Ülkelere Dair

Avrupa’nın Gözdesi İtalya Hakkında Kısa Bilgiler!

Avrupa’nın Gözdesi İtalya Hakkında Kısa Bilgiler!

İlk önce temel bilgilerden başlamamız gerekirse; 61 milyonluk bir nüfusa sahip İtalya’nın başkenti Roma’dır. En kalabalık şehirleri ise Roma, Milano, Napoli ve Torino’dur. Ülkenin bayrağını Napolyon tasarlamıştır. Para birimi eurodur. İtalya’nın ülke telefon kodu 39’dur.
UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan yaklaşık 1100 yapının 51 tanesi İtalya sınırları içerisinde bulunur ve İtalya bu alanda dünya sıralamasında birincidir.

Din;

Hristiyanlıkta Katolik mezhebi en yaygın olan mezheptir. Katolik mezhebinin merkezi olan Vatikan ise İtalya’da yer alır. Ancak Vatikan, San Marino Cumhuriyeti ile birlikte, İtalya sınırları içerisinde bulunmasına rağmen iki bağımsız devlettir. Vatikan ve Monaco’dan sonra Avrupa’nın en küçük 3. ülkesi olan San Marino Cumhuriyeti dünyada kurulmuş olan en eski cumhuriyettir, 301 yılında kurulmuştur.

Sanat;

Michelangelo, Leonardo Da Vinci, Donatello, Titian, Raphael, Caravaggio gibi birçok ünlü ressam ve heykel İtalyandır. Klasik müziğin temelleri de İtalya’da atılmış, piyano ve violin müzik aletleri burada icat edilmiştir. Yakın tarihe bakarsa eğer, klasik müziğin usta isimleri Piyanist Maurizio Pollini ve Opera Sanatçısı Luciano Pavarotti gibi dünyaca meşhur isimler de yine İtalyandır.

Turistik yerleri;

İtalya ekonomisinin yüzde 60’lık gelirini turizm sağlamaktadır. Yılda 50 milyondan fazla ziyaretçi alan İtalya’nın en fazla ziyaret edilen yapıları; Pisa Kulesi, Kolezyum ve dünyanın en büyük 3. katedrali olan Duomo Di Milano iken, en çok ziyaret edilen şehirleri Roma, Pompei, Milano, Venedik, Vatikan, Napoli, Floransa ve Romeo ile Juliet’in şehri olan Verona’dır.

Pizza ve makarna;

Yüzyıllar boyunca sadece domates ve fesleğen ile hazırlanan ve fakir halkın yaptığı bir yemek olan pizza, 1889 yılında Kraliçe Margherita’nın pizzayı beğenmesi üzerine, zamanla domates ile fesleğenin yanı sıra peynir ve çeşitli malzemelerin eklenmesi ile ün kazanmıştır. Pizza dışında en çok tüketilen yiyeceklerden biri de makarnadır, öyle ki İtalya’da kişi başına yılda ortalama 25 kilogram makarna tüketilmektedir. Risotto, lazanya, tiramisu ve çeşitli peynirleri ise dünyaca ün yapmış diğer yiyecekleridir.

Evlilik;

İtalya’da evlilik anlayışı dünyanın geri kalan ülkelerine göre oldukça farklıdır. Çiftler evlenmeden önce bir süre birlikte yaşarlar, bu esnada birkaç tane çocukları da olabilir. Daha sonra hazır hissettiklerinde ise evlenme kararı alırlar. Bunun nedeni ise İtalya’da yasalara göre boşanmanın oldukça zor olmasıdır.

Siesta;

Yazları boğucu sıcaklıktan kurtulmak için 13:00’den bazen 15:00’e bazen 17:30’a kadar verilen moladır. Bu saatler arasında bazı restoranlar, marketler hatta bankalar bile kapalı olabilir. Bize göre oldukça ilginç olan bu uygulama aynı zamanda İspanya, Malta ve Yunanistan’da da uygulanmaktadır.

Ekonomi;

Fiat, Ferrari, Lamborghini, Alfa Romeo, Maserati, Jeep, İveco, Dodge gibi araba markalarının yanı sıra Dolce&Gabbana, Armani, Gucci gibi İtalya menşeli birçok giyim markasına sahiptir. Bunlara ek olarak dünyanın en büyük şarap üreticisi olan İtalya, dünyada kişi başına düşen milli hasılatta 8. sırada yer almaktadır.

Venedik;

İtalya’nın kuzeydoğusunda yer alan Venedik birbirinden kanallar ile ayrılmış ve birbirine köprüler ile bağlanmış toplamda 118 adanın üstüne kurulmuş sıra dışı bir şehirdir. Doğal güzelliği, sanat eserleri ve mimarileri ile İtalya’nın en gözde şehirlerinden birisidir.

Kısa Bilgiler;

İtalya 109 şehirden ve 20 bölgeden oluşmaktadır.

Rönesans’ın doğum yeri Floransa’dır.

Torino şehrinde köpek sahibiyseniz köpeğinizi her gün gezdirmek zorundasınız.

Pinokyo’nun yazarı Carlo Collodi İtalyandır.
Avrupa’nın en fazla yanardağına sahip ülkesidir, bu aktif yanardağlardan bazıları ise Vezuv, Etna ve Stromboli yanardağlarıdır.

Dünyada en fazla zeytin ağaçlarına sahip olup zeytinyağı üretiminde dünyada 1. sıradadır.

Akdeniz’de yer alan ve Akdeniz’in en büyük 2 adası olan Sicilya ve Sardunya İtalya ülkesine bağlıdır.

Cenova Limanı Avrupa’nın en büyük 2. limanıdır ayrıca Cenova 2004 yılında Avrupa’nın kültür başkenti seçilmiştir.

Hayat Güzeldir, Bisiklet Hırsızları, İyi, Kötü ve Çirkin gibi dünyaca meşhur filmler İtalyan yapımı filmlerdir.

İtalya’ya gitmek için vize başvurusu yapmak gerekmektedir, ziyaret etmek için en uygun zaman ise Mayıs ve Ekim aylarıdır ancak kuzey bölgelerine gitmek isterseniz iklim koşulları nedeniyle yaz aylarında gitmek daha uygun olacaktır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar