Ülkelere Dair

Azerbaycan Hakkında Genel Bilgiler ve Özellikleri!

Azerbaycan Hakkında Genel Bilgiler ve Özellikleri!

Türkiye ile kardeş ülkeler olarak anılan Azerbaycan ülkesinin başkenti başkenti yaklaşık 2,5 milyonluk nüfusu ile Bakü’dür. Resmi dili Azerbaycanca veya diğer adı ile Azerbaycan Türkçesidir.

Temel bilgiler;

Azerbaycan’ın para birimi Manat’tır.
9 bin dolar kişi başına düşen milli gelire sahip bir ülkedir.
Nüfusun büyük bir kısmı gençlerden oluşur, yani genç bir nüfusa sahiptir.
Rayon adı verilen 59 eyalete ve 75 şehre sahiptir, bu şehirlerin 11’i ise büyükşehirdir.
Güneyinde İran, kuzey batısında Ermenistan ve Gürcistan ile sınırları vardır. Doğusunda ise Hazar Denizi yer alır. Ayrıca Nahcivan Özerk Cumhuriyeti Azerbaycan’a bağlı özerk bir bölgedir.

Kafkasya’nın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkesidir ve yaklaşık 10 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Türkiye ile 17 km uzunluğunda sınırları bulunmaktadır. En çok ziyaret alan şehirleri ise Bakü ve Gence’dir.

Bayrağındaki gök mavi renk halkının Türk kökenli olduğunu, kırmızı renk halkının çağdaşlığını ve ülkedeki demokrasinin gelişmesini temsil eder, yeşil renk ise İslamiyet’e işaret eder.
Azerbaycan ülkesinin ismi Farsçadan gelir. Azar; Ateş anlamındadır. Beycan veya orijinal olarak Payegan; Muhafız/Koruyucu anlamlarına gelir. Yani ülkenin ismi Ateş Muhafızları veya Ateş Koruyucuları anlamına gelmektedir.

Coğrafi özellikleri;

Topraklarının tamamı kuzey yarımküresindedir. İklim açısından zengin bir ülke olan Azerbaycan, dünyadaki 11 iklim çeşidinden 9’una sahiptir. Ülke çamur volkanları ile de ünlüdür. Dünya üzerindeki en çok çamur volkanı Azerbaycan sınırları içerisinde yer alır. Bu çamur volkanlarının ebatları 1-2 metre yükseklikten 700 metre yüksekliğe, 1-2 metre genişlikten 10 kilometre kadar genişliğe ulaşabilir. Dünyada 2 binden fazla çamur volkanı vardır ve bunların 300’den fazlası Azerbaycan sınırları içerisinde yer alır. Turizme katkısı olan çamur volkanlarının cilt hastalıklarına ve bağışıklık sistemine iyi geldiği söylenir.

Güney Azerbaycan;

Rusya ve İran’ın savaşları sonucunda 1813 yılında Gülüstan ve 1828 yılı Türkmençay antlaşmaları Azerbaycan’ı ikiye bölmüştür ve bugün hala birleşme umudu içerisindedirler.

Ekonomisi;

Devamlı esprisi yapılan ve pahalı bir yiyecek olan havyarın asıl üretim yeri Azerbaycan’dır. Hazar denizinin Azerbaycan kıyılarından çıkarılır ve tüm dünyaya ihraç edilir. Dünya üzerinde elde edilen havyarın en az yüzde 75’inden Azerbaycan sorumludur.
Azerbaycan’da tarım, sanayi, doğal gaz ve özellikle petrole dayalı bir ekonomi hakimdir. Dünyanın en kaliteli petrolü buradan çıkarılır, ayrıca dünyada çıkarılan ilk petrol Azerbaycan’da çıkarılmıştır.

Önemli özellikleri;

Kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren dünyadaki ilk Müslüman ülke Azerbaycan’dır. Bu hakkı kadınlara 1918 yılında vermiştir. Öyle ki Azerbaycan bu hakkı İsveç, Belçika, Amerika, Fransa, İtalya, İsviçre gibi ülkelerden daha önce tanımıştır.

Azerbaycan sanat ve zanaata önemli ölçüde önem veren bir ülkedir. Özellikle el dokuma kilimler, bakır işçiliği ve genel olarak el işçiliği ile kültürünü ve tarihini yaşatmaktadırlar.

Nasıl ve ne zaman gidilir;

Türkiye ve Azerbaycan ülkeleri arasında imzalanan bir antlaşmaya göre karşılıklı olarak vize uygulamaları yakın zamanda kaldırıldı. 30 güne kadar ki seyahatler için Türk vatandaşlarından vize istenmemektedir.
Ilıman bir kara iklimine sahip Azerbaycan’a Haziran Ekim ayları arasında gitmek en doğrusu olacaktır. Bakü, Gence ve Lenkeran şehirlerine direkt uçuşlar mevcuttur. Ayrıca İstanbul’dan Bakü’ye otobüs ile de gitmek mümkün. Bu şekilde yapılacak bir yolculuk ise yaklaşık 34 saat sürmektedir.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar