Kasım 18, 2018

Cüce Olarak Doğup Bir Deve Dönüşen Adam Rainer!

1899 yılında Avusturya-Macaristan’ın Graz şehrinde dünyaya gelen Adam Rainer isimli bu kişi adını dünya tarihine hem cüce hem de dev olarak yazdırmıştır.

Cüce Olarak Doğdu;

Adam Rainer

Bir cüce olarak dünyaya gelen Rainer çocukluk ve ergenlik yıllarını bir cüce olarak geçirmiştir. 19 yaşına geldiğinde boyu 111.5 santim olarak ölçülmüştür. Rainer askere gitme vakti geldiğinde kısa boyu nedeniyle askere alınmamıştır. Rainer 20’li yaşlarına geldiğinde ise akromegali hastalığına yakalanır.

Bu hastalıktan kısaca bahsetmek gerekirse, büyüme hormonlarını etkileyen bir tümör ilk önce el ve ayakların büyümesine daha sonra alnın, çenenin, burnun büyümesine ve son olarak boyun uzamasına sebep oluyor. Aynı zamanda bu hastalık görme bozukluğu, kalın cilt, sesin kalınlaşması, yüksek tansiyon, eklem ve baş ağrılarına da sebebiyet veriyor.

Boyu 2 Katını Geçti;

Adam Rainer

Adam Rainer bu hastalık nedeniyle hızla boyu uzuyor. 111 santim bir boya sahip iken 33 yaşına geldiğinde boyu 128 santime kadar uzuyor. Fakat bu hastalık ve ani değişim Rainer’ın geri kalan hayatını yatalak geçirmesine sebebiyet veriyor.

Adam Rainer 4 Mart 1950 tarihinde 51 yaşında iken hayatını kaybettiğinde boyu tam 233 santimdi ve gençliğindeki boyunun iki katından daha uzundu. Rainer bir cüce olarak doğmasaydı veya daha uzun yaşasaydı eğer belki de dünyanın en uzun insanı olarak tarihe geçecekti.

Çünkü o zamanlarda bu hastalığa yapılabilecek pek bir şey yoktu ve Rainer devamlı uzamaya devam ediyordu.

En Uzun İnsan;

Robert Wadlow

Kayıtlara göre ise dünyanın gelmiş geçmiş en uzun insanı 272 santim boyundaki Amerikalı Robert Wadlow’dur. Robert tıpkı Rainer gibi bir rahatsızlığa sahipti ve henüz 10 yaşında iken babasından çok daha uzundu. Hayatının sonuna kadar uzamaya devam eden Robert Wadlow çok genç yaşta 22 yaşında hayatını kaybetti. Çok hızlı uzayan Robert biraz daha uzun yaşasaydı eğer 3 metreden daha uzun olacaktı.

Sultan Kösen;

Günümüzde ise dünyanın en uzun insanı 10 Aralık 1982 tarihinde Mardin ilimizde dünyaya gelen Sultan Kösen’dir. Hipofiz bezinde aşırı büyüme hormonu salgılayan bir tümör nedeniyle Sultan Kösen şu an 251 santim bir uzunluğa sahiptir.

Benzer İçerikler;