Ülkelere Dair

Belçika Hakkında Genel ve İlginç Birkaç Bilgi!

Belçika Hakkında Genel ve İlginç Birkaç Bilgi!

Yaklaşık 11,5 milyonluk bir nüfusa sahip olan Belçika’da 200 binden fazla Türk asıllı vatandaş yaşamaktadır. Başkenti Brüksel olan ülkenin diğer önemli şehirleri Anvers, Gent, Charleroi, Liege ve Brugge’dur. Belçika 30 bin km²’lik yüzölçümü ile Konya ilimizden daha küçüktür. Konum olarak ise Almanya’nın batısında, Fransa’nın kuzeyinde, Hollanda’nın da güneyinde yer almaktadır.

Belçika’nın Avrupa haritasındaki yeri

Genel Bilgiler;

Belçika’nın 3 resmi dili vardır, bunlar; Fransızca, Flamanca ve Almanca’dır. Büyük çoğunluğu Hristiyan inancına sahip ülkenin başkenti Brüksel’de, yaklaşık 1 milyon 250 bin insan yaşamaktadır. En fazla nüfusa sahip 2. şehir ise 500 binden fazla nüfusu ile Anvers şehridir.

Belçika Avrupa’da en fazla vergi alan ülkedir. Bu vergiler yalnızca otomobil ve teknolojik aletler ile sınırlı değil, hemen hemen her şeyin vergisi çok yüksektir. Örnek vermek gerekirse hastanede muayene olmak için bile diğer ülkelere kıyasla ciddi miktarda ücretler ödenmektedir.

Belçika en çok çikolata, waffle, patates kızartması ve birası ile ünlüdür. Patatesi ilk kızartma fikri kendilerinden çıktığını iddia ederler, çikolataya gelince yılda 200 bin tondan fazla üretirler. Biraları ise dünyaca ünlüdür ve 1000’e yakın farklı çeşitte bira üretmektedirler.

Belçika’nın kuzey kısımları düz bir coğrafyaya sahip iken güney kısımlarında bolca engebeli bölgeler ve dağlar bulunur. Ancak bunlar dağdan ziyade tepedir, çünkü ülkenin en yüksek noktası 694 metre ile Signal de Botrange, en yüksek gökdelen Burj Khalifa’dan (828 metre) bile daha alçaktır.

Ülkenin en yüksek noktası Signal de Botrange

İlginç Bilgiler;

Karl Marx, Komünist Manifesto adlı kitabını 1848 yılında, Victor Hugo ise Sefiller romanını 1851 yılında sürgünde bulundukları Brüksel’de yazmışlardır. Ayrıca Şirinler “The Smurfs” çizgi romanının yazarı Pierre Culliford ve Tenten çizgi romanının yazarı Herge’de Belçikalıdır.

Asfalt, saksafon, elektrikli tramvay, bugün kullandığımız dünya haritası, sabit disk, elektrikli telgraf gibi bazı icatlar Belçikalı mucitler tarafından icat edilmiştir. Ayrıca büyük patlama teorisi (Bing Bang) ilk olarak Belçikalı Fizikçi George Lemaitre tarafından ortaya atılmıştır.

Yüzölçümüne oranla dünyanın en fazla kalesi Belçika’da bulunmaktadır. Belçika’nın Charleroi havalimanı Japonya Osaka havalimanından sonra dünyanın en dakik 2. havalimanı olarak kabul edilir. 68 kilometre uzunluğu ile dünyanın en uzun tramvay hattı yine bu ülkede hizmet vermektedir.

Belçika’da 18 yaşına kadar zorunlu eğitim vardır. Avrupa’nın ilk gökdeleni Anvers şehrinde inşa edilmiştir. Hollanda’dan sonra eșcinsel evliliği onaylayan 2. ülkedir. Yine Hollanda’dan sonra en uzun boya sahip erkekler Belçikalıdır. Son olarak da Avrupa’nın en büyük elmas ticaret merkezi Belçika’nın Anvers şehrinde yer almaktadır.

İlgili İçerik: Antwerp Soygunu; Tarihin En Büyük Elmas Vurgunu!

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar