Gizemli Bilgiler

Bermuda Şeytan Üçgeni: Gizemli mi, Yoksa Bir Efsane mi?

Bermuda Şeytan Üçgeni: Gizemli mi, Yoksa Bir Efsane mi?

Bermuda Şeytan Üçgeni, Florida eyaletinin en büyük ikinci kenti olan Miami, ABD’ye bağlı özerk bir bölge olan Porto Riko ve Bermuda adasının ortasında bulunan üçgen şeklindeki bölgeye verilen isimdir. Bu bölgenin ismi ise Bermuda adasından gelmektedir.

Bölgedeki ilk olay;

5 Aralık 1945 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Donanması’na ait 5 savaş uçağı günlük rutin eğitim ve savaş egzersizi için havalandı. Daha sonradan Uçuş 19 ismi ile anılacak bu görevde bazı teknik arızalardan dolayı 5 uçak bilinmeyen bir nedenle önce kayboldu daha sonra düştü. Toplamda 13 personel bu kazalar sonucu yaşamını yitirdi. Yapılan incelemeler sonucunda uçakların kaybolma nedeni kesin olarak belirlenemedi.

Komplo teorileri;

Ancak bölgede yaşanan ilk kaza bu olsa da, Bermuda Şeytan Üçgeni’nde birçok kaza daha yaşanacaktı. Yine bazı uçaklar bu bölgede düştü, gemiler battı. Yaşanan bu kazalar neticesinde bölge gizemli bir hal aldı ve insanlar tarafından birçok komplo teorileri üretilmeye başlandı.

1974 yılında asıl mesleği öğretmenlik olan ve ömrü boyunca iki kitap yazmış olan Charles Berlitz isimli bir yazar ”Bermuda Şeytan Üçgeni” adında bir kitap yayımladı. Charles bu kitapta bölgede yaşanmış uçak ve gemi kazalarını konu aldı. Dünya çapında oldukça popüler olan bu kitap 22 dile çevrilmiş ve yaklaşık 15 milyon adet satmıştır. Çıkan bu kitap sayesinde Bermuda Şeytan Üçgeni’ni bilmeyen kalmadı. Artık bölge gizemli bir yer olarak kabul ediliyordu.

Ayrıca bir kaşif olan Kristof Kolomb 1500’lü yıllarda bu bölge için günlüklerine havada uçan cisimlerin olduğuna yönelik notlar aldığı ortaya çıktı.

1990 yıllarının sonlarına gelindiğinde ise internetin yayılması ve hemen hemen herkes tarafından kullanılması sonucunda bu bölge hakkında türlü teoriler ortaya atıldı, konuşulur oldu. Böylece Bermuda Şeytan Üçgeni dünyanın en meşhur ve en gizemli bölgesi haline geldi. Nitekim 21. yüzyılda burada yaşanan en ufak bir kaza bile bölgenin gizemini artırır oldu…
Şimdi şu meşhur sorumuza gelelim;

Bu yer gerçekten gizemli bir yer mi, yoksa sadece bir şehir efsane mi?

Şimdiye kadar okuduklarınızdan ne gibi bir fikir edindiniz bilmiyorum ama cevap şu arkadaşlar.
Bermuda Şeytan Üçgeni bir EFSANEDİR.

Efsaneye göre iddia şu; Bu bölgenin altında yer alan metan gazlarının, yıldırımlar ile etkileşime girmesi sonucunda bir manyetik alan oluşması ve neticesinde çevresinde bulunan uçak veya gemilerdeki elektronik cihazları bozarak düşürmesi veya batırması ya da bir patlama ile yok etmesi üzerinedir. Fakat bölgedeki incelemeler ve araştırmalar sonucunda burada bir metan gazı izine rastlanılmamıştır.

1961 yılında kurulan Doğal Hayatı Koruma Vakfı kısaca WWF 2013 yılında ”Dünyanın En Tehlikeli Suları” adında bir liste yayımladı. Bu listenin içinde Bermuda Şeytan Üçgeni olarak adlandırılan bir bölge yoktu. Yani bilimsel olarak bu bölge gemiler veya uçaklar için bir sorun teşkil etmiyordu.

Ayrıca Charles Berlitz’in kaleme aldığı Bermuda Şeytan Üçgeni kitabı içinde yer alan bilgilerin gerçek olmadığı ve bu bölgede deneyim yaşayan kişilerin ifadelerinde değişikler olduğu belirlendi.
Son olarak Bermuda Şeytan Üçgeni yüz ölçümü açısından hemen hemen iki Türkiye büyüklüğündedir, bu da bölgede oluşan kaza istatistiklerinin aşırı fazla değil, gayet normal olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Hemen üst tarafa eklediğim görselde bölgenin üstünde seyahat eden uçakların haritası gözükmektedir. Bölgenin üzerinde uçakların geçmiyor bilgisi de doğru değildir. Şöyle ki siz şu an bu yazıyı okurken dahi bazı uçaklar Bermuda Şeytan Üçgeni denilen bölgenin üzerinde yolculuk yapmaktalar, sorunsuz bir şekilde…

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar