Uzay & Bilim

Ay Dünyaya Daha Yakın Olsa Neler Olurdu?

Ay Dünyaya Daha Yakın Olsa Neler Olurdu?

Uydumuz Ay, bir zamanlar dünyaya yaklaşık 18 kat daha yakın ve sadece 22 bin km uzaklıktaydı. (Şu an 384 bin km) Dünya o zamanlar kendi etrafında günümüze göre çok daha hızlı dönüyordu ve dolayısı ile bir günün süresi 6-8 saat arasındaydı. Gecelerin 3-4 saat sürmesi ve Ay’ın da dünyaya şimdiye göre çok daha fazla ışık yansıtması nedeniyle dünyada geceler kısmen gündüz gibi geçiyordu.

Ay Nasıl Oluştu;

Bu konuya kısaca değinmek gerekirse; Yaklaşık 4,5 milyar yıl önce Dünya, kendisinden oldukça küçük ortalama Mars boyutlarında Theia ya da Orpheus adı verilen bir gezegen ile çarpıştı. Bu çarpışmadan sonra etrafa saçılan parçaların birleşmesi ile Ay’ın oluştuğu düşüncesi günümüzde en fazla kabul gören teoridir.

Bu çarpışma Güneş Sistemi’nin oluşmasından yaklaşık 170 milyon yıl sonra, Dünya’nın oluşumundan yaklaşık 140 milyon yıl sonra gerçekleşti. 140 milyon yılı çok uzun olarak düşünmeyin, zira 4,5 milyar yaşındaki dünya için 140 milyon yıl çok da uzun sayılmaz. Yani uydumuz, dünyadan sadece biraz daha sonra oluşmuştur.

Merkezkaç kuvveti etkisi;

Ay’ın ilk oluştuğu zamanlar dünya ve ay lavlarla kaplı iki gök cismiydi. Daha sonrasında Ay dünya çevresinde dönerken merkezkaç kuvveti etkisi ile dünyadan yavaş yavaş uzaklaştı ve hala uzaklaşmaya devam ediyor. Fakat bu uzaklaşma bir insanın ortalama ömrü boyunca yaklaşık 2 metre kadar değişen bir uzaklık.

Şu an uydumuz dünyaya bu uzaklıkta olmasaydı eğer med cezir etkisi daha farklı olacak ve deniz seviyeleri ciddi miktarda yükselip alçalacaktı. Mesela İstanbul diye bir şehir bu sebepten dolayı hiç olmayacaktı.

Hatta Ay günümüze göre dünyanın etrafında daha hızlı döneceği için med cezir olayı daha sık gerçekleşecek ve birkaç saatte bir İstanbul boğazı gibi dünyanın her yerindeki kıyı şeridine sahip şehirlerde bu olay yaşanacaktı.

Daha az meteor düşerdi;

Ay’ın dünyaya yakın olduğu zamanlarda dünyaya şimdiye göre daha az meteor düşüyordu. Ay dünyanın çevresinde dönerken bu meteorlardan dünyayı bir nebze koruyabilmiştir. Ay’a 4,5 milyar yıl boyunca milyonlarca astereoit çarpmış ve bir atmosferi olmadığı için bu kraterler Ay’ın yüzeyinden silinmemiştir. Dünya’ya Ay’dan daha fazla meteor düşmesine rağmen dünyanın bir atmosfere sahip oluşu hava olayları nedeniyle bu izleri zamanla yüzeyinden silmiştir.

Ay, Dünya’dan uzaklaşıyor;

Uydumuz oluştuktan sonra geçen milyarlarca yıl boyunca her sene dünyadan yaklaşık 3-4 cm uzaklaştı ve bununla birlikte gel-git olayları ilk zamanlara göre daha etkisiz yaşanmaya başladı. Ay günümüzde yaklaşık olarak dünyadan 348.400 km uzaklıktadır. Eğer dünya ve ay milyarlarca yıl sonra hala yerinde kalabilirse, günümüzden yaklaşık 3 milyar yıl sonra Ay, bugün ki uzaklığından iki katı kadar daha fazla bir uzaklığa gerileyecek.

Bir de yazımızın sonuna bir video ekledik. Bu videoda uydumuz dünyaya 420 km uzaklıkka olsaydı nasıl olurdu onu izleyeceksiniz. Neden 420 km diye sorarsanız, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) bizden yaklaşık 420 km uzaklıktadır, ISS yerinde Ay olsaydı eğer nasıl bir görüntü olurdu, onun için hazırlanmış.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar