Ülkelere Dair

Alexander Khimushin ile Dünyanın En Ücra Noktaları!

Alexander Khimushin ile Dünyanın En Ücra Noktaları!

Alexander Khimushin isimli fotoğrafçı dünyanın en izole bölgelerini gezerek, yerlileri geleneksel kıyafetleri ile fotoğraflarını çekiyor ve onların hikayelerini paylaşıyor. Şimdi sözü Alexander Khimushin alsın ve çektiği fotoğraflar ile sizi baş başa bırakalım;

Merhaba, adım Alexander Khimushin. Dünyanın en soğuk ve en izole bölgelerinden biri olan Sibirya Sakha’da (Yakutya) doğup büyüyen bir gezginim. 10 yıl önce sırt çantamı alıp bir yolculuğa çıktım ve dünyanın en ulaşılmaz köşelerine tek başıma seyahat ettim. Yerli insanları ziyaret ederek kültürleri, gelenekleri ve yaşam biçimleri hakkında bilgi almak hayatımın en ilham verici deneyimi oldu. Son yıllarda çok kültürlü dünyamızın en sıra dışı yerli halklarının fotoğraflarını çekip, sergilemek adına The World in Faces projesini başlattım.

1. Dukha Kadın; Darkhad Vadisi, Khovsgol, Kuzey Moğolistan

Dukha halkı, Sibirya’daki Tyva Cumhuriyeti sınırındaki en uzak ve erişilmez Moğol tayga ormanlarından birinde yaşıyor. Onlar Moğolistan’ın tek yerli Ren geyiği çobanları. Fotoğraftaki Ulzii Sandag 80 yaşında, sadece 282 Dukha insanından biri. 14 çocuğunu, 60’tan fazla torunu ve çok sayıda büyük torununu da sayarsak, toplam sayısını hatırlayamıyor bile.

2. Bodi Kadını; Mago Nehri, Debub Omo, Güney Milletler Bölgesi, Etiyopya

Bodi halkı, Mago nehri boyunca Güney Doğu Etiyopya’nın en uzak bölgelerinden birinde yaşıyor. Bodi kabileleri hayvanlarına bağlıdır. Dillerinde, hayvanlarını tanımlayan, renklerinde ve fiziksel görünümlerinde en küçük ayrıntılara kadar ayıran 80’den fazla eş anlamlı kelime vardır. Vücutlarındaki izler hem erkekler hem de kadınlar arasında oldukça yaygındır. Bu izler hem güzelliği hem de cesareti göstermek amaçlı yapılmaktadır.

3. Moğolistan Kazak Adam; Targyn, Bayan-Ölgii, Batı Moğolistan

68 yaşındaki Sailau Jaryk, bir kartal avcısı. Son 37 yıldır kaya kartalı ile geleneksel avcılığını yapmakta. Haftada ortalama 3 gün avlanıyor. Eskisi gibi kartal av geleneği çok yapılmıyor. Bugün sadece bu küçük Moğolistanlı Kazaklar topluluğu arasında var.

4. Hatta Kız; Sakha (Yakutia) Cumhuriyeti, Kuzey Doğu Sibirya

Evens, Mançu-Tungus kökenli bir Sibirya yerli halkıdır. Evens zengin bir tarihe sahiptir. Milattan sonra 1. yüzyıldan bu yana dünyanın bu bölgesinde yaşamaktadırlar. Dilleri, Sibirya’nın en soğuk ve en yalıtılmış bölgelerine binlerce mil dağılmış ve ren geyiği çobanları tarafından konuşulur, ancak dilleri ciddi tehlike altında olarak kabul edilir.

5. Aborjin Adam; Pormpuraaw, Carpentaria Körfezi, Cape York, Avustralya

Avustralya’nın Cape York Yarımadası, Aborjinlerin yaşadığı ender yerleşim yerlerinden biridir. Binlerce yıldır bu bölgede yaşayan yerliler İngilizlerin gelmesiyle nüfus açısından oldukça azalmıştır. Bugün 24 milyonluk bir nüfusa sahip olmasına rağmen bunların yaklaşık yüzde üçü yerlidir.

6. Papuan Kadını; Tambul, Papua Yeni Gine’nin Doğu Yaylaları

Kuku, Papua Yeni Gine Tambul Bölgesi, Lagaim köyünde yaşamaktadır. Bu fotoğrafta, yerel organik malzemelerden yapmış olduğu geleneksel makyajını yeni uyguladı. Birkaç köy arasında barışçıl bir şekilde gelenek alışverişinde bulunmak için bir araya gelen bir şarkıya katılıyor. Her köyün kendine özgü bir soyu, yüz boyama tarzı ve dansı var. Bu şarkı ise yılda bir kere veya özel günlerde kutlanan büyük bir etkinliktir.

7. Soyot Adam; Oka Nehri, Buryatia Cumhuriyeti, Güney Doğu Sibirya

Soyot halkı, Rusya/Moğolistan sınırındaki en uzak bölgelerden birinde yaşar, avlanır ve atlarını otlatır. Soyot dilinin soyu tükenmek üzere ve kültürlerinin çok az bir kısmı bugün hala ayakta. Fotoğraftaki kişi 81 yaşındaki Vladimir Rabdanoviç Baldanov ve o dünyada kalan son soyotlarından biri.

8. Hamar Kadını; Turmi, Debub Omo, Güney Batı Etiyopya

Evli bir Hamar kadını boynuna taktığı kolye ile belli olur. Burada yerel ürünleri değiştirmek için Turmi köyünde açılan bir haftalık pazar ziyareti sırasında bu fotoğrafı çektim. Hamar halkı, öncelikle hayvanlarına (büyük baş hayvanlara) bağımlı yaşarlar. Sığırlara odaklanan zengin bir kültür ve gelenekleri vardır. Yaklaşık olarak 42.838 Hamar dili konuşanı var. Hamarlar Etiyopya nüfusunun yaklaşık %0,05’ini temsil ediyorlar.

9. Huli Adam; Tari, Hela Province, Papua Yeni Gine

Huli halkı eşsiz geleneklere sahiptir. Fotoğrafta kendi saçlarını kullanarak şapka yapmış bir yerliyi görmektesiniz. Erkekler ergenliğe girdiğinde, bir yıl boyunca klanlarının kadın üyelerinden ayrı yaşarlar. Bu başlangıç ​​sırasında genç erkekler, erkek yaşlıların doğrudan rehberliği altında yaşar. Bu sırada saçlarını uzatır ve sonunda geleneksel bir şapka yapım ustası tarafından kesilir. Tüylerle süslenmiş olan şapkalar daha sonra ömrü boyunca törenlerde kullanılır.

10. Papuan Kızı; Massy, ​​Papua Yeni Gine’nin Batı Yaylaları

Laftadio Kupayna, Massy köyünden bir grup başka çocuklarla ile birlikte büyük bir şarkı söyleme törenine katıldı. Annesi yüzündeki geleneksel boyayı uyguladı ve onu geleneksel kıyafetleri ile giydirdi. Geleneklerini barışçıl bir şekilde paylaşmak için bir araya gelerek şarkılar söylenir. Her köyün kendi yüz boyama tarzı ve dansı vardır.

11. Sakha Şaman; Lena Nehri, Sakha (Yakutya) Cumhuriyeti, Kuzey Doğu Sibirya

Sakha halkı dünyanın en soğuk bölgesinde yaşar ve kışın sıcaklık genellikle -71 derecenin altına düşer. Pek çok Saha insanı Şamanizm dahil olmak üzere geleneksel manevi uygulamalarını uygulamaktadır. Saha Cumhuriyeti, 17. yüzyıldan bu yana Rusya’nın bir parçası olarak görülse de, Sakha halkı kültürlerini ve geleneklerini korumuştur. Yaklaşık yüzde 87’si ana dillerini konuşurlar.

12. Orochi Kadını; Japonya’nın Deniz Kıyısı, Uzak Doğu Sibirya

Orochi, Japonya’nın kuzeyinde, Sibirya’nın Uzak Doğusu, Japonya’nın kuzey kıyısında yaşayan yerli insanlardı. Fotoğraftaki Ina Akunka, Orochi geleneklerini ve kültürünü korumak için hayatını adayan manevi bir liderdi. Burada somon derisinden yapılan geleneksel giysileri giyiyorlardı. Orochi dilini konuşabilen son kişi Ina, geçen yıl vefat etti.

13. Dolgan Adam; Dudinka, Taimyr Yarımadası, Kuzey Kutbu Sibirya

Dolgan halkı Arktik Okyanusu kenarında yaşayan Avrasya’nın en kuzey halkıdır. 35 yaşındaki Dima Chuprin, saygın bir geleneksel kemik oymacısıdır. Dolganlar, dünyadaki en sert iklimlerden birinde izole edilmiş bir yaşam süren ren geyiği sürüleridir.

14. Nenets Adam; Tukhard, Taimyr Yarımadası, Kuzey Kutbu Sibirya

36 yaşındaki Pavel Nikiforoff’un çok fazla sorumluluğu var. Avrasya’nın ve dünyanın en uzak ve kuzeydeki yerleşim yerlerinden biri olan Tukhard köyünün yönetim başkanıdır. Yakın zamana kadar Pavel’in ren geyiği sürüsü vardı, ancak yerel sakinler onu köy şefi olarak seçtiğinde zor bir seçim yapmak zorunda kaldı, çünkü liderlik büyük bir sorumluluktur. Tukhard’da yaşayanlar -40 derecenin altındaki sıcaklıkla hayatlarına devam etmektedir.

15. Oroqen Adam; Alihe, İç Moğolistan Eyaleti, Çin Halk Cumhuriyeti

Oroqen halkı, Sibirya sınırında Çin’deki İç Moğolistan Eyaletinin uzak bir bölgesinde yaşıyor. Oroqen dili bugün tehlikede olan diller arasında kabul edilir. Geleneksel olarak Oroqenler avcıdır, ancak çoğu Çin’de getirilen yeni vahşi yaşam koruma yasalarına uymak için farklı mesleklere geçmiştir. Hükumet, entegre olan ve geleneksel yaşam biçimlerinin gerisinde kalanlara destek vermiş ve modern konutlar sağlamıştır.

16. Kaqchikel Adam; Los Encuentros, Solola, Guatemala

Bir Cofradia’nın önemli üyelerinden biri. Maya Halkları arasında bölge genelinde yaygın olan eşsiz bir kardeşlik biçimi. Bir Cofradia üyesi olma süreci birçok adımdan oluşur ve geleneksel olarak bir insanın topluma değerini göstermesini sağlamanın bir yolu olmuştur. Kaqchikel Maya, 21 tanesi Guatemala’da yaşayan 30 etnik Maya Halkı grubundan biridir.

17. Karo Kadını; Omo Nehri, Güney Batı Etiyopya

Karo halkı, Omo Nehri’nin kıyısında yaşıyor. Ölümcül bir hastalık 19. yüzyılın sonunda nüfuslarını büyük ölçüde azalttı. Şimdi sadece iki köyde 1.500’den fazla insan yaşamakta. Karo halkı ağırlıklı olarak sorgum, mısır ve fasulye yetiştiriciliği yapmaktalar. Ayrıca balık, sığır ve keçi besliyorlar. Karo halkının hem nüfusu hem dilleri kritik derecede tehlikede.

18. Udege Adam; Krasny Yar, Primorie, Sibirya Uzak Doğu

56 yaşındaki Sergey Sulyandziga her yaz Udege halkı ile birlikte ginseng kökü avına çıkıyor. Udege kökleri nasıl bulacağını biliyor. Ginseng, Çin tıbbında oldukça saygın bir bitkidir. Amur (Sibirya) kaplanları Udege halkı için kutsaldır ve yalnız bırakılmalıdır. Kritik tehlike altında olan Udege dilini günümüzde 100 civarı yerli konuşmaktadır.

Kaynaklar; Alexander Kimushin – Bored Panda

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar