Sıra Dışı Hayatlar

Alexander Selkirk: Issız Bir Adada 4,5 Yıl Yaşam Mücadelesi!

Alexander Selkirk: Issız Bir Adada 4,5 Yıl Yaşam Mücadelesi!

Bir adada yalnız başına kalma fikri özellikle yalnızlığı sevenler için kulağa hoş gelebilir. Fakat ıssız bir adada uzun süre boyunca mahsur kalmak insanı deliye döndürür. Bu tarz olaylara film veya dizilerden muhakkak aşinalığınız vardır. Şimdi okuyacağınız hayat hikayesi ise tamamen gerçek, işte Alexander Selkirk ve yaşam mücadelesi;

Alexander Selkirk kimdir;

Alexander Selkirk 1676 yılında İskoçya’nın Lower Largo isimi köyünde bir ayakkabıcının yedinci çocuğu olarak dünyaya gelir. 19 yaşındayken ailesi ile kavga eden Alexander soy adını değiştirerek zengin olma ümidiyle bir gemiye atlar ve ülkesinden uzaklara doğru yol alır.

Alexander gittiği yerde büyük bir gemide işe alınır. Kısa zaman içinde kendini ispatlayarak gemide önemli yerlere gelen Alexander, Kaptan Stradling’in ağır bir hastalık geçirmesi nedeniyle baş yelkenci olur. Fakat olaylar tam da burada başlar, İspanyol korsanlar gemiye saldırır. Her ne kadar bu savaştan kurtulmayı başarsalar da gemileri ağır hasar alır ve en yakınlarındaki bir adada demir alırlar.

Geminin onarılmasını ister;

Alexander geminin bu şekilde açılmasının çok tehlikeli olduğunu ve geminin onarılmadan açılmaması konusunda uyarılar yapsa da, asıl Kaptan Stradling zorbalık yaparak geminin burada durmayacağını ve açılacaklarını emreder. Bu tartışmanın sonucunda Stradling, Alexander’a; ”Sen çok istiyorsan burada kal, biz gidiyoruz.” der ve Stradling ile mürettebatı Alexander Selkirk’e birkaç kıyafet, kesici aletler, tüfek, tütün ve İncil bırakılarak adadan ayrılır.

1704 yılının Eylül ayında Más a Tierra adlı ıssız bir adada yalnız başına kalan Alexander ilk günlerinde İncil okuyarak yardım bekledi. Fakat yardımın hemen gelmeyeceğini fark eden Alexander, adayı keşfetmeye ve bir yaşam alanı oluşturmaya başladı. Aradan ise günler, haftalar, aylar geçti. Adaya hiç gelen olmadı.

En sonunda birileri gelmişti;

Aradan bir iki yıl geçtikten sonra 2 gemi adaya yanaştı. Büyük bir sevinçle kıyıya doğru koşmaya başlayan Alexander gemilere yaklaştığında İspanyol korsanların olduğunu anladı ve hemen kaçmaya başladı. İspanyol korsanlar Alexander’ı görse de onun peşinden gitmediler ve onu kaderi ile baş başa bıraktılar.

Alexander Selkirk ise artık bu adada öleceğini düşünmeye başlamıştı. Fakat 1 Şubat 1709 tarihinde İngilizler adaya demir attı. Alexander geminin yakınlarına gittiğinde mürettebat keçi derisine sarınmış vahşi bir adam gördüler. İlginçtir ki, gelen geminin kaptanı Selkirk’in çıktığı gemide onu gemiye yerleştiren ve onun için kefil olan William Dampier’dı.

Gemiye binseydin, ölecektin;

Alexander Selkirk 4 yıl 5 ay yaşam mücadelesi verdiği adadan böylece kurtulmuş oldu. William Dampier, Alexander’a; ”Bu adada kalmasaydın eğer sen de ölecektin.” der. Çünkü Alexander’ın binmediği gemi batmış ve mürettebatın hepsi hayatını kaybetmişti. Sadece Kaptan Stradling hayatta kalabilmeyi başarmış, fakat daha sonra verdiği yanlış kararlardan dolayı hapse atılmıştı.

Alexander Selkirk kurtarıldıktan sonra kariyerine kaldığı yerden devam etti ve birkaç yıl içinde kurtarıldığı geminin kaptanı oldu. Artık zengin biri olmuştu ve yıllar önce ayrıldığı köyüne zengin bir adam olarak geri döndü. Ailesi Alexander’ın ölmüş olduğunu düşünmüş ve karşılarında zengin biri olarak gördüklerinde çok şaşırmışlardı.

Kitap, film ve dizilere ilham oldu;

Alexander Selkirk’in hayatı birçok filme ve kitaba ilham kaynağı olmuştur. Daniel Defoe tarafından 1719 yılında yazılan ünlü macera romanı ”Robinson Crusoe” bu olaydan ilham alınarak yazıldığı düşünülmektedir. Ayrıca bu hayat hikayesi günümüzde birçok filme ve diziye ilham olmuştur. Bunların en meşhuru baş rolünü Tom Hanks’in üstlendiği Yeni Hayat filmi ve Stephen Amell’in baş rolde olduğu Arrow dizisidir.

Alexander Selkirk’e dönecek olursak uzun zaman boyunca gemilerde görev almış ve oldukça büyük bir üne kavuşmuştur. Kayıtlara göre ise 13 Aralık 1721 tarihinde sarı humma hastalığından hayatını kaybetmiştir.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar