Antik Çağlar

Antik Maya Uygarlığı ve Gizemli Kukulkan Piramidi!

Antik Maya Uygarlığı ve Gizemli Kukulkan Piramidi!

2012 yılında takvimlerinin sona ermesi ile kıyametin kopacağı düşünülmüş ve popülerliği dünya çapında büyük ölçüde artmış olan Maya Uygarlığı ve en önemli yapıları olarak kabul edilen Kukulkan Piramidi’nin gizemleri;

Mayalar bugün Meksika sınırları içinde M.Ö. 3100’den veya M.Ö. 2600’den (tam olarak bilinmiyor) M.S. 900’lü yıllara kadar yaklaşık 4 bin yıl boyunca hüküm sürmüştür. Sanat ve mimaride büyük ilerleme kaydeden Maya Uygarlığı milattan sonra 600’lü yıllarda medeniyetlerinin doruğuna ulaşmıştı.

Tarihleri boyunca kuraklık ile mücadele ettiler;

Sanat ve mimari dışında birçok yönden de gelişmiş bir uygarlık olan Mayalar için en büyük sorun ise kuraklıklar olmuştur. Hatta sırf bunun için inançları gereği Tanrılara kurban dahi verirlerdi. Kurbanların üzerine mavi boyalar sürülür, taş sunağa yatırılır ve kalpleri sökülürdü.

Apokalipto filminden bir görsel

Bu mavi boyalar bulunan bazı insan kalıntıları üzerinde hala bulunmaktadır. Mayalar her şeyi kitaplara yazardı fakat günümüze ulaşılabilen sadece 3 kadim kitap var. Bunlar dışındaki eserler İspanyol denizcilerce yakılmış ve tarihin en büyük bilgi katliamlarından biri yaşanmıştır.

Ani kayboluşları;

Mayalar gelişmiş bir uygarlık iken birden şehri terk etmeleri de ayrı bir gizem. Bazı kentlerde inşaatı yarım bırakılmış yapılar öylece bırakılıp gidilmişti. Bu ani kayboluşun sebebi kimine göre iç karışıklıklar kimine göreyse kuraklık ve salgın hastalık gibi ekolojik nedenlerdi.

Ancak yakın zamanda yapılan bir araştırma Mayaların ortadan kaybolmasını bir nebze açıklar nitelikteydi. Cincinnati Üniversitesi tarafından yönetilen bir ekip, şehrin içerisindeki su depolarından alınan çökeltileri çözümlemiş ve suyu içilemez hale getiren zehirli kanıtlara rastlamıştır.
DNA analizlerinde bulunan mavi-yeşil alg izlerinin, o dönemde çoğalması ve suyun kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle; zaten kuraklık ile mücadele eden Mayalar için bu büyük bir sorun haline gelmiş ve binlerce yıllık bir uygarlığı şehirlerinden sürmeye sebebiyet vermiş olabilir…

Kukulkan Piramidi;

Kukulkan Piramidi

Chichen Itza isimli bölge Meksika’nın Yucatan yarımadasında yer alan Maya Antik kentine ait kalıntılardır. Dünyanın en meşhur ve en çok ziyaret edilen tarihi yerlerinden biri olarak kabul edilen bu yerin en fazla ilgi çeken yapısı ise ana piramit olan Kukulkan Piramidi’dir.

Piramit, mevsimleri ifade eden 4 yüzden meydana gelmektedir ve her bir yüzünde 91 adet merdiven vardır. Tüm merdivenlerin toplam sayısı 364’tür, en üstteki düzlük ile birlikte bir yıldaki 365 gün sayısı elde edilir. Bu detay Mayaların mühendislik harikalarından yalnızca biridir.
Piramidin bir başka özelliği ise yılda iki kez (ekinoks günlerinde) basamaklı katların köşesinden kuzey yönündeki basamaklara vuran gölgenin güneşin hareketiyle birlikte yavaşça alt taraftaki yılan başı heykeline kadar yukarıdan aşağı uzanan bir yılan görünümü (S harfi) vermesi.

Kukulkan isminin Maya dilinde tüylü yılan anlamına geldiğini de belirtelim. Ayrıca Antik Maya’da öldürülmesi yasak olan mücevher kuşu kutsal sayılan bir hayvandı. Piramidin en şaşırtıcı özelliği ise piramidin önünde el çırpıldığında bir kuş cıvıltısı sesinin ortaya çıkmasıdır. Alt kısıma eklediğim video ile bu mühendislik harikasını görebilirsiniz.

Harika değil mi?

Ayrıca bu 30 metre yüksekliğindeki Kukulkan Piramidi’nin içinde 20 metrelik bir piramit daha yer almakta. Yakın zamanda yapılan keşfe göre içindeki 20 metrelik piramidin de içinde 10 metrelik başka bir piramit daha olduğu keşfedildi. Piramidin daha birçok sır barındırdığı su götürmez bir gerçek.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar