Suç ve Şiddet

Baker Sokağı Soygunu: Soygundan Daha Fazlası!

Baker Sokağı Lloyds Banka Soygunu ve Detayları!

Tam olarak kaç kişi oldukları hiçbir zaman öğrenilemeyen bir grup soyguncu 11 Eylül 1971 tarihinde Londra’da, tarihe Baker sokağı soygunu olarak geçen Lloyds isimli bankadan tam 3 milyon sterlin çaldı. Ama nasıl bir planla?

Çoğu kişi Baker caddesini Sherlock dizisinden veya kitaplarından hatırlayacak. Soyguncular işte bu caddede bulunan Lloyds adlı bankanın hemen iki dükkan yanındaki bir mağazayı aylar öncesinden kiraladılar. Soyguncular, Le Sac isimli bu mağazada deri eşyalar satarak ticaret yapıyor gibi gözükseler de, aslında asıl amaçları bankayı soymaktı.

Aylar süren kazı çalışmaları;

Soyguncular ilk olarak mağazanın altından tünel kazmaya başladılar, ardından bankanın yanındaki tavukçu dükkanının altından ilerleyerek bankaya ulaşmayı başardılar. Üstelik soyguncular dikkat çekmemek için sadece hafta sonları kazı yapmış ve bu da soyguncuların yaklaşık 4 ayını almıştı.

Nitekim 20 metre uzunluğundaki tünelin sonuna gelinmiş, artık soygun için her şey hazırlanmıştı. Saat 23.00 civarı bankaya giren soyguncular, dışarıdaki gözcüler ile de telsizden haberleşiyordu. Fakat işin garip kısmı bu konuşmalar, bir telsiz radyo operatörü olan Robert Rowlands tarafından tesadüf eseri duyulmuştu.

Robert Rowlands

Robert, hemen polise haber vermiş olsa da hangi bankanın soyulduğuna dair telsizden bir bilgi alamamıştı. Polis ise vakit kaybetmeden 10 km çapındaki tüm bankaları tek tek kontrol etmeye başladı. Bu sırada tüm bunlardan habersiz olan soyguncular, emanet kasalarının olduğu bölüme ulaşmıştı.

Polisler hızlıca tüm banka şubelerini kontrol ederken hırsızlar bankanın alt katındaki emanet kasalarının bir bir boşaltıyordu. Soyguncular alt katta oldukları için hiçbir polise fark edilmemişlerdi, ayrıca güvenlik kapısının kapalı olması ve hiç açılmaması nedeniyle de alarm hiç devreye girmemişti.

Soygun yetkililerce gizli tutuldu;

Nitekim soyguncular yaptıkları bu planla 268 emanet kasayı soyarak yaklaşık 3 milyon sterlin değerinde para ve eşyalarla kayıplara karıştı. Ertesi gün yetkililer soygunun haber yapılmaması için gazetelere uyarıda bulundu. Bu yüzden de soygun sonrası hakkında da pek bilgi bulunmuyor.

İlgili İçerik: Tarihin En Büyük Elmas Vurgunu; Antwerp Soygunu!

Soygundan 1,5 yıl sonra 1973 Ocak ayında The Times gazetesinde soygun ile ilgili ilk kez haber yapıldı. Habere göre, Lloyds bankası soygunu ile alakalı 4 kişi Londra ağır ceza mahkemesine sevk edilmiş ve bu 4 kişi tüm itirazlarına rağmen 8-12 yıl arasında hapse mahkum edilmişti. Daha sonra 2 kişi daha mahkemeye çıkmış ancak bu kişiler suçsuz bulunmuştu. Yetkililer ise, elebaşının hala yakalanmadığını duyurdu.

İşin içinde Kraliyet sırları olabilir;

Peki gizliden gizliye tam 120 dedektifin görevlendirildiği bu soygun neden herkesten bu kadar gizlenmişti? Bu kadar gizlilik olunca ortaya birçok komplo teorisi de çıkmış oldu.

Bu teorilerden en meşhuru bankadaki emanet kasalarının birinde 2. Elizabeth‘in tek kardeşi olan Margaret Rose Windsor‘a ait; Karayipler’de tatildeyken çekilmiş çıplak fotoğraflarının yer almasıydı. Teoriye göre bazı gizli servis ajanları hırsızlık süsü vererek bu fotoğrafları ele geçirmişti.

İlgili İçerik: Tarihin En Büyük Tren Soygunu!

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar