Tarih & Antik Çağ

Amazonlar: Antik Çağın Savaşçı Kadınları!

Amazonlar: Antik Çağın Savaşçı Kadınları!

Amazonlar milattan önce Anadolu’da yaşamış, savaşçı kimlikleri ile ön plana çıkmış, sadece kadınlardan oluşan ve aralarına hiçbir erkek almayan (kendi erkek çocukları dahil) kadın egemenliğine dayalı anaerkil bir ulustur. Ancak Amazonlar sanılanın aksine erkeklerden nefret eden bir toplum değildi, sadece kadın ve erkeklerin eşit olduklarına inanıyorlardı. Aynı zamanda Amazonların savaş hikayeleri kadar aşk hikayeleri de meşhurdur.

Amazonlar nerede yaşadı?

Geniş bir nehir olan ve Karadeniz’e dökülen Thermodon’un (Terme Çayı) deltasında başkentleri Thermisa’yı kurdular. Bu bölge günümüzde Samsun’un Terme ilçesinin bulunduğu yerdir. Başkentleri Thermisa iken tüm ulus Pontus adı verilen, günümüzde Orta ve Doğu Karadeniz’in kıyılarını kapsayan bölgede yaşamışlar daha sonra Ege’den Akdeniz’e kadar geniş topraklara yayılmışlardır.

Amazon kelimesi nereden gelir?

Amazon kelimesi Yunancada memesiz anlamına gelmektedir. Bir takım rivayetlere göre bu savaşçı kadınlar daha küçükken sağ göğüslerine sıcak demir bastırır ve göğüslerinin büyümesini engelleyerek sağ kollarının daha güçlü olmasını ve bu sayede daha iyi ok atmalarını sağlarmış. Ancak Yunancadaki Amazon kelimesi bu savaşçı kadınlardan daha sonra ortaya çıkmıştır. Dil bilimcilere göre Amazon kelimesinin kökü Kafkas veya İran köklerine dayanmaktadır. Aynı zamanda memelerini kesme veya sıcak demir bastırma olayı da bir efsanedir.

Amazonlar nasıl çoğaldılar?

Aralarına hiçbir erkek almayan Amazonların karşı cins ile ilişkiye girmesi yasaktı. Fakat soylarını devam ettirmek için komşu kabile olan Gargaryalıları senede bir kez ziyaret ederlerdi. Doğan çocuk eğer kız olursa Amazonların yanında kalır, erkek olursa Gargaryalılara teslim edilirdi. Daha fazla erkek demek daha fazla asker anlamına geldiği için iki toplum da bu anlaşmadan memnundu. Bir takım rivayetlere göre Amazonlar doğan erkek çocuklarını öldürür veya sakat bırakırdı. Ancak bu söylentiler gerçeği yansıtmamaktadır.

Amazonların özellikleri;

Amazonlar sanat eserlerinde güzel, aktif ve cesur olarak gösterilmiştir. Amazonlar at üstünde ok ve mızrak kullanmakta oldukça başarılıydılar. Bunların yanı sıra labris adını verdikleri çift taraflı balta kullanırlardı. Bu çift taraflı baltalar aynı zamanda Amazonların simgesi haline gelmiştir. Yunan kaynakları Amazonlardan vahşi ve barbar bir kavim olarak bahseder. Savaşmak Amazonların yaşam biçimiydi ve küçük yaşlardan itibaren eğitim alırlardı, bu yüzden çevik ve kuvvetliydiler.

Notlar;

Amazonlar uzun bir dönem boyunca bir Yunan efsanesi olarak görüldü, ancak daha sonra ortaya çıkan arkeolojik keşifler hem Amazonların varlığını kanıtladı hem de Amazonlar hakkında yeni yeni bilgiler edinildi.

Amazonların lezbiyen olduklarına dair hiçbir kayıt bulunmamaktadır. Antik Yunanlılarda eşcinsellik normal karşılanan bir durumdu ve bunları tarihi kayıtlarda gizlemezlerdi. Amazonlarda böyle bir durum olsaydı eğer bunu da yazmaktan çekinmezlerdi.

Karadeniz’de bulunan Türkiye‘ye bağlı iki adadan biri olan Giresun Adası (diğeri Kefken Adası) o dönemde Amazon Adası olarak geçiyordu. Amazonlar bu adaya gelip ibadet ettikleri tahmin edilmektedir. Türk arkeologlar bu adada bir tapınağın kalıntılarını keşfetmişlerdir ve şu an adada arkeolojik çalışmalar devam etmektedir.

Samsun’un tarihi ve kültürel değerlerinden biri olarak kabul edilen Amazon Kadınları için Terme’de her sene festival düzenlenmektedir.

Son olarak bilgisayar oyunlarında karşımıza çıkan kadın savaşçılar, çizgi romanlardaki bazı karakterler ve izlediğimiz Zeyna dizisi veya Wonder Woman gibi film karakterleri Amazonlardan esinlenilmiştir.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar