İlginç Bilgiler

Binti Jua İsimli Gorilin Verdiği Büyük İnsanlık Dersi!

Binti Jua İsimli Gorilin Verdiği İnsanlık Dersi!

ABD’nin Chicago kentinde bulunan Brookfield Hayvanat Bahçesi‘nde 16 Ağustos 1996 tarihinde çok ilginç bir olay yaşandı. 3 yaşındaki bir çocuk 7 metre yükseklikten gorillerin yaşadığı alana düştü. Bu duruma şahit olan tüm insanlar büyük bir korkuya kapıldı.

Çünkü böyle durumlarda sonucun ne olacağını kestirmek pek mümkün değil. Zira hayvanat bahçelerinde hayatını kaybetmiş ve yaralanmış çok fazla sayıda insan var. Goriller de yine oldukça iri, güçlü ve zaman zaman tehlikeli olabilen canlılardan biridir.

3 yaşındaki bu çocuk da düştüğünde bir eli kırılmış ve yüzünün bir kısmı yaralanmıştı. Bu sırada 8 yaşındaki Binti Jua adlı anne goril çocuğun yanına yaklaştı. İnsanlar bir yandan bağırıyor, diğer yandan da az sonra çok kötü bir olaya şahit olacaklarını düşünüyordu…

Fakat çok ilginç bir olay gerçekleşti;

Binti Jua bu küçük çocuğun yanına gelerek önce onu diğer gorillere karşı korumaya aldı. Daha sonra kendi yavrularını tuttuğu gibi kolunun altına alarak güvenli bir yere götürdü. Ardından da çocuğu sallamaya ve kendine getirmeye çalıştı.

Alt kattaki bölmede vardiya kapısı açılınca, Binti Jua çocuğu hayvanat bahçesi bakıcılarına teslim etti. Hatta teslim ederken sevgisini belli etmek istercesine bir iki kere çocuğun sırtına vurdu. Çocuk ise hemen hastaneye yatırıldı ve 4. günün sonunda taburcu edildi.

Bu olay medyada büyük yankı bulunca da Binti Jua ünlü oldu, birçok insan onu görmeye geldi. Binti Jua ödül olarak özgürlüğüne kavuşmadı tabii, hayvanat bahçesinde kalmaya devam etti, sonuç olarak birçok insan onu görmeye geliyor, ziyaretçiler dolup taşıyordu.

Nitekim böyle fırsatlar her zaman gelmez, hayvanat bahçesi de bu fırsatı değerlendirmişti. Binti Jua’ya daha fazla yemek verilip daha iyi bakıldı tabii, haklarını da yemeyelim. Ama bunlar bir kenara, asıl önemli olan Binti Jua’nın insanlara unutulmayacak bir ders vermesiydi. Onu doğadan alıp hayvanat bahçesine hapseden insanlık bu videoya şahit olmuştu.

Binti Jua

Bu video neden mi çok önemli?

Çünkü empati, yani kendini başkasının yerine koyma, ötekinin acısını hissetme duygusu yalnızca insanlara değil aynı zamanda hayvanlara da özgü bir durumdu.

Araştırmalar da bunu göstermişti. Bazı hayvanlar, belki de hepsi empati yapıyordu ve bu, sonradan öğretilen veya öğrenilen bir şey değildi.

Bir yanda empati yapan hayvanlar; diğer yanda onları hapseden, üzerinde her deneyi yapan, onlara zulmeden, ama empati yapmayan insanlar

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar