Ülkelere Dair

Ateist Nüfusu ile Dikkat Çeken Bir Ülke: Estonya!

Ateist Nüfusu ile Dikkat Çeken Bir Ülke: Estonya!

Estonya, Baltık ülkelerinden birisidir. Rusya’nın batı, Letonya ve Litvanya’nın kuzeyinde yer alır. Nüfusu sadece 1.3 milyondur, 50 binden fazla sadece üç şehre sahiptir. Bunlar Tallin, Tartu ve Navra’dır. Resmi dili Estoncadır ve yönetim biçimi Üniter Parlamenter Cumhuriyettir.

Estonya’da Din;

Estonya Avrupa’nın nüfusa göre en çok ateistin bulunduğu ülkedir. Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 85’i ateisttir. Bu istatistik 2005 yılının istatistikleridir, şu an bu oranın daha fazla olduğu tahmin edilmektedir. Estonya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’inin ise büyük çoğunluğu ise Hristiyandır.

Estonya’nın Başkenti;

Estonya’nın başkenti Tallin’dir. Ülkenin 3’de 1’i burada yaşar. Tallin tam anlamıyla Orta Çağı yaşatır, yani tarihini hiç bozmamıştır. Ayrıca toplu taşıma araçları bu şehirde ücretsizdir. Bu düzenleme yollarda az araba olmasını sağlamış ve doğa için yararlı bir uygulama olmuştur. Yakın zamanda tüm şehirlerde bu uygulamanın kullanılacağı düşünülmektedir.

Estonya’nın Tarihi;

Yerleşik halkı Estler milattan önce 3 bin yıllarında bu bölgeye yerleşmiş, başkent Tallin ise 1248 yılında kurulmuştur. Estonya yıllar boyunca birçok devletin istilasına uğramış olsa da en son 1918 yılında Çarlık Rusyası’ndan, 1991 yılında da Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını kazanmıştır.

Estonya’da Nüfus;

1.3 milyonluk nüfusa sahip olduğunu söylemiştim, bu nüfusla Avrupa Birliği’nin en az nüfusa sahip ülkesidir. Ülkenin çoğunluğu kadınlardan oluşur ve ortalama 5 kadına 4 erkek düşer. Estonyalı kadınlar dünyada güzellik sıralamasında ilk sıralarda yer alır ve dünyadaki birçok model Estonyalıdır.

Estonya’da İnternet;

Neden böyle bir başlık açtım çünkü Estonya dünyada tüm okulların internete bağlandığı tek ülkedir ve dünyada halka en hızlı interneti sunar. Ormanlarında bile internetin çok iyi çektiği Estonya’da, 2007 yılında dünyada ilk kez İnternet üzerinden oy kullanılmıştır.

Estonya’da Eğitim;

Okuma yazma oranı %99.8’dir ve bu alanda dünyada 2. sırada yer alır. Okula başlar başlamaz öğrencilere bilgisayar programcılığı dersi verilir, çünkü teknoloji ve internete bu ülkede çok önem veriliyor. Zaten bu, Estonya’nın Skype, Hotmail, Kazaa gibi uygulamaların çıkış noktası olmasından anlaşılmaktadır.

Estonya’nın Doğası;

Estonya ülkesinin yaklaşık yüzde 50’si ormanlar ile kaplıdır ve yaklaşık yüzde 20’si tarım alanıdır. Dünyanın en temiz havasına sahip ülkelerinden birisi olan Estonya bozulmamış doğası gereği çok fazla yırtıcı hayvana ev sahipliği yapar, bunlardan bazıları kurt, vaşak ve kahverengi ayıdır.

Estonya nüfusu artan değil azalan bir ülkedir. Avrupa’da suç oranlarının en az görüldüğü ülkelerden biridir. İntihar oranı çok yüksek olan Estonya bu alanda dünyada 15. sırada yer alır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar