Ülkelere Dair

Antarktika Kıtası Hakkında Genel Bilgiler!

Antarktika Kıtası Hakkında Genel Bilgiler!

Antarktika kıtasında bugüne kadar kaydedilmiş en yüksek sıcaklık 24 Mart 2015 tarihinde ölçülmüş 17.5°C’dir. Soğukluğu ise -93°C’lere kadar düşüyor, en fazla düşen sıcaklık ise yakın zamanda ölçülen ve yeni rekoru -98°C’dir.

Antarktika Çöl mü;

Dünyanın en büyük çölü neresidir diye bir soru gelirse Sahra Çölü değil, Antarktika demelisiniz… Çünkü, çöl; çok az yağış alan kurak yerler için kullanılan bir tabirdir. Bu sebeple dünyanın en büyük ve aynı zamanda da en soğuk çölü Antarktika’dır.

Kıta Olmasının Nedeni;

Antarktika bildiğiniz üzere Güney Kutbu’nda yer alır, kıta olmasının nedeni ortalama 2 km buz tabakasının altında kara parçası olmasıdır. Kuzey Kutbu ise sadece buz tabakasından oluşur ve altında bir kara parçası yoktur, bu sebeple kıta diyemeyiz.

Buzullar Dağılıyor;

Antarktika’da bugüne kadar kıtadan koparak sıcak denizlere doğru yol alan en büyük buz kütlesi 11.000 km² olarak ölçüldü. 2000 yılında gerçekleşen bu büyük olay dünyanın bozulmaya başladığının en büyük göstergelerinden biri. Bu kırılan kütle o kadar büyük ki, şöyle bir benzetme yaparsak; İstanbul yüzölçümünün iki katından daha büyük bir kütle.

Kanlı Şelale;

Antarktika, Kanlı Şelale

Antarktika kıtasının en gizemli doğa olaylarından biri ”Kanlı Şelale”nin kırmızı olmasının nedeni demir oksitlenmesinden kaynaklanıyor. 1911 yılında keşfedilen bu şelale bilim adamlarını oldukça şaşkına uğratmıştı. Yapılan incelemeler sonucu suyun kırmızı renk almasının nedeni, suda bulunan zengin demir minerallerinin hava ile temas ettiğinde oksitlenerek suyun rengini değiştirmesidir.

Buzların altındaki göller;

Antarktika’da göl bulunur mu hiç demeyin bulunuyor. Antarktika’nın buzullarının altında tahmin edilen en az 300 göl bulunmakta. Bu göllerin bazıları 250 kilometre uzunlukta dahi olabiliyor. Yine bir örneklendirme yaparsak eğer Marmara Denizi’nden daha uzun ve daha geniş göller. Bu göllerin donmamasının nedeni gezegenin çekirdeğinden yayılan ısı kaynağıdır.

Hangi hayvanlar yaşar;

Güney kutbunda penguenler, kuzey kutbunda kutup ayıları yaşar

Bu kıtada yaşayan hayvanlar arasında en fazla olanı penguenlerdir. Diğer yaşayan kuşlar petrel, albatros, martı, skua ve deniz kırlangıcıdır. Örümcek, karınca yani hiç bir böcek ve sürüngen Antarktika’da bulunmaz. Korkanlar varsa eğer bunun için ideal bir yerdir. Kutup ayıları ise Antarktika’da değil, kuzey kutbunda yaşarlar.

Bir kaç bilgi edindik ve Antarktika’dan bir kaç görsel ekledik ancak bu soğuk kıta her zaman böyle değil, hatta çoğu zaman böyle değil. İşte size gerçek Antarktika;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar