insanların okullarda öğrendikleri her şeyi unuttuklarında, akıllarında geriye ne kaldıysa odur.

Dünya aptallarla dolu diyorsunuz. Aptalın tanımı nedir?

Aynı şeyi birden fazla yapıp farklı sonuçlar almayı bekleyen kişidir. Gezegenimiz aptallarla dolu, çünkü dahiliğin mutlak bir sınırı vardır, aptallığın asla.

Evrende harika bir plan olduğuna inanıyor musunuz?

Her şey başında ve sonunda olduğu gibi, üzerinde hiçbir kontrolümüz olmayan kuvvetler tarafından belirlenir, böcek için olduğu kadar bu yıldız için de geçerlidir. İnsanlar, bitkiler ve kozmik tozlar, hepimiz görünmez bir piper tarafından uzaktan tonlanmış gizemli bir tonda dans ediyoruz.

Sizin zarif biri olmadığınızı söylüyorlar?

Tanınmış insanlar devamlı sıradan insanların sert eleştirileri ile karşı karşıya gelir. Kimi zaman gerçekleri aktardığınızda karşılığında alacağınız tepkinin ne olduğunu idrak edemezsiniz.

Bilincin değişimi, dinin içindeki rolü nedir?

Bütün dinler, sanatlar ve bilimler aynı ağacın dallarıdır. Dinsiz bilim topal, bilimsiz din kördür. Gerçek din gerçek yaşamdır; herkesin ruhu, iyiliği ve doğruluğu ile yaşamasıdır.

Bilimin en son varacağı nokta ne olabilir?

Dünyada bir tek çocuk dahi mutsuz olduğu sürece, büyük icatların, keşiflerin ve bilim dünyasındaki ilerlemelerin hiçbir anlamı yoktur.

İnsanlar bu dünyanın tanıdığı en büyük dahilerden biri olduğunuzu düşünüyor. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aslında herkes bir dahidir. Ama bir balığı bir ağaca tırmanma kabiliyetine göre yargılarsanız, hayatı boyunca aptal biri olduğunu düşünerek yaşayacaktır.

Yani herkes hangi becerilere sahip olduğunu bilirse bir dahi olma becerisine sahip olabileceğini mi söylüyorsunuz?

Eğitim gerçeklerin öğrenilmesi değildir; Düşünmek zihnin eğitimidir. Bilgiyi öğrenmek veya okumak bilgili olmak anlamına gelmez, bunu herhangi bir aptal da bilebilir. Mesele, anlamaktır.

Siz atomun parçalanabileceğini keşfettiniz, Japonya’nın tepesinde atom bombası patlattılar?

Yapılan her savaş insanlığın gelişmesini engelleyen zincire bir halka daha ekler. Benim atom üzerindeki yaptığım çalışmalar insanlığın yararı içindi, fakat insanlar bu çalışmalarımla birbirlerini katlettiler. Bunun böyle olacağını tahmin etseydim eğer bir bilim insanı değil, ayakkabı tamircisi olurdum.

Yeni bilim insanlarına tavsiyeniz nedir?

Sınırlarımızı kabul ettikten sonra, onların ötesine geçiyoruz. Hiç yanlış bir şey yapmadıysanız, muhtemelen yeni bir şey denememişsinizdir.
Üç çalışma kuralı: Dağınıklıkların dışında basitlik; uyumsuzluktan uyum bulmak ve diğeri de fırsatlar zorlukların tam ortasında yer alır.

Bilim insanlarının bazı idealleri olmalı. Sizinki neydi?

Yolumu aydınlatan idealler Gerçek, İyilik ve Güzellik olmuştur. Ben sevginin bir görev duygusundan daha çok bir öğretmen olduğuna inanıyorum.

Tüm dünyaya bir mesaj göndermek isteseydiniz, bu ne olurdu?

Yeryüzünde yaşanan tüm bu olayların düzelmesi ve herkesin iyi bir hayata sahip olması sadece bilimsel keşiflerle değil, ahlaklı bir düzenin oluşmasına bağlıdır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar