Tarih & Antik ÇağÜlkelere Dair

Aşkın ve Kudretin Sembolü Taj Mahal!

Aşkın ve Kudretin Sembolü Taj Mahal!

Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan ve İslam türbe mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Taj Mahal hakkında bilgiler ve yapılış hikayesi;

Cami değil türbe;

Ülkemiz ve İslam aleminde Taj Mahal, genel olarak 4 minareli bir cami olarak bilinmektedir. Oysa ki Taj Mahal, Babür İmparatorluğunun 5. hükümdarı Şah Cihan’ın sevgili eşi Ercümend Banu Begüm’e, daha çok bilinen adıyla ise Mümtaz Mahal’e adamış olduğu bir türbedir.

Babür İmparatoru Şah Cihan’ın soyu baba tarafından Timur’a, anne tarafından da Cengiz Han’a kadar gitmektedir. Yıllarca Timur İmparatorluğu’nu yeniden kurmaya çalışmış olsa da, biz konumuzdan fazla sapmadan eşine olan efsanevi aşkı ve Taj Mahal’in yapılış hikayesinden bahsedelim.
Ercümend Banu Begüm’ün evlendikten sonra almış olduğu Mümtaz Mahal ismi, eşi Şah Cihan tarafından verilmiştir ve bu isim Dünyanın Kraliçesi anlamına gelmektedir. Şah Cihan çıktığı seferlerde bile yanından ayırmadığı eşinden 6’sı erken yaşta vefat eden toplam 14 çocuğu olmuştur.

Türbenin yapılış hikayesi;

Yine bir sefer sırasında Mümtaz Mahal 14. çocuğuna hamileymiş ve doğum sırasında henüz 38 yaşında iken hayatını kaybetmiş. Şah Cihan eşini geçici olarak bir bahçeye gömmüş ve odasına kapanarak yas tutmaya başlamış; ta ki 1 yıl sonra büyük kızının çabalarıyla görevine dönene dek.

Yastan çıkan Şah Cihan’ın ilk işi, eşine eşi benzeri görülmemiş bir türbe yaptırmak olur ve dünyanın dört bir yanından en iyi minare, kubbe ve taş ustalarını getirtir. O yıllar Babürler’in en parlak dönemiydi; bu yüzden yapı, aynı zamanda güç ve kudretin de göstergesi olmalıydı.

Taj Mahal’in baş mimarı hep tartışmalı bir konu olmuştur. İddiaya göre baş mimar, Mimar Sinan’ın öğrencisi İsa Efendi’dir. Ancak 17. yüzyıldan kalma bir el yazısında baş mimarın Ahmad Lahori olduğu geçtiğinden ve tek yazılı kaynak da bu olduğundan baş mimar Lahori kabul edilir.

İlgili İçerik: Mimar Sinan’ın Hayatı, Zekası, Özellikleri!

Taj Mahal’in özellikleri;

Günümüzde Hindistan’ın Agra şehri sınırları içerisinde yapımına başlanan türbenin inşaatında günde en az 20 bin işçi çalışmış ve buna rağmen yapının tamamlanması tam 20 yıl sürmüştür. İnce mavi damarları olan beyaz mermerden inşa edilen yapının yine mermerden 4 minaresi vardır.

Kubbe üzerinde altınlı bir alem yer alır. Anıtın dört yanına Hattat Settâr Efendi tarafından Yasin suresinin tamamı yazılmıştır. Taj Mahal’in yüz binlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inciler vardır.

Taj Mahal, Yamuna Nehri kıyısına inşa edilmiştir. Bir efsaneye göre nehrin karşısına da kendisi için, bu sefer siyah mermerden bir anıt mezar yaptırmak istemiş. Ancak son dönemlerinde aklî dengesini kaybettiği için oğlu tarafından tahttan indirilmiş ve bu arzusu yarım kalmıştır.

İlgili İçerik: Dünyanın Yeni 7 Harikasından Machu Picchu!

Taj Mahal’in tamamlanmasından 14 yıl sonra 1666’da hayatını kaybeden Şah Cihan’ın sandukası eşi Mümtaz Mahal ile birlikte üst katta, kubbenin altındadır. Sandukaların bulunduğu yerdeki bu kubbe, insan ağzından çıkan her ses 7 kez yankılanacak şekilde bir akustiğe sahiptir.

Hindistan’ın en önemli simgelerinden olan Taj Mahal’in üzerinden uçak dahi geçmesi yasak. Yılda ortalama 3 milyon kişi tarafından ziyaret edilen yapı 2007’de Dünyanın Yeni 7 Harikası’ndan biri seçilmiştir. Günümüz parasıyla türbenin yapım masrafı ise bir milyar dolardan fazladır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar