Çok OkunanlarSıra Dışı Hayatlar

Billy Milligan: 24 Farklı Kişilik Tek Bir Beden!

Billy Milligan: 24 Farklı Kişilik Tek Bir Beden!

William Stanley Milligan daha fazla bilinen adıyla Billy Milligan nasıl bir hastalığına sahipti, önce bundan bahsedelim;
Çoklu Kişilik Bozukluğu veya Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu (DKB) hastalığına sahip kişiler, farkında olarak veya olmayarak bünyesinde alternatif kişilikler geliştirir. Kendi öz kişiliğinden ziyade bu diğer kişilik veya kişilikler, öz kişilikten tamamen farklı kişiler olabilir.

Mesela öz kişilik özünde kaba bir insan iken diğer kişiliği son derece kibar, kültürlü biri olabilir. Farklı örnekler vermek gerekirse diğer bir kişilik 1000 yaşında bir filozof da olabilir, 5 yaşında ufak bir kız çocuğu da olabilir. Hatta şöyle ki; bir kişiliğin tiki varken diğer kişiliğin o tiki olmuyor, birinin bir şeye alerjisi varsa diğerinin olmuyor. Bir beden içinde tamamen farklı insanlar diyebiliriz. Ne kadar fazla kişilik varsa, hastalık o kadar ağır oluyor. Bu 2’de olabilir 100’de.

Şimdi bahsedeceğimiz Billy Milligan ise, kendi öz kişiliği haricinde tam 23 farklı kişiliğe sahip.

Billy Milligan kimdir?

William Stanley Milligan (Billy Milligan)

Billy Milligan 14 Şubat 1955 tarihinde Dorothy ve Johnny çiftinin çocukları olarak dünyaya geldi. Billy Milligan’ın kendisinden 2 yaş büyük abisi ve 1 yaş küçük kız kardeşi vardı. Babası Johnny çok fazla içki içen ve kumar oynayan birisiydi. Bir süre sonra depresyona giren Johnny 1959 yılında intihar etti.

Billy’nin annesi Dorothy 3 çocukla birlikte bir süre yalnız bir hayat sürdükten sonra 1963 yılında Chalmer Milligan ile evlendi. Billy ve kardeşleri soy isimlerini üvey babalarından aldılar.

Billy Milligan’ın Çocukluğu

Billy Milligan henüz 3 yaşındayken bu hastalığın belirtileri boy gösterdi. İlerleyen zamanlarda üvey babası Chalmer, Billy’e cinsel istismarda bulununca Billy’nin bu hastalığı daha da ilerlerdi.

Billy, 20’li yaşlarına geldiğinde ise birçok suça karışmaya başladı. Silahlı soygun ve tecavüz girişiminde bulunan Billy 1975 yılında hapse girdi. 1977 yılında şartlı tahliye ile çıkarılan Billy, Ekim 1977’de Ohio Eyalet Üniversitesi’nde üç kadına tecavüz etmeye kalkıştı. Tecavüz etmeye yeltendiği kurbanlarından birinin ifadesine göre; “Billy, 3 yaşında bir çocuk gibi davranıyordu.”

Billy Milligan’ın Tutuklanması

Bu olaydan sonra Billy tekrar ıslah evine yatırıldı. Ağır bir ceza alması gerekirken Psikaytr Dr. David Caul, Billy Milligan’ın çoklu kişilik bozukluğu hastalığına sahip olduğunu belirten bir rapor düzenledi. Psikiyatra göre, Billy’nin bedeninde birden fazla kişilik vardı. Bunlardan biri; bilim, tıp, hematoloji alanında uzman olan Arthur, diğeri; zincirlerden kaçış ustası ve teknoloji tasarımcısı Tommy, bir diğeri ise; tacizleri gerçekleştiren 19 yaşındaki lezbiyen Adalana ve dahası…

10 yıl hastanede yattı;

Mahkeme gerçekleştirildi ve Billy hiç ceza almadı. Bu şekilde af dünya tarihinde bir ilkti. Araştırmalar ve tespitler sonucunda suçları işleyen kişi Billy’nin öz kişiliği değil, alternatif kişiliklerdi. Billy’nin hastalığı nedeniyle ceza verilmedi ancak serbest de bırakılmadı, Billy bundan sonraki 10 yılını hastanede geçirecek, gözlem altında tutulacaktı.

Tedavi altına alınan Billy için doktorlar bir şey yapamıyordu. Billy’e oldukça yardımcı olsalar dahi tedavi kısmında elden bir şey gelmiyordu. 10 yıl boyunca hastanede kalan Billy 33 yaşında serbest bırakıldı. 3 yıl sonra 36 yaşında iken Ohio mahkemesi tarafından tamamen suçsuz kabul edilerek davası kapatıldı.

1996 yılında Kaliforniya’da Stormy Life Productions tarafından bir kısa filmde oynayacağı gündeme geldi ancak muhtemelen o film çekilmedi. Bu tarihten sonraki yıllar için Billy Milligan hakkında pek bir bilgi yok. Uzun bir süre boyunca kendisinden hiç kimse haber alamadı, ta ki ölüm haberine kadar; Billy Milligan, 12 Aralık 2014 tarihinde 59 yaşında iken, bir bakım evinde kanser hastalığından hayatını kaybetmişti.

Billy, hastanede kaldığı sırada doktorlar tarafından tüm kişilikleri kayıt altına alındı. Billy Milligan’ın bedeninde bulunan öz kişiliği hariç 23 kişiliğin, 9’u iyi ve zararsız olarak, 14’ü istenmeyen ve kötü şeyler yaptırmak isteyen kişilikler olarak tespit edildi.

Bu kişiliklerin istenen veya istenmeyen olduğuna dahi, Billy’nin kendi öz kişiliği değil, alternatif kişiliklerden Arthur ve Ragen birlikte karar veriyordu.

İşte Billy’nin bedenindeki kişiliklerin özellikleri;

Billy Milligan ve Kişilikleri

1. Billy; Asıl (Öz) kişilik.

İstenen kişilikler;

2. Arthur; Son derece sofistike ve eğitimli bir İngiliz. Bilim, tıp, hematoloji alanında uzman. Entelektüel düşünmeyi gerektiren zamanlarda beden onun sorumluluğundadır. Kişileri istenip, istenilmeyen diye sınıflandıran 2 kişiden biri.

3. Ragen; Yugoslavyalı ve Slav aksanı var, Sırpça yazıp konuşabiliyor ve olağanüstü güçlü. ”Aileyi” desteklemek amacı ile soygun yapıldığını itiraf etti. Ancak tecavüz hakkında bir bilgisi yoktu. Kişileri istenip, istenilmeyen diye sınıflandıran 2 kişiden biri.

4. Allen; Sigara içen tek kişilik. Tam bir yönlendirici, dış dünya ile iletişim kurabilecek en uygun kişi. Bateri çalıyor ve portre çiziyor.

5. Tommy; Sık sık Allen ile karıştırılan karakter. Elektronik uzmanı ve teknoloji tasarımcısı. Ayrıca zincirlerden kaçış ustası. Manzara konusunda uzmanlaşmış bir ressam.

6. Danny; İnsanlardan, özellikle de erkeklerden korkuyor. Üvey babası Chalmer yüzünden kendi mezarını kazmış ve oraya kendini gömmüştü.

7. David; 8 yaşında ve onun lakabı ”Acı Tutucu” Başkalarının acı çektiği zamanlarda onlara destek oluyordu.

8. Christene; 3 yaşında küçük bir kız ve disleksi (öğrenme güçlüğü). Ancak Arthur ona okumayı ve yazmayı öğretmiş. Ragen ile özel bir bağı var. Adalana kızlara taciz ettikten sonra, kurbanın; ”3 yaşındaki çocuk gibi davranıyordu.” dediği kişilik.

9. Chritopher; Christene’nin kardeşi, mızıka çalmayı seviyor.

İstenmeyen kişilikler;

10. Adalana; 19 yaşında bir lezbiyen. Diğer kişilikler için yemek yapıp evi temizleyen kişi. Şiir yazmayı seviyor. (Tecavüzleri gerçekleştiren Adalana bu eylemleri diğerlerinin haberi olmadan gerçekleştirdiğini itiraf etti)

11. Phil; Zaman zaman suçlar planlıyor. Brooklyn aksanı ile konuşuyor.

12. Walter; Avustralyalı. Bir karga öldürdüğü için istenmeyen kişilik olarak işaretlendi. Mükemmel bir yön anlayışına sahip ve kişilikler arasında gözcü olarak kullanılırdı.

13. April; Billy’nin üvey babası Chalmer’ı öldürme planları yapan kişilik. Hatta April bu konuda Ragen’i bile ikna etmeyi başardı. Neyse ki Arthur son saniyede Ragen ile konuştu. April bu yüzden istenmeyen kişilik olarak işaretlendi.

14. Samuel; Yahudi olan ve Tanrı’ya inanan tek kişilik. Diğer kişiliklerin resimlerini satması sebebiyle istenmeyen kişilik olarak işaretlendi.

15. Mark; Sık sık zombi olarak adlandırılır. Çünkü ona bir şey sorulmadığı sürece hiç bir şey yapmaz ve sıkıldığında uzun bir süre duvara bakar.

16. Steve; Sahtekar. Taklitler yapabilen bir komedyen. Asla milletvekili olduğunu kabul etmiyor. İstenmeyen kişilik olma sebebi yaptığı komikliklerin aile sorunlarına yol açması.

17. Lee; Şakacı ve bu şakaları diğer kişiliklerin başını belaya sokuyor. Ayrıca yaptıkları şeylerin sonuçlarına aldırış etmiyor. Bu yüzden istenmeyen olarak işaretlendi.

18. Jason; Basınç dengeleyici. İlk başlarda aile gerginlik yaşadığında herkesi sakinleştiriyordu ancak daha sonra bu sorun olmaya başladı.

19. Bobby; Maceraperest. Sürekli küresel bir krizi düzeltmeyi hayal eder. Ancak tutkusu yoktur, bu yüzden istenmeyen kişilik olarak seçildi.

20. Shawn; Sağır ve kafasındaki titreşimi hissetmek için vızıldayan sesler çıkarır. İstenmeyen biri olma nedeni sağır olması ve bir yararı olmamasıydı.

21. Martin; New York’lu bir züppe. Hiçbir şey yapmadan her şeye sahip olmak istiyor.

22. Timothy; Gay. Bir çiçekçi dükkanında onunla flört etmeye başlayan eşcinsel bir adamla karşılaştı ve daha sonra kendi dünyasına çekildi.

23. Kevin; İstenmeyen bir kişilik olma nedeni bir eczaneyi soyma planları yapmasıydı.

24. Öğretmen;

Tüm kişiliklerin birleşimi. Diğer tüm kişiliklerin eylemlerini, düşüncelerini, özelliklerini tamamen hatırlar. İstenmeyen kişilik değil. Son olarak bu kişiliği eklememin nedeni, doktorun bu kişilik için; “Hayatım boyunca tanıdığım en mükemmel insandı.” demesi.

Notlar;

Billy Milligan’ın doktoru Daniel Keyes 1981 yılında ”Billy Milligan’ın Zihinleri” isminde bir roman yayımladı.

Billy Milligan’ın Zihinleri

2016 yılında Çoklu Kişilik Bozukluğu konulu, başrolünde James McAvoy isimli ünlü aktörün olduğu Split (Parçalanmış) adlı film vizyona girdi. Daha sonra 2019 yılında devam filmi olarak ve başrollerinde James McAvoy yanı sıra Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Sarah Paulson gibi isimlerin de dahil olduğu “Glass” filmi vizyona girdi.

Bu filmler, Billy Milligan’ın hayatını anlatmıyor, ancak film tamamen anlattığımız bu hayat hikayesi üzerinden çekilmiştir, zira filmin ilham kaynağı da bu hayat hikayesidir. Her iki filmde harikadır, tavsiye ederim. Filmi izleyeceklere küçük de bir not eklemem lazım, ilk filmi izleyin fakat ikinci filmi izlemeden baş rolünde Bruce Willis’in olduğu “Ölümsüz” filmini de izleyin. Çünkü Glass filmi, hem Split’in hem de Ölümsüz filminin ortak devam filmidir. Ayrıca iki filmin devamı olarak bu tek film sinema dünyasında bir ilk olmuştur.

Split (Parçalanmış) Film Afişi

Billy Milligan’ın hayatını anlatacak filmin çekimlerine yakında başlanacağı, baş rolünde Leonardo Di Caprio’nun oynayacağı şu sıralar gündemde, ne zaman çıkacağı hakkında kesin bir bilgi yok.

Billy Milligan’ın hayatını daha net anlayabilmeniz için hemen alt tarafa ”Çoklu Kişilik Bozukluğu” hastalığının nasıl bir şey olduğunu anlatmak için çekilmiş, İnside (İçeride) isimli bir kısa film bırakıyorum.
Son olarak bu kısa filmin de Billy Milligan’ın hayatı ile bir bağlantısı yoktur.

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar