Sıra Dışı Hayatlar

Bir Şizofreni Hastasına Sorulan Sorular Ve Korkutucu Yanıtları!

Bir Şizofreni Hastasına Sorulan Sorular Ve Korkutucu Yanıtları!

Şizofreni Eski Yunancada ”bölünmek, yarılmak, ayrılmak, parçalanmak” anlamlarına gelmektedir. Şizofreni, kişinin düşüncelerini ve gerçeklik anlayışını bozan beyinsel ve ruhsal bir hastalıktır. Ortalama olarak bir insanda %0.5 ile %1 arası görülmektedir. Ancak kan bağı olan hastalarda bu risk daha fazla artar. Şizofreni hastalarının büyük bir çoğunluğu tedavi edilerek ve ilaçlarla etkisi düşürülebilir ancak %25-35 arasında bir iyileşme görülmez.

Belirtileri nelerdir?

Bu hastalık çoğunlukla 18-25 yaş arasında belirginlik gösterir. Bu hastalığa sahip kişiler genellikle çocukluğunda sessiz, uyumlu ve arkadaşsız kişilerdir. Kendilerinin tanrı veya şeytan olduğunu hatta başkalarının kafasına düşünceler yerleştirebildiğine inanabilirler. Bunu kendisine bilimsel şekilde izah etseniz dahi bu garip düşüncelerden vazgeçmez.

Diğer belirtiler ise bir takım şeyler görmesi, seslerini duyması, kokularını alması gibi gerçek dışı şeyleri algılar. Ama en fazla yaygın olan, gerçek dışı sesler duymasıdır. Bu sesler kişi hakkında yorum yapabilir, onunla konuşabilir, emir verebilir, zorla istediğini yaptırabilir yani kısaca taciz edebilir. Tabii kişi, bu gerçek dışı sesleri kontrol de edebilir, hastalığın şiddetine göre bu durum farklılıklar gösterir.

Yazımızın devamında ise ‘ErosPraim‘ kullanıcı isimli kadın bir şizofreni hastasının, ünlü sosyal medya platformu Reddit‘de kendisine sorulan sorulara verdiği cevapları derledik.
İşte o sorular ve cevapları;

1. Gördüğün kişileri tarif eder misin? Hep aynı kişileri mi görüyorsun veya farklı mı? Cinsiyetleri nedir?

Sesler kafamın içinden, derinlerinden geliyor. Sanki tek bedende yaşayan farklı insanlar gibi. Benimle birlikte yaşayan 3 kişi var, bunlar; Boşluk, Küçük ve Şeytan. Boşluk ve Küçük iki kız ve onları sadece ses olarak duyabiliyorum ama Şeytan’ın hem bedeni hem de sesi var.
Benimle en çok uğraşan da Şeytan.

2. Bu kişilerle iletişimin ilk olarak ne zaman başladı?

3 yaşımdayken. Çocukluğumuzda yaşadığımız evimizde iken farklı iki ses duydum. Biri bir kız çocuğu sesiydi (Küçük) diğeri ise yetişkin bir kız sesiydi (Boşluk). Bir de büyük ve karanlık bir görüntü hatırlıyorum o da Şeytan’dı.

3. Gördüğün kişilerin senden istekleri oluyor mu?

Şeytan benden sürekli olarak intihar etmemi istiyor. Kızlar ise sıkça benden bir şeyler yapmamı istiyor fakat ne yapıp yapmayacağıma kendi özgür irademle karar veriyorum.

4. Küçük, Boşluk ve Şeytan kendi aralarında konuşuyorlar mı? Nasıl anlaşıyorlar?

Şeytan aslında pek konuşmuyor genelde ben de dahil herkese bağırıyor. Küçük ve Boşluk ise nadiren aralarında konuşuyorlar.

5. Onlara gerçek olmadıklarını ve halüsinasyon olduklarını söylediğinde tepkileri ne oluyor?

Küçük gerçek ile halüsinasyon arasındaki farkı anlamayacak kadar küçük ve saf. Boşluk ise bu gerçeğin farkında.
Şeytana gelince o gerçek olduğunu, uydurma olmadığını ve benim kabusum olduğunu bağırıp duruyor.

6. Şeytan’a ve kızlara sorar mısın, bir dilek hakları olsa ne isterlerdi?

Şeytan cehennemde yanmamı istiyor. Küçük ise, mor ve pembe renkli bir midilli ile kendine ait bir beden istiyor. Boşluk da havalı bir araba, bir milyon dolar nakit ve kendine ait bir beden istiyor. Bu sayede kimseye ihtiyacı kalmayacakmış.

7. Şeytan’a sorar mısın, neden senin yanında? Sadistik duygulardan hoşlandığı için mi, yoksa duygusal bir bağınız olduğu için mi?

Şeytan, doğduğumdan yana birlikte olduğumuzu söylüyor. Hayatımın ne kadar acınası bir halde olduğunu görmek ve umutsuz bir yaşam geçireceğimden emin olmak için yanımdaymış. İntihar edene kadar yanımdan ayrılmayacağını söylüyor fakat kendimi öldürmeyeceğim konusunda eminim.

8. Gördüğün bu kişiler bir anda gitse üzülür müydün?

Bunu bende çok fazla düşündüm ve sanırım onları özlerdim, belki Şeytan’ı bile. Çünkü kendimi bildim bileli onlar hep benimle beraberlerdi. Bir sabah kalkar ve onlar gitmiş olursa kendimi sevgilisi tarafından ansızın terk edilmiş biri gibi hissederim, diğer yarım kaybolur.

9. Gördüklerinin halüsinasyon olduğunu ve şizofren olduğunu ne zaman fark ettin?

Herkesin hayali arkadaşı olduğunu sanıyordum ancak benim dışımda hiçbir arkadaşımın hayali arkadaşı olmadığını fark ettiğimde anladım. O sıralar anaokuluna gidiyordum. Pek arkadaşım olmadı, Şeytan ise bu durumdan ötürü oldukça mutluydu.

10. Bu sorum biraz garip olabilir ancak denizde yüzdüğün zaman Şeytan seni takip ediyor mu? Hemen arkandan mı geliyor yoksa sahilde mi bekliyor?

Yüzmeyi severim ve yüzdüğüm zaman Şeytan beni sahilde bekliyor. Bu sayede ondan biraz da olsa uzaklaşıyor ve suyun altında rahatlıyorum.
Bir ‘deli’ ile konuşuyorsan soracağın hiç bir soru garip değildir aslında…

11. Küçük, sen büyüdüğün için üzgün mü? Çocukken beraber oyunlar oynadığınızı hayal edebiliyorum. Bu durum için ne diyor?

Küçük bu durumdan rahatsız, ben büyüdüm fakat o hep aynı kaldı. Benimle birlikte büyümeyi çok istiyor ancak büyüyemeyeceğini de biliyor. Çocukken en yakın arkadaşım oydu ve ben onu halen önemsiyorum. Şimdi ise küçük kız kardeşim gibi seviyorum.

12. Şeytan’ı alt etmenin bir yolu var mı? Mesela kendisini öldürmesini ikna etmeye çabalasan. Ayrıca ondan nefret ettiğimi söylersen sevinirim.

Şeytan herkesin kendisinden nefret ettiğini biliyor ve o bununla gurur duyuyor. Bir çok kez onu yenmeyi denedim ama bu Şeytan’ın daha fazla çığlık atmasına ve benim üzerimde güç kazanmasına neden oldu.

13. – Şeytan’ın görüntüsü nasıl, gördüğünü bize çizer misin?

Bir Şizofreni Hastasına Sorulan Sorular Ve Korkutucu Yanıtları!

14. Çizdiğin resim hakkında şeytan ne düşünüyor?

Resim konusunda da kendim gibi umutsuz vaka olduğumu söylüyor. Ancak ne derse desin oldukça benziyor.

15. Biraz kişisel olacak ama müsaadeniz ile size özel bir soru sormak istiyorum. Seks yaptığınız zamanlarda tepkileri ne oluyor?

Küçük bunu yapmamdan hoşnut olmuyor ve ağlamaya başlıyor. Boşluk ise görmezden geliyor, pek umurunda değil yani. Şeytan ise durmadan bağırıyor ve günahkar olduğumu, bu yüzden cehennemde yanacağımı söylüyor. Ben ise hepsini duymazdan ve görmezden gelip, erkek arkadaşıma odaklanıyorum. Çünkü o özel anlar bana ve erkek arkadaşıma ait, onlara değil.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar