İlginç Bilgiler

Başı Olmadan 18 Ay Nasıl Yaşadı: Kafasız Tavuk Mike!

Başı Olmadan 18 Ay Nasıl Yaşadı: Kafasız Tavuk Mike!

1945 ve 1947 yılları arasında yaşanan bu olay dünyanın en ilginç olaylarından biridir. Kafasız Tavuk Mike ya da Mucizevi Tavuk Mike olarak bilinen bu tavuk tamı tamına bu şekilde 18 ay boyunca yaşadı, ama nasıl;

Amerika’nın Colorado eyaletinde çiftçilik yapan Lloyd Olsen bahçesinde tavuk kesiyor, karısı Clara Olsen ise tavukların tüylerini yolarak, eşine yardım ediyordu. Lloyd balta ile tavukları bir bir keserken oldukça enteresan bir şey yaşandı. Başı kesilen tavuk yerinden kalkıp bir anda kaçmaya başladı.

Tavuk ölmemişti;

Bu olay karşısında şaşkına dönen çift ne yapacaklarını şaşırdılar. Olsen çifti, tavuğun canını almak yerine öylece bıraktılar ve ne olacağını görmek istediler. Lloyd ertesi gün tavuğa bakmaya gittiğinde tavuğun hala canlı olduğunu görünce şaşkınlığı iki kat daha arttı.
Tavuğu beslemeye karar veren Lloyd Olsen, bir şırınga yardımı ile Mike’ın yemek borusuna su ve besin enjekte etti.

Bir süre sonra tavuğun ünü çevrede yayılmaya başladı ve insanlar başsız bir şekilde yaşayan tavuk olduğuna dair birbirleri ile iddiaya girmeye başladı.

Basında yer bulunca;

Daha sonra yerel bir gazetede bu haber yer alınca tavuğu duymayan kalmadı. Kısa bir süre sonra ise sirkler için yetenekli hayvanlar arayan Hape Wade isimli bir girişimci, Lloyd Olsen ile görüşmeye geldi ve tavuğun sirklerde gösteri yapması için Lloyd’a bir teklifte bulundu.

Çiftçilik yapan Lloyd’un durumu zaten pek de iyi değildi, böyle bir teklif karşısında ne kaybederim diyerek teklifi hemen kabul etti. Amerika’nın birçok yerinde başsız tavuğu ile gösterilere çıkan Lloyd hiç beklemediği kadar yüksek miktarda paralar kazandı ve küçük de olsa bir servete kavuştu.

Tavuk neden ölmedi;

Peki tavuk nasıl hayatta kalabilmişti?
Utah Üniversitesi’nde yapılan incelemelerde tavuğun şah damarı ve beyin sapında bir hasarın olmadığı tespit edildi. Kesiğin olduğu bölümde kan pıhtılaşmış ve tavuk kan kaybetmemişti, sadece ön beyin kısmı olmadığı için Mike bilinçsizce hareketler sergiliyordu.

Lloyd, Kafasız Tavuk Mike ismini verdiği bu tavuğun haricinde birçok tavukta bunu denemiş ama başarılı olamamıştı. Ayrıca Lloyd’un bu tavuk sayesinde zengin olduğunu gören birçok farklı kişi de, başsız bir tavuk elde etmek için uğraşmış ama onlar da tıpkı Lloyd gibi başarılı olamamıştı.

Nasıl öldü;

Nitekim 18 ay boyunca bu halde yaşayan, birçok gösteriye çıkan ve sahibini zengin eden zavallı tavuk Mike kaldıkları otel odasında boğularak can verdi. Bunun nedeni ise sahibinin tavuğu beslemek ve aynı zamanda boğazını temizlemek için kullandığı şırıngayı gösteri yerinde unutmasıydı.

Gece sesler çıkaran tavuğun boğazını temizlemek için şırıngayı arayan, bulamayınca da başka çubukla bunu denemeye kalkan Lloyd, tavuğu kurtaramadı. Bu yaptığı hatayı uzun zaman herkesten saklayan Lloyd kendi deyişi ile altın yumurtlayan tavuğunu kaybetti. Kafasız Tavuk Mike ise sonunda huzura kavuşmuş oldu.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar