İlginç BilgilerSıra Dışı Hayatlar

Alex Honnold: El Capitan’a Serbest Tırmanan İlk ve Tek Kişi!

Alex Honnold: El Capitan'a Tırmanan İlk ve Tek Kişi!

“Çocukken asla kötü bir tırmanıcı değildim, ama hiç iyi bir tırmanıcı da olmadım. Benden çok daha güçlü olan, çocukken başlayan ve anında garip bir şekilde güçlü olan birçok dağcı vardı. Sanki doğal bir yetenekleri varmış gibi ve bu asla ben değildim. Sadece tırmanmayı sevdim ve o zamandan beri her zaman tırmanıyorum, bu yüzden doğal olarak bunda daha iyi oldum ama hiç yetenekli olmadım.” diyor Alex Honnold. Ama önce biraz Alex’in de dediği gibi serbest tırmanışların tacı El Capitan’ı tanıyalım;

El Capitan Kayası;

El Cap olarak da söylenen bu kaya Amerika’nın Kaliforniya eyaleti sınırları içinde Yosemite Vadisi’nin batı kısmında yer alan, 914 metre yüksekliğindeki dikey bir kaya oluşumudur. Bu dik yamaç birçok kaya dağcısı için de aşılması gereken önemli bir hedeftir. Fakat pek çok ölümle sonuçlanmış bu tırmanış aslında göründüğünden bile çok daha zor.

El Capitan

Ancak gerek Everest gibi yüksek olsun gerek El Capitan gibi dik olsun, bir tırmanış ne kadar zor ise insanlarında o kadar fazla ilgisini çekiyor ve ucunda ölüm de olsa o hedefe odaklanıyorlar. Yakın tarih boyunca birçok cesur kaya tırmanışçısı da El Capitan’a tırmanmayı başardı.

İlk tırmanışlar;

İlk tırmanış 1958 yılında gerçekleşti. Warren Harding, Wayne Merry ve George Whitmore isimli 3 kaya tırmanışçısı El Capitan kaya tırmanışlarına öncü oldu ve tırmanışları toplam 47 gün sürdü. Rota boyunca sabit hatlar kullandılar ve kayayı keşfederek tırmandılar. Bazı günler ise zor hava şartları ile mücadele etmek zorunda kaldılar.
El Capitan’a ikinci çıkış 1960 yılında Royal Robbins, Joe Fischen, Chuck Pratt ve Tom Frost tarafından 4 kişilik bir grup ile 7 günde tamamlandı.

Üçer, dörder veya daha kalabalık gruplar halinde tırmanıldığında işler biraz daha kolay oluyor. Fakat daha sonra başkaları, daha büyük bir cesaret örneği göstererek tek başına tırmanmaya başladı. Başardılar da, şimdiye dek birçok kaya tırmanışçısı bu zorlu kayaya tek başına tırmandı. 1969 yılında El Capitan’a tek başına tırmanan Tom Bauman bu kişiler içinde de ilktir. 
Fakat El Capitan pek çok kişinin canını da aldı.

İlgili İçerik: Tırmanan Her 4 Kişiden Birinin Öldüğü Dağ: K2!

Şimdiye dek El Capitan tırmanışında 30’dan fazla insan hayatını kaybetti. Sonuçta bu tırmanış sırasında düştüğünüz zaman sizi tutan tek şey kayaya saplanmış olan çiviye bağlı bir ip. Her ne kadar güvenilir olsa da, hayatınız sadece o çivinin kayaya ne kadar sağlam çakılmış olduğuna bağlı.

Alex Honnold;

Bunca tehlikeye rağmen 2017 yılında biri çıktı ve şunu dedi; “Ben bu kayaya serbest tırmanış yapacağım.” Bu ne anlama geliyordu biliyor musunuz? El Capitan’a hiçbir alet olmadan; ne ip, ne çivi ne de başka bir ekipman, sadece ellerini kullanarak tırmanmak. Bu çılgın kişinin adı ise 1985 doğumlu Alex Honnold’dı.

Kayanın yüksekliğini tekrar hatırlatalım, 914 metre. Bu da Eyfel Kulesi’nin hemen hemen 3 katı, dünyanın en yüksek binası Burc Halife’den daha yüksek olduğu anlamına geliyor. Nitekim, 3 Haziran 2017 tarihinde Alex Honnold’ın, El Capitan ile yapacağı ölüm dansı başlamış oldu.

En küçük bir hatanın telafisi yok;

Ekipman kullanmadan yaklaşık bir km yüksekliğindeki bu kayaya tırmanırken önünüzde aşmanız gereken yüzlerce engel bulunuyor, bazen tek parmağınız ile kendinizi çekmeniz gereken birçok engel. Üstelik bu yüzlerce engelin her birinde yapacağınız en ufak hata da sizi ölüme götürüyor.

Alex Honnold

Profesyonel dağcılar El Capitan’a tırmanmak için hız rekoru denemesi yaparak saatler içinde tırmanabiliyor. Fakat normalde günlerce süren bu tırmanışı Alex Honnold 3 saat 56 dakikada tamamlayarak El Capitan’a serbest tırmanış yapan ilk kişi oldu ve hala da bunu yapabilen tek kişi.

Tabii bu tırmanış kameralarla anbean görüntülendi, daha sonra belgeselleri yapıldı ve bu kaya tırmanışı tüm zamanların en büyük atletik başarılarından biri olarak kabul edildi. Bazıları ona çok cesur, bazıları ise delinin teki dedi. Fakat şüphesiz Alex Honnold tüm zamanların en etkileyici sporcularından biri oldu.

Alex Honnold daha önceden başka kayalara serbest tırmanışlar yapmıştı. Fakat kendisi El Capitan hakkında şunları söylüyor; “Her serbest tırmanışımdan sonra aklım El Capitan’a kayıyordu; Serbest tırmanışların tacı, dünyanın en çarpıcı duvarı. Fakat ne zaman El Capitan’ın önüne gelip ona baksam şöyle diyordum; Yok Artık.
7 yıl boyunca her yıl bunu tekrarladım ve sonunda kararımı verdim. El Capitan tırmanışında her aşamayı çok fazla çalıştım ve düşme korkumu yendim. İlginç bir şekilde en rahat ve en keyifli serbest tırmanışlarımdan biriydi. Başardım ve o istediğim üstünlük hissini tattım. Hayatımın en güzel günüydü…”

El Capitan rekor denemesi;

Alex Honnold bir sonraki sene 6 Haziran 2018 tarihinde El Capitan’a bu sefer hız denemesi yapmak için tekrar tırmandı. Rekor 2 saat 23 dakikaydı ve hiç kimse 914 metre yüksekliğindeki bu kayaya 2 saatin altında tırmanmanın mümkün olmadığını söylüyordu. Fakat Alex Honnold bunu da başardı. 1 saat 58 dakika 7 saniye ile yeni ve kırılması zor bir rekora imza attı.

Ayrıca El Capitan’a tırmanan en yaşlı kadın, tırmanırken 66 yaşında olan Alex Honnold’un annesi Dierdre Wolownick’tir. 

Alex Hannold’ın TED konuşması;

Alex Honnold’ın 360° tırmanış vidosu;

İlgili İçerik: 127 Saat Filminin Gerçek Kahramanı; Aron Ralston!

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar